Vánoční speciál 2023 (50 tipů na dárky pro sportovce) 🎁🎄

Rychlý přehled

Superpotraviny

Obsah článku

Superpotraviny!

Pojem, který z nutričního hlediska neexistuje a byl vytvořený pro marketingové účely.

Ale po přečtení pochopíte, že tentokrát marketing v dané tématice vůbec nepřehání. 😉

Co jsou superpotraviny?

Jedná se o značení potravin bohatých na živiny, které pozitivně ovlivňují zdraví. Superpotraviny mají velmi vysokou nutriční hodnotu, takže poskytují značné množství živin a mají málo kalorií.

Superpotraviny

V poslední době zažívají tzv. boom dovážené a exotické superpotraviny. Patří mezi ně například mořské řasy, quinou, macu, kimchi, kombucha a mnoho dalších.

Některé z těchto názvů mnoho lidí nikdy neslyšelo nebo si po daným pojmem neumí představit, o jakou potravinu se jedná.

Zároveň je to poté může odradit od zařazení superpotravin do svého jídelníčku a přestanou se o téma více zajímat. V našem článku seznam zaměříme na běžně používané superpotraviny v naší kuchyni a ukážeme vám, že to není taková věda, jak by se mohlo zpočátku zdát. 

Jaký mají superpotraviny vliv na naše zdraví?

Jak již bylo zmíněno výše, jedná se o potraviny, které pozitivně ovlivňují naše zdraví. Zařazením těchto potravin do našeho jídelníčku zvyšujeme odolnost naše těla a předcházíme civilizačním chorobám.

Většina superpotravin obsahuje antioxidanty, což jsou molekuly pomáhající neutralizovat volné radikály v našem těle. Ty jsou přirozenými vedlejšími produkty produkce energie a mohou v těle způsobovat potíže.

Kromě zlepšení fyzického stavu těla však konzumací těchto potravin dosáhnete i zlepšení psychického zdraví. Ne nadarmo se říká, že ve zdravém těle, zdravý duch.

Nejlepší produkty ze superpotravin

Recenze a zkušenosti s Blendea
Proteiny Fit Day recenze a zkušenosti
Wild & Coco recenez e-shopu

Kdy se projeví účinek superpotravin?

Mnoho lidí začne hledat informace o superpotravinách ve chvílích, kdy se snaží poskládat zdravý jídelníček.

Po přečtení kusých informací dostanou pocit, že když začnou jíst velké množství určité potraviny, budou nejen zdraví, ale zároveň zhubnou či dosáhnou jiných výsledků, které si od změny slibují. Jsou poté překvapení, že se účinky nedostavují.

Výsledky se samozřejmě nedostaví hned. A hlavně – účelem není, abychom nárazově snědli co nejvíce superpotravin, ale abychom je zařadili do našeho pravidelného jídelníčku v rozumné míře.

Vzhledem k velkému množství těchto potravin si můžete vybrat ty, které vám chutnají a zároveň zapadají do vašeho běžného jídelníčku a celkového životního stylu.

Výsledky se začnou projevovat postupně, a pokud se nám podaří tyto potraviny zařadit do našeho jídelníčku nastálo, tak budou účinky dlouhodobé.

Seznam superpotravin pro naší kuchyni

Banány

Superpotraviny banány

Již ve 20. letech minulého století vznikla studie zaměřená na prospěšnost konzumace banánu na naše tělo. Banán byl tedy s největší pravděpodobností první označenou superpotravinou.

Banán je zdrojem mnoha vitamínů (B, C, A) a minerálních látek (zejména hořčíku a draslíku). Má také velký obsah vlákniny a jeden banán denně vám poskytne 10% jejího denního příjmu.

Zmíněný draslík je velmi důležitý minerál pro celý kardiovaskulární systém, konzumací banánu tedy předcházíte chorobám tohoto systému a chráníte své srdce. Banán dále pomáhá například snižovat otoky či pomáhá při zácpě i průjmu.

Bobulové plody

Superpotraviny bobule

Ne nadarmo se nachází na vrcholu seznamů superpotravin. Výzkum zveřejněný roku 2018 ve Frontiers in Pharmacology označil borůvky, ostružiny, jahody či maliny jako potraviny nízkokalorické, s vysokým obsahem vlákniny a plné antioxidantů, které pomáhají v boji proti rakovině.

Borůvky navíc díky vysokému počtu antokyanových pigmentů mohou snižovat riziko degenerativních onemocnění, mezi které patří například Alzhheimerova choroba (2019, Pokroky ve výživě). [zdroj]

Brukvovitá zelenina

Superpotravina brokolice

Mezi tento druh zeleniny patří například brokolice, růžičková kapusta, květák, zelí atd. Tento druh zeleniny je plný vlákniny a obsahuje tzv. glukosinoláty s indolovou skupinou, které dle předběžné studie pomáhají udržovat rovnováhu zdravých bakterií ve střevech (2017, Journal of Functional Foods). [zdroj]

Mnoho superpotravin se přidává také do kosmetiky, kde pozitivně ovlivňují funkci produktu. Skvělým příkladem je zelený čaj obsahující antioxidanty, které mohou chránit naši pleť a vlasy před působením škodlivých volných radikálů.

TIP: Nákupní rádce kosmetiky Repekum pomáhá s výběrem toho správného šamponu třeba i s obsahem superpotravin.

Alliumová zelenina

Superpotraviny česnek

Pod tímto cizím označením se nachází nám známé druhy zeleniny – česnek, pažitka, cibule či pórek. Všechna zmíněná zelenina může být dle metaanalýzy zveřejněné v roce 2019 v časopise Food Science and Nutrition přínosná pro osoby s cukrovkou, vysokým cholesterolem či vysokým krevním tlakem. [zdroj]

Semena (ořechy)

Superpotraviny ořechy

Ta by mohla být v oblasti superpotravin samostatnou kapitolou, protože semena a ořechy jsou skvělým zdrojem tuku, vláknin a bílkovin. Samostatně poté dávají našemu tělu další důležité látky.

Například lněná, konopná a chia semínka jsou navíc nabité vitamíny a minerály. Ořechy mají sice vysoký obsah tuku, ale tělu dodají delší pocit sytosti a dle některých studií snižuje jejich konzumace přibývaní na váze (2018, European Journal of Nutrition). [zdroj]

Tip: Nejlepší oříškový másla

Listová zelenina

superpotraviny listova zelenina

Oborníci se shodují, že čím jsou listy tmavší, tím je potravina pro nás přínosnější. Například rukola či špenát, díky tmavým listům s většímu množstvím chlorofylu, mohou snižovat riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Celkově je tmavě zelená listová zelenina velmi významným zdrojem živin včetně folátu, zinku, vápníku, železa, hořčíku, vitamínu C a vlákniny. Listová zelenina obsahuje karotenoidy, což jsou protizánětlivé sloučeniny, které mohou chránit před určitými typy rakoviny.

Listovou zeleninu by pak do svého jídelníčku měly zařadit všechny ženy, které se snaží otěhotnět, protože kyselina listová je důležitá pro zdravý růst a vývoj plodu.

Tmavá čokoláda

Superpotraviny tmavá čokoláda

Hned na začátku je třeba zmínit, že se jedná o kvalitní tmavou čokoládu s vysokým podílem kakaa (minimálně 70%). Čím menší je obsah kakaa, tím větší je obsah cukru a dalších přísad, které tyto účinky snižují.

Právě kakaový prášek obsahuje flavonoidy (vitamín P), které mají významné antioxidační účinky a posilují imunitní systém. Dle studie z roku 2016 zveřejněné v Journal of Neuroscience může 30-60 g kvalitní tmavé čokolády zlepšovat paměť a náladu. [zdroj]

Citrusové plody

Superpotraviny citrusy

Zařazením těchto potravin do Vašeho jídelníčku můžete předcházet očním chorobám souvisejícím s věkem. Zároveň jsou citrusy nedílnou součástí našeho jídelníčku zejména v zimním období, kdy významně posilují imunitu.

Luštěniny

Superpotraviny luštěniny

Pod pojmem luštěniny se nachází mnoho druhů potravin jako jsou hrách, fazole, čočka, cizrna aj. Luštěniny jsou bohaté na vlákninu a vitamíny, regulují hladinu cukru v krvi a jsou výbornými pomocníky při hubnutí. Měly by být pravidelnou součástí vašeho jídelníčku.  

Hroznové víno

Superpotraviny hroznové víno

Ve slupkách hroznového vína se nachází látka zvaná resveratrol, která patří mezi významné antioxidanty. Na základě prvotních studií se zjistilo, že by tyto látky mohly být prospěšné při léčbě Alzheimerovy choroby a pro zmírnění návalů horka a kolísání nálad u menopauzy.

Dále hroznové víno napomáhá odbourávat stres a má pozitivní účinky na nervovou soustavu. Hroznové víno vám pomůže i při otocích, protože má močopudné účinky, a tedy odvodňuje.

Rajčata

Superpotraviny rajčata

Patří mezi ty potraviny, které do jídelníčku zařazuje většina z nás. Mají vysoký obsah vitamínu C a díky obsahu lykopenu mají prokazatelný vliv na prevenci rakoviny prostaty. Jedná se také o potravinu, která je velice dobře zařaditelná do mnoha jídel.

Zelený čaj

Superpotraviny zelený čaj

Pravý zelený čaj je známý svými antioxidačními účinky. Jedním z nejrozšířenějších antioxidantů v zeleném čaji je epigalokatechin galát (zkráceně EGCG). Právě ten dodává čaji jeho zjevnou schopnost chránit tělo před chronickými chorobami.

Výzkumy také naznačují, že zelený čaj může u některých lidí napomáhat hubnutí.

Vejce

Superpotraviny vejce

Jejich zařazení do seznamu superpotravin je pro některé diskutabilní. Vzhledem k množství cholesterolu se může zdát, že mezi potraviny přínosné pro tělo nepatří. Ale vzhledem k jeho dalším vlastnostem patří naopak mezi jednu z nejzdravějších potravin.

Vejce jsou bohatá na kvalitní bílkoviny, vitamíny a jedinečné antioxidanty zeaxantin a lutein, které chrání zrak.

Mořské plody

Superpotraviny mořské plody

Druh omega-3 mastných kyselin, které jsou obsažené v mořských plodech, je dle Národního institutu zdraví obzvláště prospěšný pro naše tělo. Doporučená dávka jsou alespoň dvě porce ryby týdně, lepší jsou tučnější ryby jako losos, makrela či sledě.

Sója

Superpotraviny soja

Dle výzkumů mohou isoflavony obsažené v sóji pomáhat snižovat cholesterol, dále snižují úbytek kostní hmoty a v neposlední řadě může sója zabránit ztrátě paměti ve starším věku.

Pro ženy je jistě důležitá informace, že konzumace sóji může zmírnit projevy menopauzy.

Avokádo

Superpotraviny Avokádo

Dle amerického ministerstva zemědělství již polovina avokáda poskytuje tělu cca 7% denní dávky hořčíku. Ten je pro tělo prospěšný při regulaci krevního tlaku a krevního cukru. Dle Národního institutu zdraví je nedostatek hořčíku spojen s vyšším rizikem cukrovky 2. typu.

Zároveň se uvádí, že nahrazením nasycených tuků, v potravinách jako je například máslo, tuky z potravin, ke kterým patří právě avokádo, může snížit riziko srdečních chorob.  

Granátové jablko

Superpotraviny granátové jablko

Exotické ovoce jako takové dlouhodobě patří mezi superpotraviny. Výzkumy, publikované v roce 2018 ve Frontiers in Pharmacology, ukazují, že konzumace granátového jablka může předcházet kardiovaskulárním chorobám. [zdroj]

Houby

Superpotraviny houby

Zejména v čínské tradiční medicíně jsou houby za superpotravinu považovány již po staletí, a to v oblasti podpory dlouhověkosti a k očištění těla.

Laboratorní výzkumy přinesly slibné výsledky v oblasti prevence a léčby rakoviny prsu právě konzumací hub (2018, Oncotarget). [zdroj]

Další zdroje a odkazy:

https://www.everydayhealth.com/photogallery/superfoods.aspx
https://www.health.harvard.edu/blog/10-superfoods-to-boost-a-healthy-diet-2018082914463
https://www.healthline.com/nutrition/true-superfoods
https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-vyzive/Superpotraviny—kdy-se-dostavi-lakavy-efekt-na-zdravi__s10010x10853.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/303079#what_are_superfoods

Dušan Souček

Dušan Souček

Fitness a cvičení mě provází celý život. Dřív jsem to více hrotil a dokonce jsem i dělat závodil v silově atletickém pětiboji. Dnes je mojí hlavní prioritou spíše zdraví, vitalita a energie. Pořád mě ale baví testovat různé produkty a zkoušet různé tréninky a přístupy ke cvičení.

Nepřehlédněte podobné články

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky