Rychlý přehled

Podložka na jógu: 5 kritérií, podle kterých se při koupi rozhodovat

Obsah článku

Jóga je oblíbenou aktivitou řady z nás.

A to i proto, že je poměrně nenáročná.

Provozovat ji můžete i u sebe doma.

Stačí vám k tomu jen vhodná podložka. Jak ji správně vybrat?

joga podlozka jak ji vybrat

Nejlepší podložka na jógu:
🌱 Chcete uklidňující, přírodní vzory: Jóga podložka Poznání
〰️ Máte rádi severské vzory a minimalismus: Jóga podložka Severka
🧘‍♀️ Rozjímáte u jógy nad smyslem života: Jóga podložka Alchymista
❤️ Nechte se unášet vlnami lásky: Jóga podložka Zamilovanost
♻️ Chcete něco 100% recyklovatelného: Podložka Yoggys Small
😉 Raději něco univerzálního: Podložka na fitness Fitness Mat
🌞 Dopřejte si bezpečný kruh meditace : Kruhová podložka Peacock

Proč potřebujete podložku na jógu

Podložka na jógu, zvaná též někdy i jógamatka (odvozeno od karimatky), je především důležitá pro zajištění stability, a tedy vaší bezpečnosti.

Proto není vhodné cvičit na klasické karimatce a investovat do speciální podložky se určitě vyplatí.

Zásadní je u cvičení venku. Snadno ji sbalíte a přenesete, proto můžete bez obav cvičit kdekoli, třeba i na dovolené. Vlastní podložku si také můžete přinést do studia.

TIP: Jestli hledáte přehledně vysvětlený cviky jógy, tak se podívejte na portál Kondice.cz (recenze).

Jak vybrat podložku na jógu

Při nákupu podložky na jógu je potřeba klást důraz na několik nejdůležitějších parametrů. Zejména jsou to:

1. Velikost

Velikost záleží primárně na preferovaných pozicích. Pokud si na podložku potřebujete i lehnout, je logické, že čím delší bude, tím lépe pro vás.

Běžné jógamatky se vyrábějí na výšku cca do 180 cm. Vždy by měly být o něco delší než tělesná výška. Pokud jste vyššího vzrůstu, potřebovat budete i prodlouženou verzi. Hledejte tu, která nese označení „long“. Běžně se podložky vyrábějí až do 216 cm délky.

Podložka na jógu
Podložka na jógu

2. Materiál

Mezi materiály podložek stále ještě dominuje PVC. Je to především kvůli nízké ceně. Více a více podložek na jógu však vsází i na ekologické alternativy z přírodních materiálů. Ty jsou vhodné také pro alergiky. Nevýhodou je to, že jsou tyto jógamatky dražší.

Vybrat si též můžete mezi hrubším nebo jemnějším povrchem. Například na hot jógu, na různé dynamické cvičení nebo zkrátka všude tam, kde hrozí, že se více zapotíte a podložka tedy bude klouzat, je na místě volit protiskluzový povrch. Typ jógy ovlivní i výběr materiálu. Konkrétně PVC, TPE a juta se tak tam, kde se budete hodně potit, příliš nehodí.

Dynamičnost pohybů se ale odhaduje nesnadno. Někdo trpí na pocení i u Iyengar jógy nebo klasické hathy. Proto je nejlepší si vyzkoušet, jak vaše tělo reaguje.

Pokud tak hrozí, že se například na bikram józe budete potit skutečně nadměrně, zvolte si podložku z mikrovlákna. Mezi moderní materiály schopné velmi dobře odolat potu patří také syntetický kaučuk NBR.

Mrkněte také na další články:

3. Tloušťka podložky

Podstatným faktorem je vaše tělesná hmotnost. Pokud jste spíše silnější, bude vám vyhovovat tloušťka podložky mezi 4 a 3 mm. Jde o nejběžnější rozměr, který umí ztlumit i začátečnické pády a zajistí, že na vás od podlahy nebude táhnout.

Silnější podložky nabídnou tloušťku v rozmezí 5 až 6 mm. Silnější podložku ocení hlavně vaše bolavé klouby. Pokud jste hodně štíhlí, určitě také uvítáte větší „vypodložení“. Naopak nejslabší varianty mají pouze 1 mm. Vhodné jsou díky své nízké hmotnosti hlavně na cestování.

Tloušťka se odvíjí nejen od vaší vlastní postavy, ale také od preferovaných pozic. Pokud strávíte hodně času na zemi, uplatnění u vás najde spíš měkčí podložka na jógu. Naopak potřebujete-li v polohách spíše balancovat, rozhodně nadměrnou měkkost neoceníte.

4. Vzhled

Co se týče vzhledu, lze říci, že dnešní podložky nabízí nepřeberné množství různých barev a vzorů. Design si pochopitelně můžete vybrat čistě podle svého vkusu. Někteří výrobci vsází na specifické designové pojetí, kterým se i odlišují od konkurence.

Najděte si tak takovou jógamatku, která se vám bude líbit. Důležité je, abyste ze cvičení měli radost a těšili se na něj. Jen tak si udržíte motivaci a vydržíte se mu věnovat skutečně pravidelně.

5. Cena

Při pohledu na trh zjistíme, že ceny jsou velmi rozmanité. Pořídit si můžete podložku v rozpětí od 150 Kč do 3 000 Kč. Je však rozumné si stanovit strop na cca 1 500 Kč, dražší podložky už vám výraznější benefit už nepřinesou. I v profesionálních studiích běžně používají podložky v cenové relaci do 1 000 Kč.

Podložka na jógu
Podložka na jógu

🎁 Tip na dárek: 45+ dárků pro sportovce

Nejlepší podložky na jógu

Jóga podložka Poznání

 • Tloušťka: 4 nebo 1,5 mm
 • Rozměry a váha: 183×68 cm, 2,6 kg (varianta 4 mm) a 1,4 kg (varianta 1,5 mm)

Jóga podložka Poznání s motivem svěží džungle je skvělý parťák na domácí cvičení i lekce ve studiu. 😉 Uklidňující potisk s listy palmy a monstery je přesně to, na čem vaše oči chtějí spočinout po náročném dni. Proč zrovna tato podložka?

Je vyrobená z kaučuku. Což je ekologický a udržitelný přírodní materiál, který se řadí mezi top kvalitu. Ve srovnání s méně kvalitním PVC vám totiž vydrží téměř celý život. Takže investice na dlouhou dobu! Počítejte proto s vyšší cenou – za kvalitu se platí.

Kaučuk se hodí pro všechny typy jógy. Má dobrou přilnavost, takže se nemusíte bát, že vám bude podklouzávat. Nehne se ani o píď, a to ani tehdy, když cvičíte dynamické směry, například bikram nebo power.

Je dobrý jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Jestli začínáte, kupte si raději silnější variantu. To samé platí v případě, že máte vyšší hmotnost. Větší tloušťka jógamatky bude víc tlumit kontakt kloubů s podlahou.

+ VÝHODY

 • Dlouhá životnost
 • Neklouzavá jógamatka

– NEVÝHODY

 • Vyšší hmotnost

Jóga podložka Severka

 • Tloušťka: 4 nebo 1,5 mm
 • Rozměry a váha: 183×68 cm, 2,6 kg (varianta 4 mm) a 1,4 kg (varianta 1,5 mm)

Jste v hloubi duše minimalistkou? A máte ráda Skandinávii? Pak je jóga podložka Severka jako dělaná pro vás. Design inspirovaný staroseverskými runami odkazuje na polární záři a první hvězdy na obloze, které září nad zamrzlou krajinou.

Také Severka je vyrobená z ekologického přírodního materiálu kaučuku. Co to pro vás znamená? Že je univerzální. Hodí se na dynamické hodiny bikram nebo power i na klidné domácí cvičení jemné jin jógy. 😊 Zkrátka na cokoliv zrovna máte chuť.

Kaučuk totiž neklouže. Vrchní vrstva je navíc potažená protiskluzovým semišovým mikrovláknem, což tuto jeho vlastnost ještě posiluje. Díky prodloužené šířce na této podložce pohodlně odcvičíte i delší sestavy, třeba pozdrav slunci.

Kaučuková jógamatka poslouží dobře začátečníkům i pokročilým. Začátečníci by ale měli volit raději tlustější variantu. Než si zvyknete na pobyt na zemi. Díky snadné údržbě a odolnosti tohoto materiálu s ní můžete bez obav cvičit i venku.

+ VÝHODY

 • Odolný přírodní materiál
 • Protiskluzová karimatka, přilnavá

– NEVÝHODY

 • Vyšší hmotnost

Jóga podložka Alchymista

 • Tloušťka: 4 nebo 1,5 mm
 • Rozměry a váha: 183×68 cm, 2,6 kg (varianta 4 mm) a 1,4 kg (varianta 1,5 mm)

Originální grafický design Alchymisty je tu pro každého, kdo rád přemýšlí nad smyslem života a hledá své místo na světě. Na této jóga matce konečně rozlousknete všechny otázky a objevíte klid v srdci.

Podložka ideální na cesty, pro cvičení venku i doma. 👍 Je vyrobená z kaučuku, což je udržitelný eko materiál s praktickými vlastnostmi. Nejvíc vás určitě potěší to, že vydrží. Ne jako PVC podložky, které mají tendenci se rychle zničit. Také se dá prát, takže se nemusíte strachovat, že si ji na cestě kolem světa nenávratně ušpiníte.

A pak je tu další super vlastnost – neklouže. Má perfektní přilnavost, kterou výrobce ještě podpořil vrchní vrstvou z protiskluzového semišového mikrovlákna. Takže je podložka nejen krásná, ale i hebká na dotek.

Na výběr máte ze dvou rozměrů. Větší tloušťka jógamatky potěší začátečníky, jedince s vyšší váhou a taky ty z vás, kdo nejsou zvyklí pobývat na holé zemi – klouby by se mohly začít ozývat! Dopřejte si komfort, který vaše tělo potřebuje. Tenčí je zase o poznání lehčí.

+ VÝHODY

 • Eko materiál s dlouhou výdrží
 • Neklouže, dobrá přilnavost

– NEVÝHODY

 • Vyšší hmotnost

Jóga podložka Zamilovanost

 • Tloušťka: 4 nebo 1,5 mm
 • Rozměry a váha: 183×68 cm, 2,6 kg (varianta 4 mm) a 1,4 kg (varianta 1,5 mm)

Pro všechny něžné žínky s hlavou v oblacích je tu podložka na jógu Zamilovanost. ❤️ Nechte se unášet vlnami lásky, která nás všechny spojuje a přivádí k sobě. A najděte harmonii a naplnění i tam, kde je ostatní nevidí – třeba uprostřed každodenního shonu.

Tato zamilovaná jógamatka vám bude dělat společnici při cvičení ve studiu, v parku nebo doma při svíčkách. Je jen na vás, kde rozložíte své jóga stanoviště – karimatka bude vždy po ruce.

Je vyrobená z odolného kaučuku, který vám vydrží celý život. Dejte vale neekologickým a nekvalitním syntetickým materiálům, vsaďte na kaučuk! Investice, která se vyplatí. Kromě toho, že vydrží opravdu cokoliv, se i snadno udržuje. Stačí strčit do pračky.

Ať už cvičíte bikram, hatha nebo jin. Kaučuk totiž přilne k povrchu a ani se nehne. Nepodklouzává, a tak nehrozí, že byste se při dynamickém cvičení zranila. Vrchní vrstva je navíc potažená protiskluzovou vrstvou ze semišového vlákna, takže je tahle karimatka i krásně hebká.😊

+ VÝHODY

 • Eko materiál s dlouhou výdrží
 • Neklouže, dobrá přilnavost

– NEVÝHODY

 • Vyšší hmotnost

Podložka Yoggys Small

Podložka Yoggys Small
 • Tloušťka: 4 mm
 • Rozměry a váha: 65x35x0,4 cm, 0,8 kg

Yoggys Small je to pro váš, pokud myslíte ekologicky a chcete si pořídit krasavici z recyklovatelné 100% přírodní gumy! Jógamatka v pozitivní růžové barvě s mandalou vám bude dělat tu nejlepší společnost na cestě za lepším já.

Nejlepší je právě na dynamické styly jógy jako je bikram, power nebo ashtanga jóga. Ale třeba i na pilates. Přírodní guma má perfektní přilnavost k povrchu, takže cvičení je díky ní bezpečné. 😎

Na povrchu je speciální tenká PU vrstva (polyuretan), která podložce na jógu dodává protiskluzovou vrstvu. Při výrobě nebyly použity žádné silikony, umělá lepidla, PVC a další toxické materiály. Vše pospolu drží jen díky obyčejné tepelné úpravě.

Díky popruhu, který je součástí balení, si můžete jógamatku vzít s sebou i na cvičení venku. Váží totiž jen 0,8 kg. 👍 Tloušťka je 4 mm, takže si na ní dobře zacvičí i začátečníci. 

+ VÝHODY

 • Dobré vlastnosti
 • Nízká hmotnost

– NEVÝHODY

 • Nenašla jsem

Podložka na fitness Fitness Mat

Power System Podložka na fitness FITNESS MAT
 • Tloušťka: 1,5 mm
 • Rozměry a váha: 140×60 cm, váha neuvedena

Univerzální podložka na fitness, kterou využijete i na jógu. 💪😎 Jestli hodně sportujete a chcete flexibilní jógamatku, právě jste ji našli. Hodí se i na aerobní cvičení, wellness, fitness nebo fyzioterapie.

Fitness Mat má protiskluzový povrch se strukturou pláství medu, který se postará o bezpečné cvičení doma i v posilovně. Je vyrobená ze syntetického materiálu, ovšem patří mezi odolnější. 

Povrch je navíc příjemně odpružený a snadno se udržuje v čistotě. I po stlačení si podložka zachovává svůj původní tvar. Nemusíte se tedy bát toho, že se po chvíli vlivem cvičení zničí. 

Výhodou syntetiky ve srovnání s přírodními materiály je nižší cena a váha. Na časté přenášení je proto jako dělaná. Jestli navíc hledáte kvalitní podložku na jógu do 1000 Kč, která se po chvíli nezačne drolit, můžu vám ji jenom doporučit.

Díky větší tloušťce je skvělá hlavně pro začátečníky, osoby s vyšší váhou nebo s kloubními problémy.

+ VÝHODY

 • Nižší cena
 • Ideální pro začátečníky

– NEVÝHODY

 • Syntetický materiál (jestli toužíte po přírodním)

Kruhová podložka na jógu Peacock

Kruhová podložka na jógu Peacock
 • Tloušťka: 3 mm
 • Rozměry a váha: 140 cm, 3,2 kg

Kruhová podložka na jógu Peacock vám pomůže vytvořit bezpečný prostor pro cvičení jógy i meditaci. Díky tomu dosáhnete stoprocentního klidu a zapomenete na okolní svět. 😊

Spodní vrstva je vyrobená ze 100% přírodního kaučuku. Vrchní část podložky vás potěší semišovým mikrovláknem, které je maximálně příjemné na dotek. Oba materiály se chlubí vysokou odolností, takže vám hravě vydrží do konce života.

Díky speciální hrubé úpravě spodní části podložka neklouže a zajistí vám naprosté bezpečí i v případě dynamického cvičení.

Celková hmotnost 3,2 kg znamená, že se jedná spíše o domácí řešení, které si jen těžko vezmete do parku.

+ VÝHODY

 • Přírodní materiály s dlouhou životností
 • Skvělá přilnavost

– NEVÝHODY

 • Vyšší hmotnost

Podložku na jógu určitě využijete i na ostatní cvičení. Nejenom na jógu. Můžete na ní řádit s Kettlebellem, švihadlem, nebo třeba klasiku s jednoručkama.

Asi nejčastěji se podložky na cvičení používají při posilování břicha, ale budou se hodit i při kruhovém tréninku.

Podložka na jógu, nebo alespoň univerzální fitness podložka by zkrátka neměla chybět v žádné dobře vybavené domácí posilovně.

Ať se vám s podložkou dobře cvičí. 😉

Další přehledy a srovnání fitness vybavení

Nejlepší sportovní sluchátka.
Bojujete s únavou? Mrkněte na brýle proti modrému světlu.
Nebo rovnou na nejlepší masážní podložky.

Nejčastější otázky

Může se hodit při výběhu podložky na jógu / cvičení.

 1. Není speciální podložka jen „tahání peněz“ z důvěřivých kupujících?

  Rozhodně ne, jóga je specifickým typem pohybu, který vyžaduje stabilní podklad. Ovšem pozor, nenechte se zmást, podložka deklarovaná jako protiskluzová nebude klouzat na zemi. Na zpocených rukou bude více či méně podkluzovat vždy.

 2. Které parametry jsou pro nákup stěžejní?

  Především je to tloušťka a neklouzavý povrch.

 3. Jak dlouho podložka vydrží? Záleží na ceně?

  Únava materiálu se v čase projeví vždy. Proto nemá smysl dávat do podložek několik tisíc korun. Přírodní materiály jsou však o něco odolnější.

 4. Podložka mi pořád klouže, co mám dělat?

  Pokud se opravdu hodně potíte, kupte si k podložce ještě speciální ručník. I když bývá možné si ho zapůjčit, z hygienických důvodů to není zcela vhodné.

Redakce Milujeme Fitness

Redakce Milujeme Fitness

Jsme nadšenci do fitness a zdravého životního stylu. Píšeme pro vás články s tipy, jak co nejlépe a nejefektivněji cvičit, jak získat vysněnou postavu a zároveň si cvičení maximálně užívat.

Nepřehlédněte podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky