Rychlý přehled

Hořčík. Recenze nejlepších doplňků stravy

Obsah článku

Přijdete si unavení a bez života?

Trápí vás bolesti hlavy, křeče, špatná regenerace?

To zní, jak kdybyste trpěli nedostatkem magnesia.

Víte, jaké skupiny mají na magnesium vyšší nároky a proč je doporučená denní dávka dost orientační?

Poradíme, jak vybrat nejlepší hořčík.

A také jak se vyznat v jeho různých formách a nepoplést dávkování.

Nejlepší magnesium (hořčík)

Nejlepší magnesium – Výběr redakce ❤️ Milujeme Fitness

Na co je dobrý hořčík? Má cenu suplementovat?

Jedná se o jeden z nejdůležitějších minerálů. Účastní se 360 chemických reakcí v těle, například syntézy bílkovin a produkce testosteronu. Sportovci vědí, že je klíčový pro správnou funkci svalů.

Na co dalšího je magnesium dobré?

 • Zvyšuje odolnost proti stresu,
 • zlepšuje mozkové funkce,
 • zlepšuje kvalitu spánku,
 • snižuje zánětlivost organismu,
 • zlepšuje metabolismus,
 • zvyšuje anabolismus a fyzický výkon,
 • proti únavě,
 • reguluje krevní cukr a tlak. [1]

Bez hořčíku se neobejde nervová soustava, ani mozek, srdce či kosti. Je dobrý na správně fungující imunitu, proti bolestem hlavy, křečím atd.

Zkrátka je toho opravdu hodně, co pro naše tělo a mysl dělá.  

Pozor na nedostatek hořčíku, jak se projevuje?

Podle zprávy Systému monitorování zdravotního stavu obyvatelstva ČR ve vztahu k životnímu prostředí (2009) Češi přijímají o zhruba 20 % tohoto minerálu méně, než by měli. Každý třetí potom trpí na jeho nedostatek.

Novější studie ze zahraničí zase předpokládají až o 50 % nižší příjem u obyvatel Evropy a USA.

Důvod?

Plodiny obsahují minerálu méně, než tomu bývalo dřív. Hlavně kvůli extenzivnímu zemědělství a zdevastované půdě. Na vině je ale i naše obliba průmyslově zpracovaných potravin.

Deficienci tohoto minerálu potom způsobuje také hektický životní styl a stres (fyzický i psychický) nebo alkohol. [2]

Jak vidíte, je to kombinace několika faktorů. Dalo by se to shrnout jako životní styl moderního západního člověka. Určitě i vy máte na triku alespoň jednu z příčin. 😉

Při nedostatku hořčíku si ho tělo začne brát z kostí, či dokonce svalů a orgánů. I z toho důvodu může být nedostatek magnesia obtížné diagnostikovat. Bohužel může tenhle obranný mechanismus vést až ke zlomeninám a řídnutí kostí. [3]

A to mluvíme jen o „běžné“ populaci.

Určité skupiny, například sportovci a těhotné ženy, mají na tento minerál vyšší nároky a potřebují ho víc.   

Jak se projevuje nedostatek hořčíku? 👇

 • Únavou, vyčerpáním a slabostí,
 • nechutí k jídlu, nevolností, zvracením,
 • necitlivostí a brněním, svalovými křečemi,
 • poruchami srdečního rytmu, bušením srdce,
 • záchvaty. [4]

❌ Nedostatek hořčíku zvyšuje riziko vzniku civilizačních chorob – onemocnění kardiovaskulárního systému, osteoporózy, diabetu. [5] V případě extrémně nízké hladiny se u vás může dokonce rozvinout i nemoc tetanie.

Nechceme ale strašit! Všechny ty nepěkné symptomy a rizika chorob se objevují až při dlouhodobém, závažnějším deficitu.

Když máte magnesia delší dobu nedostatek a jste pod tlakem nebo hodně cvičíte, tělo začne čerpat zásoby buněčného magnesia. A tehdy se projeví zmíněné problémy.

Suplementovat. Ano, nebo ne?

✅ V ideálním světě bychom hořčík přijímali z potravy. To by pro naše tělo bylo úplně nejlepší. Jenže my v ideálním světě nežijeme, že?

✅ Dalším dobrým způsobem, jak tento minerál doplnit, je pít minerální vody bohaté na hořčík s minimálním obsahem sodíku.

✅ A potom tu máme doplňky stravy.

Pokud vás trápí únava, křeče nebo máte nějaký jiný důvod se domnívat, že máte nedostatek hořčíku, zajděte k lékaři. A nechte si udělat testy.

Na základě toho s ním konzultujte suplementaci hořčíku – v jaké míře atd. I u tak dobré věci, jako je tento super minerál, se totiž nic nemá přehánět.

Chybí vám toho víc než jen magnesium? Nejvyšší čas pořídit nadupaný multivitamín. 🍊 Prolistujte naši recenzi a rádce, jak vybrat nejlepší multivitamín.

❗️ Ano, i hořčíkem se můžete předávkovat a jinak si uškodit. Určitě ho proto nezobejte jako lentilky. Není to kouzelný lék.  

Komu udělá hořčík radost

🏋️ Sportovcům. Čím náročnější tréninky, tím vyšší spotřeba magnesia. Pokud vás navíc chytají křeče a další nepříjemnosti, není se o čem bavit. Hořčíkem podpoříte regeneraci a syntézu bílkovin.

Pro regeneraci a růst svalů je klíčový i dostatečný přísun bílkovin. Jak jste na tom vy? 😎 Koukněte se, který protein je ten nejlepší a jak ho vybrat! ❤️

To samé platí pro ty z vás, kdo náročně fyzicky nebo psychicky pracují

I na stres je nejlepší hořčík – u lidí pod tlakem se zvyšují nároky na tento minerál.  

🤰 Těhotným a kojícím ženám. Během těhotenství se spotřeba magnesia zvyšuje až o 20 % kvůli vyššímu prokrvení ledvin. Podle studií navíc tato látka může snížit riziko komplikací a podpořit zdraví plodu. [6] [7]

Ale dámy pozor, o konkrétním přípravku a dávkování se určitě poraďte s doktorem!

👴🏻 Starším osobám. Vyšší věk zhoršuje vstřebávání magnesia. Absorpci navíc snižují také některé léky, které většina seniorů užívá.

👨‍🎓 Studentům. Některé druhy hořčíku mají energizující účinky či zlepšují pozornost. Které to jsou? Na to se podíváme v následující kapitole. 👇

Jaké jsou druhy hořčíku

Párkrát už jsme naťukli, že hořčík není jenom jeden. Ale že existuje víc druhů.

Šokující, že? 😁

Ničeho se nelekejte. Od toho jsme tu my. Hned vás do toho zasvětíme.

Magnesium je jedna látka. Ale může mít více podob podle toho, na co je navázané. Tyto sloučeniny mají různé účinky. Takže si vybírejte podle toho, co je váš cíl.    

Obecně můžeme jako nejlepší formy hořčíku doporučit organické sloučeniny. Ty se vstřebávají nejlépe.

Pokud jsou navíc v tzv. chelátové vazbě, absorpce je ještě lepší, a to až 80 %. Minerální cheláty jsou totiž pro tělo nejpřirozenější.

Jedná se o:

 • bisglycinát hořečnatý (podle odborníků nejúčinnější hořčík se super poměrem ceny a výkonu),
 • treonát hořečnatý (obchodníci ho někdy nazývají magtein),
 • taurát hořečnatý,
 • a malát hořečnatý.

Organické: Bisglycinát, treonát (magtein), taurát

Všechno zklidňující formy, které snižují hladinu stresu. Zlepšují spánek a snižují úzkost. Tlumí nervovou soustavu a zlepšují regeneraci.

Doporučuje se užívat navečer a před spaním. Právě kvůli uklidňujícímu efektu.

Organické: Citrát, malát, orotát

Tyto formy jsou stimulující. Tělu dodávají energii a oddalují únavu. Snižují křeče. Zlepšují pozornost. Berte během dne, ideálně ráno a kolem poledne.

Anorganické: Oxid, sulfát, laktát a další

Jedná se o anorganické směsi. Mají projímavé účinky a často také minimální využitelnost pro tělo.

Jestli do ruky vezmete tablety hořčíku, které mají ve složení např. oxid hořečnatý (magnesium oxide), tak ty vám moc užitku nepřinesou. Vstřebatelnost jsou jen 4 %. Právě oxid si ale výrobci dost oblíbili, jelikož je laciný.  

Anorganické: MgSO4 – epsomská sůl

Do těla se vstřebává přes pokožku. Do koupele atd. Ideální na uvolnění a zklidnění. Anorganické formy tedy nejsou vyloženě špatné. Jen je potřeba vědět, jak je efektivně užívat. [8] [9]

Na co si dát pozor při nákupu

V jaké je hořčík formě? Organické formy či organické formy v chelátové vazbě tělo nejlépe využije.

Pozor, ať není množství hořčíku v doplňku stravy navýšené například oxidem hořečnatým a jinými anorganickými sloučeninami. Tělo je neumí využít. Nebo mohou způsobit zažívací potíže.

Doplňky stravy, kde anorganické sloučeniny převažují (nebo tam jiné ani nejsou), vůbec nekupujte. Jedná se hlavně o šumivé tablety do vody.

Když je výrobek obohacený o B6, je to jedině dobře. 👌 Společně jsou efektivnější. [10]

Bez aditiv. Nebo alespoň s jejich naprostým minimem. Máme na mysli konzervanty, barviva, aroma, plnidla a další. Přídavné látky zbytečně zatěžují organismus. Čím méně látek ve složení je, tím lépe.

To je problém hlavně tablet. Kapsle, shoty a sypké varianty bývají „čisté“.

Jak vybrat nejlepší hořčík

 1. Na co je dobré magnesium?

  Oddaluje únavu a zlepšuje fyzický výkon. Pomáhá proti křečím nebo bolestem hlavy. Díky němu dobře regenerujete a spíte. Tento minerál je klíčový pro zdravé kosti, imunitu, nervovou soustavu a mozek, srdce, svaly.

 2. Kolik stojí hořčík?

  Cena doplňků stravy s hořčíkem začíná okolo 300 Kč a končí na cca 700 Kč. Jedna denní dávka vyjde zpravidla okolo 4 Kč až 6 Kč. Některé shoty však stojí i k 50 korunám, přitom se pořád bavíme o jedné dávce.

 3. Kdy brát hořčík?

  Dávkování přizpůsobte formě hořčíku. Některé je lepší brát ráno a přes den (dodávají energii), jiné zase večer a před spaním (regenerace, zklidnění).

 4. Jaké jsou druhy magnesia?

  V závisosti na formě rozlišujeme organické a anorganické sloučeniny. Organické mají lepší využitelnost pro tělo při zevním užívání. Anorganické jsou zase vhodnější na vnější (např. epsomská sůl, hořčíkový olej). Někteří výrobci na vás ale chtějí šetřit, a tak dávají anorganické sloučeniny i do doplňků stravy. Takový produkt vám však nic dobrého nepřinese.

 5. Kde koupit nejlepší magnesium?

  To je jasné, přeci online 😉. Pročtěte si recenze a v klidu se v nabídce zorientujte. Vybrat ten pravý je takhle rozhodně snazší. Za pár dní ho máte doma a můžete se do toho v posilce zase pořádně opřít.

BrainMax Performance Magnesium

Performance Magnesium 1000 mg, 100 kapslí, (Hořčík 200 mg + Vitamín B6)

🥇 Nejlepší hořčík na trhu a volba redakce

Performance Magnesium je přípravek, se kterým snadno pokryjete i ty nejvyšší nároky. V jedné kapsli totiž do těla dostanete 200 mg hořčíku.

Jedná se o bisglycinát hořečnatý, formu, která je pro tělo nejlépe využitelná. Produkt je navíc obohacený o vitamín B6 ve formě P5P (lepší biologická dostupnost). V jedné kapsli ho je 1,4 mg.

Ideální produkt na regeneraci a zklidnění. Doporučuje se užívat ve večerních hodinách, 1 až 2 kapsle podle potřeby. Ráda bych vyzvedla složení. Performance Magnesium neobsahuje plnidla. Jedná se s přehledem o jeden z nejčistších produktů na trhu. 🤩

+ VÝHODY

 • S vitamínem B6 ve formě P5P s lepší biologickou dostupností
 • Perfektní složení bez plnidel a stabilizátorů, kapsle jen z celulózy

– NEVÝHODY

 • Žádné

Reflex Nutrition Albion Magnesium

Reflex Nutrition Albion Magnesium 90 kapslí

🏆 Skvělý poměr ceny a kvality

Magnesium od Reflexu je opět hořčík v chelátové vazbě, konkrétně bisglycinát s využitelností až 80 %. Reflex je naše srdcovka, super značka, která je zárukou kvality. Tento přípravek dali dohromady v laboratořích Albion.

Jedná se o kapsle magnesia v čisté podobě bez balastních aditiv. Na rozdíl od běžných tablet v kapslích od Reflexu nenajdete nic navíc. Co se dávkování týče, výrobce doporučuje 3 kapsle denně s jídlem. 1 kapsle obsahuje 125 mg magnesia.

Nejlepší pro vás bude tento produkt brát v pozdějších hodinách, třeba po tréninku. Bisglycinát má totiž uklidňující účinky.

Reflex Nutrition má mimochodem i super produkty na nabírání hmoty. Koukněte na naši recenzi nejlepších gainerů.

+ VÝHODY

 • Chelátová forma, využitelnost až 80 %
 • Čisté složení

– NEVÝHODY

 • Žádné

Magne B6 Forte

Magne B6 Forte 50 tbl.

👍 Nejlepší hořčíkové tablety

Magne B6 Forte jsou tablety magnesia s vitamínem B6 (tyto látky navzájem posilují svůj účinek). Hořčík je ve formě bisglycinátu hořečnatého. Což je jedna z nejlepších variant.

Bisglycinát se postará o lepší regeneraci a zklidnění těla i mysli. Pokud máte problémy se stresem nebo tvrdě cvičíte, je to skvělá volba. Dávkování doporučuje výrobce dvakrát denně 1 tabletu. 1 tableta obsahuje 100 mg hořčíku a 2 mg vitamínu B6.  

Tablety se většinou neobejdou bez plnidel, a ani tento produkt není výjimkou. I tak je ale složení stále ještě ok a můžeme vám ho s čistým svědomím doporučit. 😊

+ VÝHODY

 • Hořčík v nejlépe využitelné formě
 • S vitamínem B6

– NEVÝHODY

 • Žádné

NOW Magnesium Malate

NOW Magnesium Malate, 180 tablet

⭐️ Povzbuzení a vyšší fyzická výkonnost

Magnesium Malate od firmy NOW obsahuje hořčík ve formě malátu. Jedná se o organickou formu se skvělou využitelností. Malát je dobrý na oddálení únavy a vzpruhu organismu. Zároveň bojuje proti křečím. Protože má energizující účinky, užívá se hlavně během dne.

Výrobce doporučuje dávkovat třikrát denně, nejlépe s jídlem. Jedna tableta obsahuje 115 mg hořčíku, takže tři dávky denně asi pro každého úplně nebudou.

Vzhledem k povaze malátu se moc nehodí užívat ve večerních hodinách. Pokud jste už například nějakou dobu brali bisglycinát a chcete to trochu prostřídat, sáhněte po tomhle produktu.

+ VÝHODY

 • Vysoká vstřebatelnost hořčíku
 • Proti křečím

– NEVÝHODY

 • Tři tablety mohou být pro někoho až příliš, pozor na dávkování

PUHDISTAMO TRIPLE MAGNESIUM

PUHDISTAMO TRIPLE MAGNESIUM (HOŘČÍK) 90G

😎 Magnesium v prášku

PUHDISTAMO TRIPLE MAGNESIUM je doplněk stravy, který kombinuje organicky a chelátově vázané formy hořčíku – malát, bisglycinát a taurát. To všechno v jednom.

Jedná se o hořčík v prášku. Má vysokou využitelnost a je šetrný k zažívání. Výhodou sypkého hořčíku je, že výrobce nemusí používat žádná plnidla atd., aby udržel tabletu pohromadě. 👌 Složení je proto na jedničku, obsahuje vlastně jen magnesium.

Dávkuje se půl až tři odměrky denně. Snadno se přizpůsobíte tomu, co vaše tělo potřebuje. Jedna dávka (půl odměrky) obsahuje 62,5 mg magnesia.

+ VÝHODY

 • 3 formy hořčíku v jednom
 • Dobrá rozpustnost

– NEVÝHODY

 • Ne každému dávkování odměrkami vyhovuje

BrainMax Energy Magnesium

BrainMax Energy Magnesium, 1000 mg, 200 kapslí (Magnesium Malate - Hořcík malát, 164 mg)

💪 Hořčík na únavu a proti křečím

BrainMax Energy Magnesium je tu pro všechny, kdo bojují s únavou a dochází jim dech. Přijdete si v posilovně vyšťavení a není to, co dřív? Možná vám chybí magnesium!

Hořčík malát oddaluje únavu a zvyšuje fyzickou odolnost a zdatnost. Vzhledem k energizujícím účinkům proto má smysl ho brát hlavně přes den (ráno a dopoledne). A v době před tréninkem.

Na jednu kapsli připadá 164 mg hořčíku. Výrobce doporučuje 1 až 2 tablety ráno nebo v poledne. Tabletky jsou bez balastních látek a příměsí.

+ VÝHODY

 • Hořčík malát – proti únavě a křečím
 • Čisté složení

– NEVÝHODY

 • Nenašla jsem

Protein&Co Magnesium + B6 Shot

Magnesium + B6 SHOT 60 ml 2385

💧 Tekutý hořčík

Magnesium + B6 Shot od Protein&Co je tekuté magnesium ve formě shotu. Jedna dávka obsahuje 250 mg organického hořčíku a 1,4 mg vitamínu B6. Společně snižují únavu, zmírňují stres a podporují fungování svalů.

Nápoj chutná po malinách a je slazený fruktózou a sukralózou. Doporučená dávka je jedna ampule denně.

Magnesium + B6 shot je ideální, když nestíháte a potřebujete rychle doplnit hořčík či energii. Třeba když jste na závodech, na treku po horách atd. Na dlouhodobé užívání moc není, přeci jen je docela drahý.

Protein&Co je naše srdcovka. ❤️ Podívejte se na test a recenzi jejich produktů. 😎👌 Dušan testoval i tekuté magnesium.

+ VÝHODY

 • Perfektní nouzovka, např. na závody 🚴
 • Příjemná chuť

– NEVÝHODY

 • Nehodí se na každodenní užívání, vyšší cena

Protein&Co Magnesium + B6

Magnesium + B6 50 kapsle 218

👌 Kapsle s 76 g magnesia, ideální na menší dávky

Magnesium a B6 v kapslích od firmy Protein&Co nesmí v našem žebříčku nejlepších hořčíků chybět. V tomto produktu je magnesium ve formě bisglycinátu. Ta nabízí nejlepší poměr ceny/výkonu. B6 s magnesiem působí synergicky, podporuje imunitu a snižuje únavu.

V jedné kapsli na vás čeká 76 g hořčíku a 10 mg B6. Není to bůhvíjak vysoká dávka. Tento produkt proto ocení hlavně ti z vás, kdo chtějí hořčík dávkovat v menším množství. Už žádné půlení tablet! 😉

Výrobce doporučuje jednu kapsli denně. Bisglycinát je nejefektivnější brát ve večerních hodinách, jelikož zklidňuje a podporuje regeneraci.

Osobní zkušenost s Protein&Co Magnesium + B6

👍 Pro Milujeme Fitness otestoval Dušan Souček

Magnesium užívám dlouhodobě a chtěl jsem vyzkoušet tohle od Protein&Co.

Cena na mě totiž působila až podezřele nízká, tak jsem byl zvědavý na celkovou kvalitu a účinky.

Až na jedno nemilé překvapení, které jsem více rozepsal v kompletní recenzi Protein&Co. produktů, toto magnesium splnilo přesně to, co jsem od něj očekával.

Menší únava, lepší ranní vstávání a celkově víc energie. Takže to je dobrý kousek za supr cenu.

Takže za mě super.

Osobně toto magnesium řadím spíše mezi lowcost variantu a už jsem za svou „hořčíkovou kariéru“ určitě vyzkoušel i větší bomby. Pokud si tedy nepotrpíte na to „nejlepší a nejdražší“ na trhu, tak vám tento kousek určitě dobře poslouží.

+ VÝHODY

 • Menší dávka
 • Výhodná cena

– NEVÝHODY

 • Malá dávka není pro pro každého

Viridian Magnesium Taurate

Viridian Magnesium Taurate - 90 kapslí

❤️ Pro zdravé srdce a cévy

Viridian Magnesium Taurate jsou kapsle s taurátem. Jedná se o hořčík v chelátové vazbě, který dokáže tělo nejlépe využít. Taurát má uklidňující účinky a zlepšuje regeneraci. Zároveň podporuje zdravý spánek. 💤 Proto by se měl brát hlavně v pozdějších hodinách.

Taurát má navíc tu výhodu, že podporuje kondici cév a srdce. Je dobrý v prevenci proti kornatění cév a vysokému krevnímu tlaku.

Značka Viridian nepoužívá balastní pojiva a lepidla. Tyto kapsle jsou čisté a 100% „hořčíkové“ 😁. Nenajdete v nich žádné konzervační prostředky, plnidla atd.

Jedna kapsle obsahuje 112 mg hořčíku. Doporučená denní dávka výrobcem jsou 2 kapsle denně.

+ VÝHODY

 • Taurát je skvělý na podporu srdce a cév
 • Kapsle bez zbytečných přísad

– NEVÝHODY

 • Nenašla jsem

Czech Virus Supreme Magnesium

Czech Virus Supreme Magnesium Complex

🏋️ Vysoká dávka magnesia pro sportovce

Supreme Magnesium od Czech Virus doporučujeme těm, kteří tvrdě trénují a mají vysoké nároky na hořčík. Jedná se o prášek, ve kterém najdete hned tři formy hořčíku – bisglycinát, citrát a malát.

V jedné dávce dostanete do těla 450 mg, což je cca 120 % doporučeného denního příjmu. Právě proto se tento produkt hodí hlavně pro ty, kdo magnesia potřebují víc. Typicky právě vrcholoví sportovci atd.

Prášek se míchá s vodou. Výsledkem je osvěžující nápoj s příchutí pomeranče nebo ananasu. Rozpustnost bohužel není úplně nejlepší.

+ VÝHODY

 • Skvělý pro sportovce, kteří mají vysoké nároky na hořčík
 • Dobře chutná

– NEVÝHODY

 • Vysoké dávky, nehodí se pro každého

Vilgain Hořčík

Vilgain hořčík

😴 Skvělá volba před spaním

Vilgain Magnesium přichází v podobě skvěle stravitelného bisglycinátu. Ten vám doporučujeme dávkovat těsně před spaním, ideálně se zinkem. Tato kombinace totiž zlepšuje kvalitu spánku a regenerace.

Jedna kapsle obsahuje 125 mg vysoce využitelného hořčíku (33 % referenční hodnoty příjmu). Výrobce doporučuje užívat celkem 3 kapsle denně.

100% čisté složení bez zbytečných příměsí (jen hořčík a celulózová kapsle) dělá z tohoto kousku nenáročný a účinný doplněk.

Osobní zkušenost s Vilgain Magnesium

👍 Pro Milujeme Fitness testoval Jan Kovanda

Magnesium považuji za nejdůležitější doplněk pro každého člověka.

Já osobně ho v různých podobách konzumuji už řadu let. Jak jsem byl spokojený s tímto kouskem?

Tato vychytávka jasně předvedla svou účinnost. Pokud chvíli neužívám žádný hořčík, během několika dní začnu trpět křečemi a cukáním ve svalech. Za celý měsíc dávkování Vilgain Magnesia jsem nepocítil ani náznak zmíněných potíží.

Zkrátka a dobře – účinný hořčík v nenápadném balení.

Miniaturní kapsle zajistí snadné spolknutí a skvěle se hodí jako záchrana na chatu, do práce nebo na výlety.

Chcete vědět více? Mrkněte se na moji recenzi Vilgain.

+ VÝHODY

 • Čisté a poctivé složení

– NEVÝHODY

 • Nenašel jsem

Jak a kdy brát hořčík

Na trhu najdete kapsle, tablety hořčíku či rozpustný hořčík do vody (šumivé tablety). K dostání jsou také shoty – tekutý hořčík.

❓ Jaká je doporučená denní dávka hořčíku?

 • 375 mg pro dospělého [11]

V závislosti na věku, pohlaví a životním stylu může tělo vyžadovat větší, ale i menší dávku.

❌ Dodržujte doporučené denní dávky výrobcem a od lékaře. Jinak si rozhodíte zažívání. Ale můžete si způsobit i problémy se srdcem.

❓ Kdy brát hořčík?

Kdy užívat magnesium, ráno, nebo večer?

To už jsme rozebrali v kapitole s různými formami hořčíku. Závisí na tom, jaký typ berete a co si od toho slibujete. Ve zkratce:

 • Bisglycinát, treonát a taurát berte navečer (ideálně po tréninku) a před spaním. Mají zklidňující efekt a podporují regeneraci. Dobré při potížích se spánkem.  
 • Citrát, malát, orotát jsou pravý opak. Užívejte ráno nebo během dne. Dodají energii a oddálí únavu. Snižují křeče.

❓ Jak dlouho užívat hořčík?

Doporučuje se formy hořčíku čas od času prostřídat. Zároveň byste měli jednou za dva měsíce na pár týdnů vysadit.

Raději se v tomhle poraďte s lékařem, každý jsme trochu jiný. 😉

❓ Za jak dlouho se doplní hořčík?

Magnesium se vstřebává cca 1 až 8 hodin po požití. Záleží na formě, metabolismu atd.

Závěr

Hořčík oddaluje únavu. Podporuje spánek, regeneraci. A zabírá i proti křečím. Tenhle minerál toho ale umí mnohem víc.

Lidé ve stresu, s vyšší fyzickou nebo psychickou zátěží, senioři a těhotné ženy potřebují větší dávky. Jejich organismus má totiž vyšší nároky.  

Jaký doplněk stravy vybrat? Z recenze vyšel nejlépe Performance Magnesium od BrainMax. Za nás je to nejlepší hořčík na trhu 🥇 a volba naší redakce. 😊

Tak šup na to, ať zas můžete jet na 100 % 💪🤩.

Anna Macurová

Anna Macurová

Sport mě nejvíc baví venku. Když je ošklivo, zalezu si do posilovny. Nejradši mám TRX, kolo a běhání. Ale ráda zkouším i další nové věci. Zajímám se o zdravý životní styl a baví mě hledat nové způsoby, jak ulehčit sobě i planetě.

Nepřehlédněte podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky