Snažíte se žít aspoň trochu zdravě, ale zdravý jídelníček je pro vás španělskou vesnicí?
Kterým potravinám by se měl člověk raději vyhnout?
Zatímco s jídelníčkem na hubnutí nám jde vyloženě o to, shodit pár přebytečných kil, například po vánočních svátcích, které jsou symbolem přejídání a nezdravého stravování.
Jídlem ke zdraví – sledujte, co vlastně jíte
Jak si sestavit zdravý jídelníček bez hladovění?
Pestrá a vyvážená strava není váš nepřítel. To je důležité si uvědomit. Výživový poradce Vám může pomoci ke zdravé formě života a to zařazením do vašeho jídelníčku například lněná, sezamová či dýnová semínka, zdravější druhy mouky nebo také tzv. nemléko jako je například mandlové.
TIP: Pro velmi rychlé vaření zdravých receptů si přečtěte recenzi na Remosku.
Snídaně
- Ta by měla být vydatná a vyvážená, protože je to první a nejdůležitější jídlo, které vás v podstatě nakopne na celý den. Měla by obsahovat složené sacharidy zastoupené třeba v ovesných vločkách a velkou porci bílkovin, které najdete ve vejcích, sýru nebo také tvarohové pomazánce.
- Ke snídani nesmí chybět nápoj, ideálně voda s citronem před snídaní a pak třeba pomerančový džus. Samozřejmě, že nebude chybět káva, která vám dodá energii, tak jak jste zvyklí. Dobré je přidat ke snídani i kousek zeleniny, případně ovoce.
Svačina
- Když je snídaně opravdu vydatná, svačina stačí jen v menší verzi. Takový míchaný salát z několika druhů ovoce či oblíbené druhy zeleniny nakrájené na menší kousky budou super.
- Někdy se může stát, že bude mezi snídaní a obědem delší časová prodleva, což není dobré podceňovat a raději k malé ovocné či zeleninové snídani přidat hrst ořechů, semínek, kousek sýra nebo jogurt. Nevhodné jsou rozhodně oplatky a podobně.
Oběd
- Spousta lidí tvrdí, že se nestihne naobědvat, což vlastně nevadí, protože se pak nají večer. To je obrovská chyba. Ošizený oběd znamená večerní přecpávání, což určitě není nic dobrého pro váš organismus. Trávicí ústrojí se bude přes noc zbytečně moc namáhat a ráno se můžete vzbudit s velice nepříjemným těžkým žaludkem a budete celý den zcela nepoužitelní.
- Dbejte na to, aby byl váš oběd pravidelný a pokud možno ne moc tučný. Součástí oběda by opět měla být zelenina, bílkoviny a také příloha. Jasně, že nemusíte sníst kilo přílohy, ale určitě lepší dát si třeba dva kopečky rýže či běžnou porci brambor, než se pak za dvě hodiny dojídat kynutým koláčkem z oblíbeného pekařství.
TIP: Potřebujete kvalitní koření. Mrkněte na Koření králů
Odpolední svačina a večeře
- Malá svačinka před večeří zajistí, že se večer nebudete přecpávat. Stačí vám bílý jogurt s čerstvým ovocem. Když jde o večeři, může to být klidně kompletní jídlo, tzn. příloha, maso, k tomu lehký zeleninový salát nebo jen nakrájená čerstvá zelenina.
- Někdo si dopřává i druhou večeři, což není žádný problém, pokud pracujete dlouho do noci. Stále však platí pravidlo, že by se poslední jídlo mělo konzumovat maximálně 2 – 3 hodiny před spaním.
Doplňky stravy, když nestíháte.
Nejlepší proteiny [recenze]
Nejlepší gainery [recenze]
Nejlepší přírodní doplňky stravy
Co lze říci závěrem?
Jakýkoliv jídelníček, který si sestavíte, bude o ničem, pokud nebudete chtít pro své zdraví něco udělat. Někdy se stává, že si člověk vítězoslavně sestaví zdravý jídelníček, nakoupí spoustu potravin, které se podle něj chystá jíst a nakonec vše za nějaký čas vyhodí, protože se mu nechtělo cokoliv měnit. Jestli nebude chtít hlava, tělo nebude mít šanci.