Rychlý přehled

Ostatní doplňky stravy

doplňky stravy na všechno

Mnoho lidí doplňkům stravy nevěří. Nelze se jim divit, protože s doplňky jako by se roztrhnul pytel a vyskakují na nás všude – na internetu, v lékárně, v obchodech se zdravou výživou… Na přeplněné regály s těmito doplňky se díváme s nedůvěrou a s přesvědčením, že je nepotřebujeme. Opravdu ne?

Mrkněte na nejčtenější články ↙️

Pro koho jsou doplňky vhodné?

Je pravdou, že při vhodně složeném jídelníčku by doplňky stravy nebyly zapotřebí. Ale v dnešní uspěchané době má správnou skladbu jídelníčku pouze hrstka lidí. A navíc nestačí jídelníček jen správně poskládat, je nutné používat kvalitní potraviny, ideálně z vlastní zahrady či od místního farmáře. V opačném případě totiž z kupovaného ovoce a zeleniny dostane vaše tělo více než minerály a vitamíny toxiny z postřiků.

Doplňky stravy jsou tedy vhodné pro všechny, kdo ví, že jejich tělu chybí důležité látky pro jeho správné fungování. Jak jejich název napovídá, doplňují jídelníček.

Jaké doplňky stravy lze na trhu najít?

Je jich mnoho, ale lze je rozdělit do základních podskupin dle zaměření a cílové skupiny. 

První rozdělení je na základě zaměření, pro které doplněk sháníme.

Antioxidanty, které napomáhají našemu organismu zbavovat se volných radikálů. Mezi nejznámější patří hlíva ústřičná, česnek či rakytník.

Krása – pod toto zaměření patří doplňky pro zlepšení kvality nehtů, pokožky, vlasů a zubů.

Imunitní systém – tyto doplňky jsou v podzimních a zimních měsících velice žádané. Jedná se o doplňky obsahující zejména vitamíny C, A, B6, B12 a D. Dále pak měď, selen, zinek a železo.

Krevní oběh – doplňky, které napomáhají správné funkci tepen a žil. Jedná se o doplňky obsahující omega mastné kyseliny, koenzym Q10 a výtažky z rostlin (kopřiva, Ginko biloba aj.).

Trávicí ústrojí – sem patří doplňky napomáhající celkovému zlepšení zažívání.

Centrální nervová soustava – doplňky na podporu paměti, proti stresu, na usnutí, na únavu aj. Účinnými látkami těchto doplňků jsou hořčík, zinek, skupina vitamínů B či biotin.

Močové cesty – jedná se zejména o brusinky, které podporují správnou funkci močových cest a pomáhají i v počáteční fázi zánětu.

Kosti a klouby – pro správný růst kostí je důležitý vápník, vitamin D a K. Klouby potřebují dostatek bílkovin, kolagenu a glukosaminu. Volíme tedy doplňky s těmito složkami.

Dále je lze rozdělit dle cílové skupiny na doplňky pro děti, ženy, těhotné a kojící ženy, muže a seniory. Dětské doplňky stravy musí splňovat přísnější kritéria a jsou zaměřeny zejména na podporu imunity. Doplňky pro ženy jsou pak zaměřené zejména na redukční diety, období menopauzy, zlepšení kvality nehtů, pleti či vlasů. Pro těhotné ženy jsou určeny vitamíny pro těhotné či kyselina listová. Muže nejčastěji zajímají doplňky stravy pro fitness či zlepšení potence. Seniorům nabízí dnešní trh mnoho doplňků stravy pro zlepšení paměti, imunity, kloubů aj. A samozřejmě je mnoho doplňků, které jsou univerzální.

 

Na co si dát pozor při nákupu?

Nenechte se zlákat reklamou na zázračný doplněk stravy, který vám pomůže na 10 různých problémů. Takový doplněk by musel obsahovat mnoho účinných látek, což je velmi nereálné. Také si dejte pozor na doplňky, které slibují zaručené výsledky a jedná se o zázračné receptury. Správně by tyto přívlastky neměly žádné doplňky používat.

Zpozorněte u levných nabídek neznámých produktů, které jsou většinou propagované na sociálních sítích. Nelze samozřejmě říct, že nejdražší = nejlepší, ale je lepší si připlatit za kvalitnější a osvědčené doplňky.

 

Na co si dát pozor při nákupu?

Je jen na vás, která forma vám bude nejvíce vyhovovat. Nelze říct, že by například tekuté doplňky měly vyšší účinek než sypké.

Doplňky stravy byste vždy měli kupovat od ověřených prodejců. Jakmile se u doplňků objevují slova jako zázračné, zaručené a jim podobná, buďte obezřetní.

Lepší jsou kapsle než tablety. Výjimku tvoří vitamín B12, který musí být potažený, jinak by jej zničily žaludeční kyseliny. Kapsle pomáhají dopravit účinnou látku tam, kde je jí třeba. Při výběru doplňků v kapslích je lepší volit kapsle z rostlinných zdrojů.

Recenze a srovnání doplňků stravy na hubnutí

Doplňky stravy recenze