Rychlý přehled

Klíč k úspěchu je pravidelné cvičení a vyváženost

Obsah článku

Proč cvičíte?

Chci mít štíhlou postavu nebo tělo kulturisty?

Chci být silný a ve skvělé kondici?

Nebo stačí dobře vypadat? Chci uzvednout autobus nebo zaběhnout maratón?

Potřebuji zhubnout, nebo si cvičím jen tak pro sebe?

Stanovit si cíl je první nejdůležitější meta v procesu tréninku a cvičení – říct si proč vlastně.

Ať už si zvolíte za důvod cvičení cokoliv, jedno by mělo být hlavní – být zdravý a bez zranění.

Pravidelné cvičení
Před cvičením se nezapomeňte protáhnout

Kdo by chodil do posilovny s cílem urvat si vazy, přetáhnout sval nebo přetrénovat organizmus?

Snad nikdo – a proto, abychom tomu předešli, musíme mít na paměti dva hlavní faktory tréninku: Vyváženost a pravidelné cvičení.

Co se tím myslí?

Vyváženost né v tom smyslu mít na každé straně benčovky stejný počet kotoučů, ale nezaměřovat se pouze na jeden typ cvičení a být ve svém tréninku pestrý a celistvý. Uvědomit si, že dobře vypadat – mít vyrýsované tělo – je jedna věc, ale mít funkční tělo a zapojené veškeré svalstvo, je věc druhá.

Cvičit s velkými váhami je pěkné (a možná to někomu stačí), ale dokážu ty velké svaly účelně používat?

Je jasné, že když cvičím na estetiku – pak se budu zaměřovat na to, co jde nejvíce vidět – prsa, bicák, tricák, křídla, kýta, lýtka. Evidentní. Teď záleží, jak dlouho to bude mé tělo tolerovat. Možná rok, možná deset let.

Pakliže chci po deseti letech s cvičením seknout a ležet doma, kynout – pak v pořádku. Ale jestliže se chci sportu věnovat celý život (jakože chci!), pak si musím uvědomit, že tělo nejsou pouze viditelné svaly.

Mohlo by vás zajímat:

Jak si zařídit domácí posilovnu
Tipy na dárky pro fitness nadšence
Nejlepší keto diety v Čechách

Ale také klouby, šlachy, úpony, hluboké (neviditelné, za to extrémně důležité!) svalstvo a především hlava – tam to musí být srovnané. Proto, zdali chceme dlouhodobě cvičit a být zdraví, neopomínejme žádnou část těla a berme jej jako celek – to je klíč k udržitelnosti.

Pochopíme-li tělo jako celek a vyvarujeme se chyb způsobených jednostranným zatížením, máme napůl vyhráno. Úspěch bude kompletní, když si uvědomím, že to vše bude fungovat jedině PRA-VI-DEL-NĚ! Pravidelné cvičení je klíč k úspěchu!

Najděte si parťáky na cvičení

Jestliže cvičím ve skupině, bude pro mě jednodušší setrvat, neboť mě tréninkoví parťáci podpoří, motivují a je pro mě těžší odmítnout trénink. Ale co když oni skončí? Musím být na to připraven a přenastavit mysl do stavu, kdy chodit sportovat chci hlavně já a je mi jedno, jestli je to s kamarády nebo bez nich. Cvičím hlavně pro sebe!

plank

Stejně tak, když začínám sám, musím si nastavit rutinu, kterou budu jen těžko bořit. Tak, jako vím, že každé ráno musím vstát do práce, vím, že každé pondělí, středu a pátek chodím cvičit. Každá změna je těžká.

TIP: Jak správně dýchat při cvičení

Ale jakmile do ní naběhnu – přijmu ji za svou, navyknu si na nový řád, pak naopak bude pro mě těžké skončit a zbytečně vynechávat tréninky. Přijmu-li pravidelné cvičení za hlavní pilíř úspěchu – můžu se pak dříve radovat z dosažených cílů, dobře odvedené práce a hlavně sám ze sebe.

Cvičte pestře a cvičte často. Vaše tělo se vám odmění.

Redakce Milujeme Fitness

Redakce Milujeme Fitness

Jsme nadšenci do fitness a zdravého životního stylu. Píšeme pro vás články s tipy, jak co nejlépe a nejefektivněji cvičit, jak získat vysněnou postavu a zároveň si cvičení maximálně užívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *