Rychlý přehled

Doplňky stravy na klouby

Obsah článku

Možná si myslíte, že doplňky stravy obecně jsou pouhým komerčním fenoménem dnešní doby s cílem obohacení farmaceutických firem.

Opak je však pravdou, neboť vliv výživových doplňků na zdraví člověka je v některých případech opravdu zřetelný.

U výživy na klouby lze takový pozitivní efekt sledovat hned v několika rovinách – úleva od bolesti, lepší hybnost a v neposlední řadě menší a zejména pomalejší degenerace kloubů vlivem věku či různých onemocnění.

Proč je vhodné užívat doplňky stravy na klouby?

Které látky jsou nejúčinnější?

A jak vybrat tu nejlepší variantu kloubní výživy přímo pro sebe nebo naše blízké?

Doplňky stravy na klouby

Co to je výživa na klouby?

Problémy s kloubním aparátem jsou společně s několika dalšími často řazeny do skupiny civilizačních onemocnění. Konkrétně artritida či osteoporóza, jež patří mezi nejčastější diagnózy v rámci kosterní soustavy a kloubů, jsou velkou mírou ovlivněny způsobem života (počínaje aktivním životním stylem a konče stravovacími návyky).

Není se tedy čemu divit, že trh s farmaceutickými doplňky stravy je přípravky na klouby zastoupen velkou částí. Různé kloubní výživové doplňky fungují na odlišné bázi. Zatímco některé z nich jsou založeny na přírodních zdrojích z vitaminů a minerálů, jiné obsahují především suplementy, které jsou však lidskému organismu velmi blízké až vlastní. A jaké látky konkrétně jsou považovány za nejúčinnější?

 • Kolagen
 • Glukosamin
 • Chondrotin
 • Rybí tuk
 • MSM (Methyl-sulfonyl-methan)
 • SAM-e (S-adenosylmethionin)
 • Kurkumin
 • Zázvor
 • Vitaminy A, C, D, E a K

Jaké jsou účinky doplňků stravy na klouby?

Rozdílné funkční látky obsažené v různých výživových doplňcích na klouby se mírně odlišují i ve své funkčnosti. Obecně vzato však zejména snižují bolest kloubů a pohybového aparátu celkově, snižují riziko některých chorob, napomáhají k obnovení nebo ke zlepšení funkce kloubního aparátu apod.

Názory odborníků se v efektivitě účinků výživových přípravků na klouby odlišují. Zatímco někteří spatřují v těchto produktech jen zanedbatelný nebo nulový vliv, jiní svými studiemi tento negativní postoj vyvrací.

Roční studie doktorů Oliviera Bruyèra a Jeana-Yvese Reginsterze z belgické University of Liège společně s Royem D. Altmanem z americké University of California (2016) dokazuje, že přípravky určené pro pacienty s chronickou osteoartritidou, které obsahují glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, snižují potřebu užívání analgetik a nesteroidních protizánětlivých léků pro tlumení bolesti a zároveň znatelně zpomalují progresi tohoto onemocnění. [1]

Ještě rozsáhlejší výzkum prezentovali autoři Reginster et al. (2001) v jednom z nejznámějších medicínských odborných časopisů Lancet, kde svou tříletou studií porovnávají zúžení kloubního prostoru u pacientů užívajících placebo a těch, kteří užívali přípravek na klouby. Z výsledků vyplývá, že pacientů s placebem došlo k několikanásobně většímu zúžení kloubního prostoru a zároveň bylo pozorováno zhoršení celkového stavu. U pacientů užívajících kloubní přípravek se stav naopak zlepšil. [2]

Jakou výživu na klouby požívat?

Dávkování, délka léčby i pozorovatelný efekt jednotlivých doplňků stravy se liší. U většiny z nich je však důležité brát na zřetel, že kýžený výsledek se nedostaví hned a je nutné vytrvat v jejich užívání několik měsíců.

Například jeden z největších řetězců lékáren Dr.Max, který nabízí primárně varianty kolagenu na klouby, udává u jednoho ze svých nejprodávanějších výrobků při každodenním užívaní dobu 2-3 měsíce.

Oblíbený internetový e-shop Pilulka.cz mimo jiné doporučuje také želatinu na klouby, přičemž dobu trvání takové léčebné kůry stanovuje (dle výrobce přípravku na bázi želatinových kapslí) alespoň 2 měsíce, přičemž dávkování může být až 10 tobolek denně.

Pro koho to je vhodné?

Užívání doplňků stravy na klouby může probíhat jako prevence onemocnění kloubního aparátu i jako podpora samotné léčby nařízené lékařem. Dle organizace Arthritis Foundation, která se zabývá léčbou pacientů s artritidou, přináší jednotlivé látky v přípravcích na klouby následující benefity.

 

 • Chondoritin sulfát – Snižuje bolest a zánět, zlepšuje funkci kloubů a zpomaluje progresi osteoartrózy (OA).
 • Kurkumin – Snižuje bolest, zánět a ztuhlost související s revmatoidní artritidou (RA) a osteoartritidou (OA); léčí burzitidu.
 • Rybí tuk – Snižuje záněty a ranní ztuhlost. Léčí revmatoidní artritidu (RA), lupus, psoriázu, depresi a Raynaudův fenomén. Důležité pro funkci mozku a může také inhibovat rozvoj RA.
 • Zázvor – Snižuje bolesti kloubů a snižuje zánět u lidí s osteoartrózou (OA) a revmatoidní artritidou (RA). Zvyšuje kvalitu oběhu u lidí s Raynaudovým fenoménem.
 • Glukosamin – Zpomaluje zhoršování stavu chrupavek, zmírňuje bolesti při osteoartróze (OA) a zlepšuje pohyblivost kloubů.
 • MSM – Snižuje bolest a zánět.
 • SAM-e – Léčí bolest, ztuhlost a otoky kloubů; zlepšuje pohyblivost; obnovuje chrupavku a zmírňuje příznaky osteoartritidy (OA), fibromyalgie, burzitidy, tendinitidy, chronické bolesti dolní části zad a deprese.
 • Vitamíny na klouby – Vitamíny D a K jsou důležité pro pevnost kostí a vitamín K se podílí i na struktuře chrupavky. Vitamíny A, C a E pak mají zejména antioxidační účinky.

Na co si dát pozor při nákupu?

Při výběru přípravku na klouby pro vás nebo někoho, komu chcete darováním kloubní výživy pomoct, je první zásadou nakupovat od ověřených prodejců. Na internetu se setkáte s mnohými rádoby atraktivními nabídkami bezkonkurenčních produktů za ještě ,,bezkonkurenčnější“ cenu, je potřeba být ovšem ostražitý, přeci jen jde o naše zdraví.

Dále se zaměřte také na účinnou látku nebo látky, které přípravek obsahuje, a zejména na jejich snášenlivost vaším organismem, ne každý je totiž schopen absorbovat všechny suplementy či vitaminy bez problémů. A v neposlední řadě také preferujte ty výrobce a výrobky, o kterých si budete moci přečíst recenze od reálných uživatelů přípravků, neboť praktické hodnocení je vždy to nejpodstatnější.

Jak vybrat vhodný produkt?

Volba konkrétního přípravku se může zdát (vzhledem k velmi široké nabídce) pro někoho složitá. Co by vaše mělo při výběru výživových doplňků na klouby zajímat?

 1. Za jakým účelem přípravek na klouby kupujeme?

  Jak již bylo několikrát zmíněno, tím nejdůležitějším aspektem je cíl, kterého chceme díky kloubní výživě dosáhnout. Jinými přípravek budeme volit, pokud chceme především potlačit bolest při pohybu, jiný když budeme chtít předcházet degeneračním procesům v kloubech případně je zpomalit.

 2. Jaké jsou naše stravovací návyky a pohybová aktivita?

  Některé přípravky, zejména vitamíny na klouby, doplňují do organismu látky, které jsme do jisté míry schopni v dostatečné míře dodat tělu i prostřednictvím stravy. Pokud jste tedy jedinec, který dbá na konzumací pokrmů bohatých na vitaminy, bude pro vás efektivnější zvolit jinou formu přípravku, spíše ve formě sacharidů (chondroitin, glukosamin apod.), proteinů (např. kolagen) či lipidů (rybí olej). Rovněž je nutné brát v potaz, jestli jste aktivní sportovec a jsou pro nás vhodné komplexnější přípravky, nebo jste spíše pasivní jedinec, který si od přípravku na klouby slibuje především snížení bolestivosti pohybu.

 3. Jaké jsou naše finanční možnosti?

  jejíchž cena se pohybuje kolem 200 Kč, a přesto mají skvělé účinky. Z pohledu komplexnějších přípravků obsahujících několik účinných látek v jedné tobolce, které jsme zmiňovali v souvislosti se sportovci, je cena často přes 1.000 Kč.

Redakce Milujeme Fitness

Redakce Milujeme Fitness

Jsme nadšenci do fitness a zdravého životního stylu. Píšeme pro vás články s tipy, jak co nejlépe a nejefektivněji cvičit, jak získat vysněnou postavu a zároveň si cvičení maximálně užívat.

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky