Rychlý přehled

Nejlepší ořechová másla

Obsah článku

Dnešní uspěchaná doba sebou nese náročné požadavky na všechny oblasti našeho života.

Tou nejdůležitější oblastí je pro většinu lidí jejich zdraví.

Jak dodat tělu vše potřebné, aby mělo dostatek potřebných látek, a zároveň zůstat fit?

Je to důležité i pro Vás?

V tom případě čtete ten správný článek. 😉

Dnes si napíšeme něco o superpotravinách z kategorie ořechů. Dozvíte se, jak mohou být ořechy přínosné pro vaše zdraví a proč se ořechová másla stala novým fitness hitem.

Jsou ořechová másla superpotravina?

Ořechová másla

Tak především, superpotravina je marketingové označení pro všechny potraviny, které jsou pro naše tělo prospěšné.

Seznam těchto superpotravin je velmi dlouhý, ale my se dnes zaměříme na ořechy.

Ořechy byly zařazeny mezi superpotraviny zcela oprávněně a to díky vysokému obsahu bílkovin, tuků, vlákniny, minerálů a vitamínů.

Dle studií může pravidelná kontumace ořechů snížit riziko výskytu infarktu. A navíc dle studie uveřejněné v roce 2018 v časopise European Journal of Nutrition může tuk obsažený v ořeších za to, že dodají větší pocit sytosti, a tedy mohou mít pozitivní vliv na redukci váhy.

Způsobů, jak zařadit ořechy do našeho jídelníčku, je mnoho. My se dnes zaměříme na ořechová másla.

Pro koho jsou ořechová másla vhodná?

Odpověď je velmi jednoduchá – pro všechny, kterým záleží na tom, z čeho je tvořený jejich jídelníček. Ořechová másla jsou totiž nedílnou součástí zdravého životního stylu. Jedná se o přírodní zdroj bílkovin, tuků, vlákniny, minerálních látek a vitamínů.

Konzumací ořechových másel přispíváte ke snížení „špatného cholesterolu (LDL) a naopak ke zvýšení „hodného cholesterolu“ (HDL) v krvi. A to díky mononenasyceným mastným kyselinám, které ořechová másla obsahují.

Hodný cholesterol napomáhá tělu odvádět špatný cholesterol zpět do jater, kde je metabolizován. Proto je velmi důležité mít v jídelníčku právě ty potraviny, které jej umí zvyšovat.

Dalším důležitým důvodem ke konzumaci oříškových másel jsou antioxidanty v nich obsažené. Zejména je třeba zmínit vitamín E, který chrání naší kůži před volnými radikály kyslíku.

Nespornou výhodou oříškových másel je to, že jsou vhodná i pro vegetariány a vegany, protože se jedná o přírodní zdroj, kterým doplní bílkoviny.

A proč ještě zařadit oříšková másla do našeho jídelníčku? No protože skvěle chutnají!

Ořechová másla dle typů

Na trhu je možné koupit mnoho druhů ořechových másel, a proto je důležité se v nich umět zorientovat. Každý druh ořechového másla je velkým přínosem pro váš jídelníček, takže se nemusíte obávat vyzkoušet kterékoliv.

Ořechová másla různé druhy

Základním rozdílem v ořechových máslech je druh dle oříšků, ze kterých je máslo vyrobené.

Dle tohoto kritéria můžeme oříšková másla rozdělit na:

 • arašídové máslo
 • kešu máslo
 • mandlové máslo
 • oříškové máslo z více druhů ořechů
 • pistáciové máslo
 • lísko-oříškové máslo

Dále dělíme ořechová másla dle podílu ořechů v nich obsažených na 100% ořechová másla a másla s přídavnými látkami.

Nejlepší ořechová másla jsou samozřejmě ta se 100% podílem ořechů. Přídavné látky se do másel přidávají kvůli zlepšení chuti či zvýšení trvanlivosti. V tomto případě je třeba číst složení, protože přídavné látky často zvyšují podíl cukru.

Posledním rozdílem mezi ořechovými másly je jejich konzistence.

Dle ní pak dělíme ořechová másla na jemná či křupavá. Jemná másla, která se nazývají smooth, se vyrábí tak, že jsou ořechy rozemleté nadrobno a vytvoří se tak jemná krémová konzistence. Jsou poté vhodná na mazání, ale používají se například i při vaření. Křupavá konzistence, nebo také crunchy, je způsobená kousky ořechů v másle. Taková másla můžeme použít například na pečení.

Nejlepší ořechová másla ❤️

To je těžké říct, protože každý má své oblíbené. Proto jsme pro vás připravili výběr od různých výrobců, jejichž ořechová másla určitě stojí za to vyzkoušet.

Big Boy

big boy grand zero

💪 Pro největší borce! Oříšková másla od profesionálního kulturisty.

Ořechová másla Big Boy stojí ikona české kulturistiky Tomáš Bureš. Sám majitel této značky v rozhovoru píše, že má nejraději lískooříškové máslo a slaný karamel. Značka Big Boy si zakládá na tom, že produkty dělá, tak jak se má. Praží ořechy za sucha a bez jakýchkoliv dalších věcí.

Blendea

orechova masla pistachio supercream bledea main

🥜 Pro milovníky všeho přírodního Oříšková másla od výrobců doplňků stravy ze superpotravin.

Blendea vyrábí většinu svých produktů ze superpotravin. Do svých oříškových másel navíc přidávají agávový sirup a další ingredience. Mají celou řadu různých příchutí. Od kávy až třeba po malinový ořechový krém.

🔍 Několika produktům od Bledea jsme se věnovali v samostatné recenzi.

Ořechová másla Protein & Co

proteinaco oriskova masla

🇨🇿 Oříšková másla od rodinné české firmy.

Protein & co je česká rodinná firma, která vyrábí kvalitní doplňky stravy už od roku 2015.

🔍 O produktech a e-shopu jsme psali v samostatné recenzi.

Na co si dát při nákupu pozor?

Stejně jako u každé jiné potraviny je i zde potřeba dát si pozor na složení, tj. již zmíněné přídavné látky.

Někteří výrobci za účelem zlepšení chutě či snížení nákladů a maximalizace zisku přidávají do ořechových másel emulgátory, palmový tuk, oleje, umělá sladidla či glukózo-fruktózový sirup.

Všechny tyto zmíněné ingredience nejsou pro výrobu ořechového másla nutné, a pokud máte možnost, volte raději 100% ořechová másla.

Dávejte zároveň pozor na velikost balení. Pokud zvolíte ořechová másla bez přídavných látek, tak tato másla mají kratší dobu trvanlivosti. Uzpůsobte tedy velikost balení tomu, za jak dlouho jste schopni ořechové máslo spotřebovat.

 

Jak vybrat vhodné ořechové máslo?

 1. Ořechy v ořechových máslech bývají pražené. Některé jsou pražené na sucho jiné na oleji. Které mám vybrat?

  Určitě ty, kde jsou použité ořechy pražené na sucho. Jedná se o tu nejzdravější variantu.

 2. Jak poznám, že jsou použité ořechy kvalitní?

  Jak poznám, že jsou použité ořechy kvalitní? V tomto se musíte spolehnout na informace od výrobce. Doporučujeme upřednostňovat ty produkty, kde výrobce uvádí původ a druh ořechů.

 3. Je nějaký rozdíl ve kvalitě mezi jemnými a crunchy ořechovými másly?

  Vůbec žádný kromě konzistence. Rozhodně neplatí, že ořechové máslo s kousky ořechů je zdravější než ořechové máslo jemné.

Jak si vyrobit domácí ořechové máslo?

Ořechová másla domácí výrba

Výhodou domácího ořechového másla je, že víte naprosto přesně, jaké suroviny jste použili. Také si můžete ořechové máslo dochutit dle sebe.

Základem je výkonný mixér, který budete potřebovat na rozmixování ořechů do žádané konzistence. Před samotným rozmixováním ořechů je opečte dozlatova v troubě na pekáči s pečícím papírem přibližně při 180 °C. Poté je nechte chvíli vychladnout.

Ořechy vložte do mixéru a mixujte do doby, než se z nich stane máslo. Během mixování je třeba pomocí stěrky stírat ořechy, které se zachytily na stěnách nádoby. Buďte trpěliví, i těm nejvýkonnějším mixérům to zabere čas.

Až bude konzistence celého objemu nádoby odpovídat vašim představám, přendejte máslo do uzavíratelných sklenic a skladujte ideálně v lednici. Takto uchované ořechové máslo má trvanlivost cca 1 měsíc.

Zdroje:

https://www.svetplodu.cz/clanek/172/orechova-masla/
https://tchiboblog.cz/recept-orechova-masla/
https://link.springer.com/article/10.1007/s00394-017-1513-0
https://superpotraviny.webnode.cz/orechy/
https://www.fitness007.cz/zdrava-vyziva/orechova-masla-a-orechy/
https://www.cevy-zily.cz/typy-onemocneni/cholesterol?gclid=Cj0KCQjwlOmLBhCHARIsAGiJg7kRbYKYQ_tmtHZmQWAyveZEYB44IolBp-P_p9jsJjotYzbqhJASZtQaAvpgEALw_wcB
https://gymbeam.cz/blog/oriskova-masla-a-jejich-rozdily-nutricni-hodnoty-a-vyhody/

 

Dušan Souček

Dušan Souček

Fitness a cvičení mě provází celý život. Dřív jsem to více hrotil a dokonce jsem i dělat závodil v silově atletickém pětiboji. Dnes je mojí hlavní prioritou spíše zdraví, vitalita a energie. Pořád mě ale baví testovat různé produkty a zkoušet různé tréninky a přístupy ke cvičení.