Rychlý přehled

Oblečení na běhání

Obsah článku

Pro dobrý pocit z běhu je nezbytné zvolit správné oblečení na běhání.

Jak být dobře oblečený především v zimě a proč nemusíte utratit mnoho peněz?

Oblečení nemusí být drahé, zásadní je, aby bylo funkční

Do oblečení na běh není nutné investovat příliš mnoho peněz. Rozhodně nemusíte být oděni od hlavy až k patě ve značkách. Kvalitní oblečení lze pořídit za přijatelné peníze.

Zásadní je především výběr vhodného materiálu. Oblečení musí kvalitně odvádět pot a mělo by působit doslova jako vaše druhá kůže. Dejte si kromě základního materiálu pozor i na to, jak jsou jednotlivé součásti ušité. Běžecké oblečení mívá ploché švy, které vás nemohou odřít.

Vyplatí se také v tomto případě nevolit přírodní materiály, ale upřednostnit umělé. Funkční oděvy ze syntetických materiálů dokáží kvalitně odvádět pot, udržují běžce v suchu a jsou dostatečně prodyšné.

TIP: Zdravý životní styl jako aktuální téma. Proč ho řešit a jaké přináší výhody?

Oblečení z bavlny se může jevit do značné míry jako lepší volba z pohledu ekologie, pohledem funkčnosti však bavlna rozhodně nevyhovuje. Oděv zůstává velmi dlouho mokrý, což by běžci mohlo způsobit nežádoucí odřeniny.

Oblečení na běhání v zimě
Oblečení na běhání v zimě

Jak vybrat oblečení na běhání v zimě

Pro běhání venku je důležité takzvané vrstvení:

  • 1. vrstva – zateplené funkční tričko s dlouhým rukávem a rolákem
  • 2. vrstva – teplá funkční mikina
  • 3. vrstva – běžecká bunda (podle teploty buď větrovka, nebo zateplená)
  • 4. vrstva – (opravdu nízké teploty) – funkční tričko bez rukávů, nebo péřovou vestičku

Běhání není váš styl?

Kruhový trénink příklady a návody
Jak na intervalový trénink
Dejte si pořádný silový trénink

I během oblékání na zimu zpravidla ušetříte. Nebývá totiž nutné si oproti jiným sezónám dokupovat mnoho dalších kusů oděvu. Spíše je na místě využít to, co už máte a jednotlivé součásti na sebe jednoduše navrstvit. Bude vám dostatečné teplo a současně se nebudete nadměrně potit.

Je proto v pořádku, když je vám během prvních minut venku subjektivně mírně zima. Jakmile se rozeběhnete, bude vám „tak akorát“.

Základem je vždy termoprádlo. Na ně navlékáme zateplené kalhoty na běhání. Ty jsou na vnitřní straně opatřeny hřejivým materiálem. Tuto funkci může plnit například fleece. Oblíbenou alternativou řady běžců jsou jednoznačně pevnější legíny na běhání, které vám poskytnou dostatečnou volnost pohybu. Legíny jsou nejen dámské, ale i pánské a kvůli komfortu si zpravidla oblíbí obtažené kalhoty i pánové, kteří na ně zpočátku hledí s nedůvěrou, jelikož nejsou na takové oblečení zvyklí.

Další vrstva je tvořena teplejší mikinou. Jestliže není až tak chladno, může vám tato druhá vrstva i stačit. Třetí vrstvu bude tvořit větrovka nebo zateplená bunda. Tři vrstvy pak bývají obyčejně do horšího počasí dostačující.

Dále nesmíme zapomenout na teplé rukavice, čepici a tunel, který ochrání krk a obličej. Zřejmě budete vypadat jako stařenka, ale mně osobně to vyhovuje daleko více než jakákoliv kukla.

Nesmíme zapomenout na teplé běžecké ponožky, pohodlné běžecké boty na běh do vlhka (mají povrchovou úpravu proti vlhkosti) a návleky na nohy, které můžeme zabalit i do ledvinky (téměř nic neváží).

485107d49a5dd74c32e7988d477ddee81619725865
Dámské oblečení na běhání

Jak vybrat dámské oblečení na běh

Kromě výše vzpomenutého základního principu jednotlivých vrstev má výběr dámského oblečení na běh jedno podstatné specifikum:

Základ vaší běžecké výbavy by mělo tvořit kvalitní spodní prádlo. Zejména majitelky většího poprsí by měly na pořízení správné podprsenky důsledně dbát. Spodní prádlo vám totiž zajistí při běhu náležitý komfort.

Bujné poprsí vyžaduje náležitou oporu, na podprsenku by však neměly zapomenout ani majitelky menších ňader. Ty možná naopak s pomocí materiálu podprsenky budou toužit v příslušných partiích poněkud „přidat“.

Dámské oblečení se též od pánského liší svým důrazem na design. Ve sportovních kolekcích různých značek najdete stylové kousky v pestrých barvách, v nichž se budete cítit zaručeně perfektně.

Venkovní běhání vám v zimě nedělá dobře? Co takhle vyzkoušet dostupný běžecký pás, nebo rotoped?

FAQ oblečení na běhání

Jak se donutit běhat?

Experti na běhání se shodují, že základem je jednoduše motivace. Například to, že musíte zhubnout. Vaše motivace by nicméně měla být reálná.

Jak se liší běhání v zimě a v létě?

Kromě toho, že se musíte tepleji obléct, je nutné pamatovat na brzkou tmu. Je důležité vidět a být viděn. Pokud se chystáte běžet za tmy, určitě nezapomeňte na čelovku, reflexní prvky, případně svítivé náramky. Poslech hudby si nechte raději na doma, pokud bude špatně vidět, a to nemusí být zrovna večer, ale např. silná mlha, využijte alespoň svůj sluch, abyste se chránili před možným problémem.

Tepláky a mikina mi přece stačí. Má smysl investovat do běžeckého oblečení?

Jednoznačně ano. Předejdete tak nepříjemným odřeninám a nepohodlí, kdy se vám bude oblečení neustále shrnovat. Celkový běžecký outfit vyplývá z toho, jaká je intenzita našeho běhu. Nezbývá nám tedy nic jiného, než vyzkoušet různé druhy oblečení. Sami poznáme, co nám nejvíce vyhovuje

Mám vůbec běhat v zimě? Je to zdravé?

Na to se zpravidla ptá jen nijak nepoučená veřejnost. Vašemu tělu jednoznačně pravidelné běhání v zimě nijak neublíží. Určitě se změnou venkovní teploty nenechte odradit. Existuje dnes přece spousta specializovaných prodejen sportovního a funkčního oblečení.

Jaké výhody má zimní běh?

Mnoha běžcům běhání v zimě vyhovuje více, neboť se nadměrně nepotí a nehrozí, že by potkávali na exponovaných místech doslova davy.

Redakce Milujeme Fitness

Redakce Milujeme Fitness

Jsme nadšenci do fitness a zdravého životního stylu. Píšeme pro vás články s tipy, jak co nejlépe a nejefektivněji cvičit, jak získat vysněnou postavu a zároveň si cvičení maximálně užívat.

Nepřehlédněte podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky