Vánoční speciál 2023 (50 tipů na dárky pro sportovce) 🎁🎄

Rychlý přehled

Nejlepší vitamíny na imunitu. Jak je vybrat?

Obsah článku

Rádi byste podpořili imunitu něčím přírodním?

Nebo hledáte kombinaci vitamínů a minerálů?

V našem článku najdete přípravky pro dospělé, děti i seniory.

Podívali jsme se na to, které látky a produkty jsou nejlepší.

A jestli má vůbec cenu doplňky stravy na imunitu užívat.

vitamíny na imunitu

Nejlepší doplňky stravy na imunitu – výběr redakce ❤️Fitness

Mají doplňky stravy na imunitu smysl?

Vitamíny na imunitu nejsou zázračná tabletka, která vás vyléčí ze všech neduhů.

Nicméně suplementovat mikroživiny (vitamíny, minerály a stopové prvky) rozhodně smysl má. Probírali jsme to například v článku o doplňcích stravy s hořčíkem.

Ve zkratce – v dnešní době velká část světové populace trpí nedostatkem klíčových mikroživin.

Na vině je nezdravý životní styl (stres, průmyslově zpracované potraviny) i to, že plodiny obsahují méně důležitých látek, než tomu bývalo dřív (kvůli extenzivnímu zemědělství i způsobu skladování).

Není to žádná výhra. 🤷‍♀️ Západní člověk se těmto úskalím snad ani nemůže vyhnout.

Co je nejlepší na imunitu? Samozřejmě pestrá strava, pohyb atd. Však to znáte. Jenže pokrýt nároky těla čistě ze stravy je v dnešní době dost náročné.

Podpoří tělo v tom, aby nakoplo přirozenou obranyschopnost a dokázalo se vypořádat s viry, bakteriemi a dalšími neřády. Když totiž důležité látky chybí, imunita přestává fungovat.

Jak vyzrát na bacily? 🧐 Načerpejte inspiraci v našem článku Jak na posílení imunity.

Jaké mikroživiny jsou pro imunitu nejdůležitější?

 • Vitamín C,
 • vitamín D,
 • zinek,
 • vitamín A,
 • vitamín E,
 • vitamíny B6 (pyridoxin), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamin),
 • železo,
 • měď.

Pro koho jsou vitamíny na imunitu?

🚴 Pro sportovce. Vyšší fyzická a psychická námaha = vyšší nároky na vitamíny a minerály. Tělo (nejen svaly, ale i srdce, mozek, klouby…prostě celý aparát) potřebuje víc živin, aby šlapalo jako hodinky. [1]

Takže bychom je doporučili také lidem, kteří mají hektický životní styl, náročnou práci atd. Protože i stres si vybírá svou daň a zvyšuje nároky na vitamíny. Chronický, dlouhodobý stres podle studií imunitní systém paralyzuje. [2]  

Myslíte to se sportem vážně? Pak se neobejdete bez pořádné sportovní výživy. 💪😉 Koukněte se na náš výběr doplňků stravy na přibírání svalové hmoty a pro lepší výkon.

👧👦🏼 Pro děti. V dětských kolektivech bacily vesele kolují 365 dní v roce. Co na imunitu pro děti? Stejně jako u dospělých, i u dětí je na imunitu nejlepší pestrá strava a zdravý životní styl.

Pokud je ale capart hodně vybíravý nebo nemá pestrý jídelníček z nějakého jiného důvodu, suplementy mohou pomoct. Vybírejte je ze sortimentu pro děti a dodržujte dávkování. [3]

👨 Dospělí 55 +. S postupujícím věkem imunita slábne. Proto jsou starší osoby náchylnější na různé neduhy a infekce. [4]  Vitamínové suplementy a doplňky stravy na imunitu mohou obranyschopnost u této skupiny posílit. [5]  

U starších osob navíc platí, že mají vyšší nároky na vitamín D, B6 a B12. [6]

🤰 Těhotné a kojící maminky mají rovněž vyšší nároky na některé vitamíny a minerály. Nedostatek mikronutrientů může negativně ovlivnit zdraví dítěte i matky. [7]  

Výběr a užívání ale vždy proberte s gynekologem.

Vitamíny na imunitu jsou tu úplně pro každého, kdo pečuje o své zdraví a chce být fit po celý rok. Ať už jste student, maminka v domácnosti, manažer nebo třeba řidič z povolání. 😉

Lidé s dostatečným příjmem vitamínů a minerálů mají podle vědců nižší riziko zdravotních problémů a vzniku civilizačních chorob. [8]  

Léky na imunitu vs suplementy

Lékař vám dělal test na imunitu a zjistil, že na tom nejste dobře. Pokud vám doporučil začít užívat doplňky stravy, tak jste na správném místě.

Jestli vám však vypsal léky na imunitu (isoprinosine a další), v tom případě užívání doplňků stravy konzultujte nejprve s ním. Nic se nemá přehánět.

❗️ Spousta prodejců označuje obyčejné doplňky stravy jako léky na imunitu. Jsem proti tomu – léky jsou přece jen úplně jiná kategorie. Takže jestli jste z toho zmatení, nebuďte. To, co běžně koupíte, jsou prostě doplňky stravy.

👉 Ani my nejsme žádní odborníci nebo lékaři. V naší recenzi najdete jen volně dostupné produkty, které nám na podporu imunity přišly fajn a s kterými máme osobní zkušenost. 😉

Jaké jsou druhy doplňků stravy na imunitu

Doplňky stravy na imunitu mohou mít různé formy – kapsle, tablety, žvýkací tobolky a gumídci, sirupy, prášky, granuláty.

Určitě jste si všimli toho, že v produktech narazíte nejen čistě na vitamíny na imunitu, ale i na další látky. O co teda jde? S čím se ve složení/názvech setkáte?

 • Vitamíny a minerály,
 • multivitamíny a multiminerály,
 • betaglukany – polysacharidy, které podporují funkce imunitního systému, dokonce by mohly zafungovat i v prevenci proti rakovině, [9]. Najdete je např. v houbách, mořských řasách a obilovinách.
 • probiotika (laktobacily) – prospěšné bakterie, které žijí v trávicím traktu, mohou pomoci v rámci prevence i během léčby nemocí. [10] Probiotikům se daří v kvašených dobrotách, zelí, kimči, jogurtech, kefírech, kombuče atd.
 • superpotraviny – vitamíny na imunitu mohou být i v podobě extraktů ze superpotravin. Jedná se o potraviny s vysokými dávkami antioxidantů a dalších mikronutrientů, které jsou pro obranyschopnost klíčové. [11]

Hledáte probiotickou lahůdku? Zkuste Wild & Coco! 🥥  Zn. rostlinného původu a bez laktózy. 🌱

Na co si dát pozor při nákupu

✅ Složení. Výrobek by měl obsahovat co nejméně látek, u kterých nevíte, o co jde. Máme na mysli různá plnidla, barviva atd. Těchto aditiv bývá nejvíc u tablet.

U dětí sice barviva, aroma a zahušťovadla (typicky u sirupů) smysl mají. Ale není od věci si ověřit jejich původ.

✅ Kontrolujte obsah účinných látek. Vysoké dávky nejsou vhodné pro každého. 

Kapsle jsou obecně lepší. Nedráždí a lépe se vstřebávají. Zároveň při výrobě produkt neztrácí klíčové živiny. Výjimku představuje vitamín B12. Ten se podává ve formě tablet, jinak by ho zničily žaludeční kyseliny.

✅ Způsob uvolňování. Přípravky s rychlým uvolňováním mají smysl hlavně pro sportovce, kteří mají vysokou zátěž.

✅ Vstřebatelnost. Ta musí být vysoká. Přípravek by měl být co nejlépe využitelný organismem. Prostě aby jen neprošel trávicím traktem a vy z toho nic neměli.

Nejlepší jsou z tohoto pohledu následující formy:

 • lipozomální vitamíny,
 • chelátové a koloidní minerály.

Vstřebatelnost organismem u těchto forem dosahuje 80 až 90 %. U ostatních forem to už tak dobré není.

Např. anorganické minerály se vstřebávají jen v jednotkách procent. To samé platí o vitamínu C, který není obalený lipozomy. [12], [13], [14], [15]

Certifikáty kvality, bio atd. Když je výrobek „čistý“, máte jistotu, že nepochází ze znečištěného zdroje a do těla se vám nedostanou žádné škodliviny. 

Jak vybrat nejlepší doplňky stravy na imunitu

 1. Jaký doplněk stravy na imunitu je nejlepší?

  Na trhu seženete produkty pro děti, dospělé i seniory. Vyzkoušet můžete kombinaci vitamínů, minerálů, ale také probiotika nebo bylinky.

 2. Kolik stojí vitamíny na imunitu?

  Jedno balení vyjde na cca 300 až 700 Kč. Jsou však různě velká. Přepočtěte si to raději na dávku. Jedna dávka stojí 4,5 Kč až 7 Kč v závislosti na produktu.

 3. Jsou vitamíny na imunitu vůbec k něčemu?

  Doplňky stravy nejsou léky na imunitu. Produkty nejsou testované farmaceutickými firmami a neexistují k nim doklady o jasně prokazatelných účincích, tak jako u běžných léků. Přesto je lze využít v rámci podpory organismu, například když vám to lékař doporučí nebo jste v náročném období (stres, vyšší zátěž atd.).

 4. Jaké jsou druhy vitamínů na imunitu?

  Druhů je opravdu hodně. Můžete se spolehnout na sílu bylinek a přírody. Nebo sáhnout po klasických multivitamínech, vitamínech či minerálech. Pojďte vybrat s námi – v recenzi najdete tipy na co, co je nejlepší. Společně to bacilům nandáme.  

 5. Kde koupit vitamíny na imunitu?

  Koupíte je v každé lékárně. Ale tam vám většinou lékárník doporučí automaticky to nejdražší a moc se s vámi vybavovat nebude. Po internetu máte na všechno větší klid a hezky si porovnáte všechna pro i proti. Prodejci odesílají do druhého dne – pozítří máte radost doma.

BrainMax, Vitamin D3 & K2

BrainMax Vitamin D3 & K2, D3 5000 IU / K2 jako MK7 150 mcg, vitamíny na imunitu

🥇 Nejlepší vitamíny na imunitu a volba redakce

Co na imunitu u dospělých? Vyzkoušejte volbu naší redakce Vitamin D3 a K2 od BrainMax. V doplňku stravy najdete synergickou kombinaci vitamínů D3 a K2, které jsou klíčové nejen na podporu imunity. Tělo je potřebuje také pro zdravé kosti, zuby a cévy.

K2 zvyšuje využitelnost vitamínu D3 a působí proti kalcifikaci cév. V doplňku stravy je obsažený v patentované formě společnosti Kappa BioScience. Proč je tak super? Podle dostupných testů je to nejvyužitelnější vitamín K2 na trhu.

Za nás je to perfektní volba pro sportovce 🏋🏻‍♂️, kteří potřebují, aby celý aparát šlapal jako švýcarské hodinky. Kapsle neobsahují žádné balastní látky. Jako plnivo výrobce využil kurkumu, která má rovněž super účinky na organismus.

+ VÝHODY

 • K2 s nejlepší vstřebatelností na trhu
 • Podpora imunity a pohybového aparátu

– NEVÝHODY

 • Žádné

Viridian, Beta Glucan

Viridian Beta Glucan 30 kapslí

🏆 Nejlepší doplněk stravy na imunitu s betaglukany

Beta Glucan od Viridian stojí za to. Jestli chcete vsadit na sílu zázračných polysacharidů, doporučujeme tenhle produkt. Jsou dobré na imunitu a pečují i o zdravé dýchací cesty.

Kromě beta glukanu je v produktu také vitamín C, D3 a zinek. Jedná se o směs nabitou vitamíny a minerály, která vás rozhodně nenechá ve štychu. 🤩

Kapsle jsou rostlinného původu bez nadbytečných pojiv, lepidel a konzervantů. U vitamínu D3 si všimněte vysoké dávky v přípravku – až 500 % doporučené denní dávky. Nemusí být vhodné pro každého. Raději se zeptejte lékaře.

+ VÝHODY

 • Obsahuje také vitamíny C, D a zinek
 • Kapsle s dobrým složením

– NEVÝHODY

 • Vysoká dávka vitamínu D, nemusí být vhodné pro každého

BrainMax, Liposomal Vitamin C

BrainMax Liposomal Vitamin C UPGRADE, Lipozomální Vitamín C, 500 mg, 60 rostlinných kapslí

🍊 Lipozomální vitamín, vstřebatelnost až 95 %

Liposomal Vitamin C je lipozomální vitamín C od BrainMax. Jak už jsme zmínili, jedná se o formu vitamínu s nejlepší vstřebatelností. Přípravek navíc obsahuje extrakt z šípku a komplex citrusových bioflavanoidů pro ještě lepší využitelnost, a to až 95 %.

Produkt je bez balastních látek, ochucovadel a příměsí. Výrobce ho doporučuje veganům. 👌 A to nejen kvůli čistě rostlinnému původu výrobku. Ale i kvůli tomu, že je vitamín C klíčový pro vstřebávání železa.

Vitamín C je ale důležitý i pro sportovce. Kromě toho, že přispívá k silné imunitě, je nezbytný pro syntézu kolagenu.

Kolagen se mimochodem používá i jako podpora pro krásné vlasy, nehty a pleť. Koukněte se na naši recenzi nejlepších doplňků stravy na krásné vlasy a vyberte si svého šampiona. 💅👩‍🦱

+ VÝHODY

 • Perfektní biologická dostupnost
 • Bez balastních látek, rostlinné kapsle

– NEVÝHODY

 • Nenašla jsem

Terezia, Ostropestřec + reishi Forte

Ostropestřec + reishi forte 60 kapslí

💪 Vnitřní očista a podpora imunity

Ostropestřec a reishi, to je duo do nepohody. Ostropestřec podporuje zdravá játra a trávení. Je to taková detox bylina. A reishi se zase říká houba dlouhověkosti. Ve staré Číně se na císařském dvoře používala k léčbě různých onemocnění.

V přípravku najdete ještě extrakt z černého bezu, který podporuje imunitu. 😎

Jaké má tento doplněk stravy na imunitu výhody? Jedná se o 100% čistý přírodní produkt bez příměsí a konzervantů. Pokud se chcete spolehnout na přírodu a hledáte směs bylinek na imunitu, sáhněte po tomhle.

+ VÝHODY

 • Čisté, přírodní složení
 • Bylinky na imunitu

– NEVÝHODY

 • Želatinové kapsle, nevhodné pro vegany

GS, Probio Glukan

GS Probio Glukan 60 kapslí

❤️ Kombinace probiotik a betaglukanu

Probiotika a betaglukany – super kombinace na podporu obranyschopnosti. Probiotika a betaglukany se většinou prodávají zvlášť, tak proč je nezkusit najednou? Produkt je navíc obohacený o vitamín D3 a selen.

Výrobce doporučuje užívat hlavně v období zvýšené zátěže během podzimu, zimy a jara. Samozřejmě ho můžete ale brát i po celý rok. 😉

Kapsle jsou ze želatiny, takže nedoporučujeme veganům. Také probiotika pochází ze živočišného zdroje.

+ VÝHODY

 • S vitamínem D3 a selenem
 • Pro celou rodinu

– NEVÝHODY

 • Želatinová kapsle, nevhodné pro vegany

Serafin, Serafínkův dětský sirup

Serafínkův dětský sirup

👨‍👩‍👧 Nejlepší sirup na imunitu pro děti

Co na imunitu pro děti? Vyzkoušejte Serafínkův sirup. Obsahuje jitrocel kopinatý v bio kvalitě, reishi, agaricus, echinaceu a camu camu.

Tato kombinace je ideální na podporu dýchacích cest a imunity. Vhodné pro děti od 1 roku. V recenzích rodiče chválí tento produkt nejen v rámci prevence, ale i během nemocí.

Výrobek je 100% přírodní a vyrobený v Česku. Takže nejen, že podpoříte přírodu, ale i lokální výrobce. A to se nám líbí. 👍

+ VÝHODY

 • Přírodní produkt 🌱
 • Dobře chutná

– NEVÝHODY

 • Nenašli jsme

Jak brát vitamíny na imunitu a další preparáty

❗️ Musíte dodržovat dávkování! Nadměrným užívání vitamínů a minerálů si jenom uškodíte. Například dlouhodobé vysoké dávky vitamínu způsobují silné zažívací potíže, ledvinové kameny a ochablost svalů. [16]

Poraďte se s doktorem o tom, jestli má ve vašem případě význam vitamíny na imunitu brát a jaké množství. Ať si neuškodíte.

Žebříčky a nákupní rádce na Milujeme Fitness 💜

Jak vybírat kolagen na krásu i na klouby
Nejlepší Vitamín C
Na co si dát pozor při nákupu multivitamínů
Nejlepší Magnesium (hořčík)
Na co jsou dobré Omega 3 mastné kyseliny

Závěr

Chcete mít jistotu, že vás obranyschopnost podrží?

Pak se musíte starat o to, aby dobře fungovala. Pestrou stravu nic nenahradí. Ale když je příjem mikronutrientů nedostatečný, na řadu přichází doplňky stravy na imunitu.

Doporučujeme volbu redakce, BrainMax, Vitamin D3 & K2🥇. Tak na co čekáte? Stačí dvakrát kliknout a zbraň proti bacilům je na cestě k vám. 😉 🚙

Anna Macurová

Anna Macurová

Sport mě nejvíc baví venku. Když je ošklivo, zalezu si do posilovny. Nejradši mám TRX, kolo a běhání. Ale ráda zkouším i další nové věci. Zajímám se o zdravý životní styl a baví mě hledat nové způsoby, jak ulehčit sobě i planetě.

Nepřehlédněte podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky