Rychlý přehled

Nejlepší ořechová másla

Obsah článku

Dnešní uspěchaná doba sebou nese náročné požadavky na všechny oblasti našeho života.

Tou nejdůležitější oblastí je pro většinu lidí jejich zdraví.

Jak dodat tělu vše potřebné, aby mělo dostatek potřebných látek, a zároveň zůstat fit?

Je to důležité i pro Vás?

V tom případě čtete ten správný článek. 😉

Dnes si napíšeme něco o superpotravinách z kategorie ořechů. Dozvíte se, jak mohou být ořechy přínosné pro vaše zdraví a proč se ořechová másla stala novým fitness hitem.

Nejlepší ořechová másla – výběr Milujeme fitness 💜

Big Boy od Kulturistika.cz – pro největší borce! 💪
Pistáciový krém od Blendea – pro milovníky všeho přírodního 🥜
Lískové oříšky od Protein&Co. – pokud chcete něco opravdu hutného 🌰
Arašídový krém Grizly – poctivá medvědí klasika 🐻
Kešu bomba od Ochutnej ořech – to nejlepší od české rodinné firmy 😋
Lískáč od Natural protein – pokud potřebujete mlsat a doplňovat protein 🏋️‍♀️
Para s mákem od Nutiva – pro všechny, kteří musí mít něco extra 👌
Arašídy s bílou čokoládou od Natu – zdravé a 100% bez cukru 🍫

Jsou ořechová másla superpotravina?

Ořechová másla

Tak především, superpotravina je marketingové označení pro všechny potraviny, které jsou pro naše tělo prospěšné.

Seznam těchto superpotravin je velmi dlouhý, ale my se dnes zaměříme na ořechy.

Ořechy byly zařazeny mezi superpotraviny zcela oprávněně a to díky vysokému obsahu bílkovin, tuků, vlákniny, minerálů a vitamínů.

Dle studií může pravidelná kontumace ořechů snížit riziko výskytu infarktu. A navíc dle studie uveřejněné v roce 2018 v časopise European Journal of Nutrition může tuk obsažený v ořeších za to, že dodají větší pocit sytosti, a tedy mohou mít pozitivní vliv na redukci váhy.

Způsobů, jak zařadit ořechy do našeho jídelníčku, je mnoho. My se dnes zaměříme na ořechová másla.

Pro koho jsou ořechová másla vhodná?

Odpověď je velmi jednoduchá – pro všechny, kterým záleží na tom, z čeho je tvořený jejich jídelníček. Ořechová másla jsou totiž nedílnou součástí zdravého životního stylu. Jedná se o přírodní zdroj bílkovin, tuků, vlákniny, minerálních látek a vitamínů.

Konzumací ořechových másel přispíváte ke snížení „špatného cholesterolu (LDL) a naopak ke zvýšení „hodného cholesterolu“ (HDL) v krvi. A to díky mononenasyceným mastným kyselinám, které ořechová másla obsahují.

Hodný cholesterol napomáhá tělu odvádět špatný cholesterol zpět do jater, kde je metabolizován. Proto je velmi důležité mít v jídelníčku právě ty potraviny, které jej umí zvyšovat.

Dalším důležitým důvodem ke konzumaci oříškových másel jsou antioxidanty v nich obsažené. Zejména je třeba zmínit vitamín E, který chrání naší kůži před volnými radikály kyslíku.

Nespornou výhodou oříškových másel je to, že jsou vhodná i pro vegetariány a vegany, protože se jedná o přírodní zdroj, kterým doplní bílkoviny.

A proč ještě zařadit oříšková másla do našeho jídelníčku? No protože skvěle chutnají!

🎁 Tip na dárek: Velký výběr dárků pro fitness nadšence

Ořechová másla dle typů

Na trhu je možné koupit mnoho druhů ořechových másel, a proto je důležité se v nich umět zorientovat. Každý druh ořechového másla je velkým přínosem pro váš jídelníček, takže se nemusíte obávat vyzkoušet kterékoliv.

Ořechová másla různé druhy

Základním rozdílem v ořechových máslech je druh dle oříšků, ze kterých je máslo vyrobené.

Dle tohoto kritéria můžeme oříšková másla rozdělit na:

 • arašídové máslo
 • kešu máslo
 • mandlové máslo
 • oříškové máslo z více druhů ořechů
 • pistáciové máslo
 • lísko-oříškové máslo

Dále dělíme ořechová másla dle podílu ořechů v nich obsažených na 100% ořechová másla a másla s přídavnými látkami.

Nejlepší ořechová másla jsou samozřejmě ta se 100% podílem ořechů. Přídavné látky se do másel přidávají kvůli zlepšení chuti či zvýšení trvanlivosti. V tomto případě je třeba číst složení, protože přídavné látky často zvyšují podíl cukru.

Posledním rozdílem mezi ořechovými másly je jejich konzistence.

Dle ní pak dělíme ořechová másla na jemná či křupavá. Jemná másla, která se nazývají smooth, se vyrábí tak, že jsou ořechy rozemleté nadrobno a vytvoří se tak jemná krémová konzistence. Jsou poté vhodná na mazání, ale používají se například i při vaření. Křupavá konzistence, nebo také crunchy, je způsobená kousky ořechů v másle. Taková másla můžeme použít například na pečení.

TIP: Spoustu ořechových másel najdete v nabídce jednoho nejoblíbenějších obchodů Grizly.cz

Nejlepší ořechová másla ❤️

To je těžké říct, protože každý má své oblíbené. Proto jsme pro vás připravili výběr od různých výrobců, jejichž ořechová másla určitě stojí za to vyzkoušet.

Big Boy

big boy grand zero

💪 Pro největší borce! Oříšková másla od profesionálního kulturisty.

Za ořechovými másly Big Boy stojí ikona české kulturistiky Tomáš Bureš. Sám majitel této značky v rozhovoru píše, že má nejraději lískooříškové máslo a slaný karamel. Značka Big Boy si zakládá na tom, že produkty dělá, tak jak se má. Praží ořechy za sucha a bez jakýchkoliv dalších věcí.

Sortiment značky Big Boy je opravdu bohatý. Kromě proteinových chipsů a dalších dobrot pro sportovce si nesmíte nechat ujíst právě jejich oříšková másla. Vyrábí naturální verze i ochucené, a to jak slazené, tak neslazené (= bez cukru).

Kromě arašídové klasiky si můžete od Big Boy pořídit i výrobek z kešu, lískových ořechů a pekanů. Z ochucených určitě stojí za to vyzkoušet kokos, čokoládu nebo malinový cheesecake. Navíc narazíte na různé sezónní limitky.

Kromě jemných krémů (smooth i super smooth) vyrábí k verze s křupinkami. Sportovce zase zaujmou másla s proteinem navíc. A gurmánům doporučuji verze k masu nebo k rybám ­– vytvoříte si z nich super dipy. Je to zase něco trochu jiného, co určitě stojí za to.

+ VÝHODY

 • Zajímavé příchutě
 • Varianty bez cukru nebo s proteinem

– NEVÝHODY

 • Žádné

Blendea

orechova masla pistachio supercream bledea main

🥜 Pro milovníky všeho přírodního. Oříšková másla od výrobců doplňků stravy ze superpotravin.

Produkty od Blendea se vyrábí ze superpotravin. Jsou plné antioxidantů, vitamínů a minerálů. Pokud chcete být se svým tělem perfektně sladění a dávat mu jen to nejlepší, Blendea je přesně značka pro vás. Podpoříte imunitu, zdravé trávení a krevní oběh.

Na výběr máte z ořechových krémů z lískových oříšků, kešu či pistácií. Chutnají nejen jako oblíbená „ořechová“ klasika, ale třeba i po malinách nebo kávě. Další přísady jsou třeba matcha, dračí ovoce, kokos, kakao.

Momentálně mají k dispozici 4 druhy ořechových krémů – Coffee Supercrem, Berry Supercream, Pistachio Supercream a Cacao Supercream.

🔎 Na značku Blendea jsme se podívali v samostatné recenzi Blendea.

Výhodou jejich výrobků je, že se dochucují jen přírodními věcmi. Nepoužívají žádná umělá dochucovadla a zbytečná aditiva. Výrobky jsou opravdu 100% přírodní. A jelikož využívají celé plody a rostliny, nedochází ke ztrátě účinných látek.

+ VÝHODY

 • Bohaté na vitamíny a minerály
 • Ze superpotravin

– NEVÝHODY

 • Výběr není zas tak veliký

Protein & Co.

Protein & Co. Lískooříškový krém 330 g otevřený

🌰 Hutné lískooříškové krémy

Protein&Co má různorodou nabídku ořechových krémů. Pořídíte zde jak ochucené, tak neochucené varianty, včetně arašídových krémů. Pravdou je, že jsou celkem hutné a mohou se trochu hůř roztírat. To se týká hlavně natural verzí. Do kaše a podobných pokrmů se hodí asi nejvíc.

Na druhou stranu je to dobrá zpráva pro ty z vás, kdo omezují tuk. Když je totiž oříšková pomazánka takto tuhá, znamená to, že není plná tuku. Nahřejte si lžičku nebo nůž a půjde vám to líp. Chutná to, jako když jíte celé oříšky.

Ořechová másla vyrábí z kešu, mandlí, lískových ořechů, pistácie. Ochucené varianty jsou například s karamelem, čokoládou, ovocem, jogurtem, kokosem, perníčky nebo kávou. Rozhodně je z čeho vybírat. Dají se objednat i menší vzorky.

Protein&Co je značka, která rozhodně stojí za pozornost. Vyrábí zajímavé produkty z poctivých surovin a nabízí je za fajn ceny. Jejich forte je hlavně sportovní výživa.

Podívejte se na naší recenzi Proteinaco.

+ VÝHODY

 • Dobrá cena
 • Široký výběr

– NEVÝHODY

 • Horší roztíratelnost

Grizly

ořechové máslo grizly

🐻 Poctivá ořechová bomba přímo od medvěda

Grizly je e-shop, který je známý bohatou nabídkou sušených plodů, a hlavně ořechů. A samozřejmě i dalších dobrot. Seženete tu také poctivá ořechová másla a jejich nabídka je opravdu bohatá.

Kromě standardních arašídových másel u nich pořídíte také výrobky z kešu, lískových oříšků, mandlí. Koupit se tu dají i proteinová ořechová másla – tedy krémy navíc obohacené o protein. Ty ale nejsou přímo z dílny Grizly.

Originální Grizly krém pořídíte jak ve skle, tak v menší tubě. Taková cestovní verze, co se hodí třeba na kempování nebo na dovolenou u moře. Příchutě jsou různé, kromě těch naturálních také čokoládové, slaný karamel, vanilkový rohlíček a další dobroty.

Výrobky neobsahují palmový olej, ani žádné další zbyteční přídavky. Jako tuk se používá například ghí, který má blahodárné účinky na organismus.

Krémy se dobře roztírají a využijete je jak do kaší, tak na lívance, palačinky a další. Ale třeba i na pečení, zkrátka kdykoliv, když chcete něco vyšperkovat chutí oříšků.

Už jste se dívali na naši recenzi e-shopu Grizly

+ VÝHODY

 • Velký výběr
 • Snadno se roztírají

– NEVÝHODY

 • Nenašli jsme

Ochutnej ořech

Arašídové máslo s bílou čokoládou 300g

🤑 Dobroty za super cenu

A další oříškové království, tentokrát e-shop Ochutnej ořech. V obchodě seženete spoustu sušeného ovoce, ořechů a produktů zdravé výživy. A jak jsou na tom s ořechovými krémy?

Momentálně jich nabízí celkem 16, z jejich vlastní dílny je jich ale jenom 9. Nabídka sice není tak široká, o to víc jsou ale jejich výrobky poctivé a určitě uspokojí každého mlsouna i fitness nadšence.

Kromě variant z mandlí ochutnáte také másla z kešu a arašídů. Vyrábí naturální varianty, ale i ořechová másla ochucená – hořká čokoláda, bílá čokoláda, mléčná čokoláda. Taková klasika, která se prostě neomrzí.

Naturální verze neobsahují vůbec žádný cukr, konzervanty a další přídavné směsi (ochucené verze jsou doslazované cukrem). Palec nahoru mají za to, že se vyhnuli palmovému oleji, a to i v ochucených verzích.

Jako tuk je využitý kakaové máslo a přirozený tuk z oříšků. Máslo má tekutější konzistenci, takže se dobře roztírá.

Mrkněte také na naši recenzi e-shopu Ochutnej ořech.

+ VÝHODY

 • Dobrá cena
 • Super složení

– NEVÝHODY

 • Menší výběr

Natural Protein

LÍSKOOŘÍŠKOVÝ KRÉM

💪😎 Ořechový krém s proteinem, i pro vegany

Výrobce sportovní výživy, který využívá hlavně lokální a kvalitní suroviny, také se snaží šetřit přírodu. To je značka Natural Protein. Kromě proteinů a dalších u nich najdete i různé doplňky stravy.

A samozřejmě ořechové máslo. To nesmí chybět. V současnosti mají v nabídce jen Lískooříškový krém. Takže jeden výrobek. To není moc velký výběr. Ale i tak stojí za pozornost.

Výrobek neobsahuje žádný cukr a z 21 % jsou to samé bílkoviny. Je sice obohacený o protein, ale ne o živočišný – je v něm hrachový protein. Takže si na něm mohou pochutnat i vegani, a bez obav tak doplnit chybějící živiny.

Konzistence je jemná, tekutější a snadno se roztírá. Využijete ho jak na snídaně, svačiny, tak pečení a další všemožné kuchtění v kuchyni.

Nemám co vytknout. Snad jen to, že je v kategorii Ořechových másel tak osamocený. Snad Natural Protein brzy přijde i s další troškou do mlýna a nabídne další poctivé ořechové krémy.

Zajímají vás další výrobky? Podívejte se na naši recenzi Natural Protein

+ VÝHODY

 • Obohacený o hrachový protein
 • Snadno se roztírá

– NEVÝHODY

 • Jen jeden produkt v kategorii

Nutiva

kešu krém s jahodami

Pro mlsnouny 😋❤️

Nutiva nabízí jemné ořechové pasty, kterými si vás rozhodně získá. Výběr mají opravdu široký. Ochutnáte od nich výrobky z kešu, pistácií, mandlí, arašídů a lískových ořechů. Dokonce nabízí másla z makadamových ořechů, para nebo kokosu.

To se jen tak nevidí! Takže jestli rádi ochutnáváte nové věci, určitě si u nich objednejte.

Vybírat můžete jak z naturálních, tak ochucených druhů (s jahodami, s mákem, čokoládové a další). A také se mi líbí, že kromě jemných mají i crunchy varianty, tedy másla s kousky oříšků, které pěkně křupnou v každém soustu.

Výrobce se vyhýbá palmovému oleji, soli, zbytečné chemii a nedoslazuje cukrem. Dbá také na udržitelnost a životní prostředí, takže produkty obsahují přísady v BIO kvalitě.

Oříšková másla od Nutiva se dobře roztírají a najdete pro ně široké využití. Určitě se nebojte méně tradičních příchutí a vyzkoušejte. Třeba ten mák v kombinaci s para ořechy opravdu stojí za to.

+ VÝHODY

 • Krémy z ořechů jako makadam, para a kokos
 • Zajímavé chuťové kombinace

– NEVÝHODY

 • Nenašli jsme

Natu

ARAŠÍDOVÝ KRÉM S BÍLOU ČOKOLÁDOU BEZ PŘIDANÉHO CUKRU

🤩 Velký výběr a vždy bez cukru

E-shop Natu vám nabídne ořechové krémy různých příchutí. Vyrábí je z arašídů, kešu, kokosu, mandlí, pistácií, lískových oříšků. Ochutnáte tu například malinovou verzi, vanilkovou či jahodovou a další.

Balení jsou k dostání v různých velikostech, včetně degustačního balíčku – což určitě zaujme všechny mlsouny. Ale dá se využít i jako pěkný dárek.

K dispozici jsou jak naturální varianty, tak slazené i ochucené krémy bez přidaného cukru. Tak například sladký arašídový krém s bílou čokoládou je slazený vlákninou z čekanky a kukuřice. Jahodová varianta je zase dochucená lyofilizovaným ovocem.

Takže přírodní produkty s poctivými ingrediencemi a nejlepším složením. Nenajdete v nich ani konzervanty, palmáč, umělé aroma nebo další neřády.

Ořechová másla Natu jsou k dostání jak v jemných, tak crunchy variantách s kousky ořechů. Oba druhy se snadno roztírají a vaří se s nimi jedna radost. Produkty navíc seženete za fér ceny a některé jsou i levnější než u konkurence.

Mrkněte na naši recenzi produktů Natu.

+ VÝHODY

 • Široký výběr chutí a velikostí balení
 • Dobrá cena

– NEVÝHODY

 • Nenašli jsme

Na co si dát při nákupu pozor?

Stejně jako u každé jiné potraviny je i zde potřeba dát si pozor na složení, tj. již zmíněné přídavné látky.

Někteří výrobci za účelem zlepšení chutě či snížení nákladů a maximalizace zisku přidávají do ořechových másel emulgátory, palmový tuk, oleje, umělá sladidla či glukózo-fruktózový sirup.

Všechny tyto zmíněné ingredience nejsou pro výrobu ořechového másla nutné, a pokud máte možnost, volte raději 100% ořechová másla.

Dávejte zároveň pozor na velikost balení. Pokud zvolíte ořechová másla bez přídavných látek, tak tato másla mají kratší dobu trvanlivosti. Uzpůsobte tedy velikost balení tomu, za jak dlouho jste schopni ořechové máslo spotřebovat.

 

Jak vybrat vhodné ořechové máslo?

 1. Ořechy v ořechových máslech bývají pražené. Některé jsou pražené na sucho jiné na oleji. Které mám vybrat?

  Určitě ty, kde jsou použité ořechy pražené na sucho. Jedná se o tu nejzdravější variantu.

 2. Jak poznám, že jsou použité ořechy kvalitní?

  Jak poznám, že jsou použité ořechy kvalitní? V tomto se musíte spolehnout na informace od výrobce. Doporučujeme upřednostňovat ty produkty, kde výrobce uvádí původ a druh ořechů.

 3. Je nějaký rozdíl ve kvalitě mezi jemnými a crunchy ořechovými másly?

  Vůbec žádný kromě konzistence. Rozhodně neplatí, že ořechové máslo s kousky ořechů je zdravější než ořechové máslo jemné.

Jak si vyrobit domácí ořechové máslo?

Ořechová másla domácí výrba

Výhodou domácího ořechového másla je, že víte naprosto přesně, jaké suroviny jste použili. Také si můžete ořechové máslo dochutit dle sebe.

Základem je výkonný mixér, který budete potřebovat na rozmixování ořechů do žádané konzistence. Před samotným rozmixováním ořechů je opečte dozlatova v troubě na pekáči s pečícím papírem přibližně při 180 °C. Poté je nechte chvíli vychladnout.

Ořechy vložte do mixéru a mixujte do doby, než se z nich stane máslo. Během mixování je třeba pomocí stěrky stírat ořechy, které se zachytily na stěnách nádoby. Buďte trpěliví, i těm nejvýkonnějším mixérům to zabere čas.

Až bude konzistence celého objemu nádoby odpovídat vašim představám, přendejte máslo do uzavíratelných sklenic a skladujte ideálně v lednici. Takto uchované ořechové máslo má trvanlivost cca 1 měsíc.

Zdroje:

https://www.svetplodu.cz/clanek/172/orechova-masla/
https://tchiboblog.cz/recept-orechova-masla/
https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-017-1513-0
https://superpotraviny.webnode.cz/orechy/
https://www.fitness007.cz/zdrava-vyziva/orechova-masla-a-orechy/
https://www.cevy-zily.cz/typy-onemocneni/cholesterol?gclid=Cj0KCQjwlOmLBhCHARIsAGiJg7kRbYKYQ_tmtHZmQWAyveZEYB44IolBp-P_p9jsJjotYzbqhJASZtQaAvpgEALw_wcB
https://gymbeam.cz/blog/oriskova-masla-a-jejich-rozdily-nutricni-hodnoty-a-vyhody/

 

Dušan Souček

Dušan Souček

Fitness a cvičení mě provází celý život. Dřív jsem to více hrotil a dokonce jsem i dělat závodil v silově atletickém pětiboji. Dnes je mojí hlavní prioritou spíše zdraví, vitalita a energie. Pořád mě ale baví testovat různé produkty a zkoušet různé tréninky a přístupy ke cvičení.

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky