Podložka na jógu: 5 kritérií, podle kterých se při koupi rozhodovat

Jóga je oblíbenou aktivitou řady z nás. A to i proto, že je poměrně nenáročná. Provozovat ji můžete i u sebe doma. Stačí vám k tomu jen vhodná podložka. Jak ji správně vybrat?

Jóga na podložce
Jóga na podložce – zacvičit si můžete prakticky kdekoliv

Proč potřebujete podložku na jógu

Podložka na jógu, zvaná též někdy i jógamatka (odvozeno od karimatky), je především důležitá pro zajištění stability, a tedy vaší bezpečnosti. Proto není vhodné cvičit na klasické karimatce a investovat do speciální podložky se určitě vyplatí.

Zásadní je u cvičení venku. Snadno ji sbalíte a přenesete, proto můžete bez obav cvičit kdekoli, třeba i na dovolené. Vlastní podložku si také můžete přinést do studia.

Jak vybrat podložku na jógu

Při nákupu podložky na jógu je potřeba klást důraz na několik nejdůležitějších parametrů. Zejména jsou to:

1. Velikost

Velikost záleží primárně na preferovaných pozicích. Pokud si na podložku potřebujete i lehnout, je logické, že čím delší bude, tím lépe pro vás.

Běžné jógamatky se vyrábějí na výšku cca do 180 cm. Vždy by měly být o něco delší než tělesná výška. Pokud jste vyššího vzrůstu, potřebovat budete i prodlouženou verzi. Hledejte tu, která nese označení „long“. Běžně se podložky vyrábějí až do 216 cm délky.

Podložka na jógu
Podložka na jógu

2. Materiál

Mezi materiály podložek stále ještě dominuje PVC. Je to především kvůli nízké ceně. Více a více podložek na jógu však vsází i na ekologické alternativy z přírodních materiálů. Ty jsou vhodné také pro alergiky. Nevýhodou je to, že jsou tyto jógamatky dražší.

Vybrat si též můžete mezi hrubším nebo jemnějším povrchem. Například na hot jógu, na různé dynamické cvičení nebo zkrátka všude tam, kde hrozí, že se více zapotíte a podložka tedy bude klouzat, je na místě volit protiskluzový povrch. Typ jógy ovlivní i výběr materiálu. Konkrétně PVC, TPE a juta se tak tam, kde se budete hodně potit, příliš nehodí.

Dynamičnost pohybů se ale odhaduje nesnadno. Někdo trpí na pocení i u Iyengar jógy nebo klasické hathy. Proto je nejlepší si vyzkoušet, jak vaše tělo reaguje.

Pokud tak hrozí, že se například na bikram józe budete potit skutečně nadměrně, zvolte si podložku z mikrovlákna. Mezi moderní materiály schopné velmi dobře odolat potu patří také syntetický kaučuk NBR.

3. Tloušťka podložky

Podstatným faktorem je vaše tělesná hmotnost. Pokud jste spíše těžší, bude vám vyhovovat tloušťka podložky mezi 4 a 3 mm. Jde o nejběžnější rozměr, který umí ztlumit i začátečnické pády a zajistí, že na vás od podlahy nebude táhnout.

Silnější podložky nabídnou tloušťku v rozmezí 5 až 6 mm. Silnější podložku ocení hlavně vaše bolavé klouby. Pokud jste hodně štíhlí, určitě také uvítáte větší „vypodložení“. Naopak nejslabší varianty mají pouze 1 mm. Vhodné jsou díky své nízké hmotnosti hlavně na cestování.

TIP: Online kurzy jógy a meditace: Začněte s jógou ještě dnes

Tloušťka se odvíjí nejen od vaší vlastní postavy, ale také od preferovaných pozic. Pokud strávíte hodně času na zemi, uplatnění u vás najde spíš měkčí podložka na jógu. Naopak potřebujete-li v polohách spíše balancovat, rozhodně nadměrnou měkkost neoceníte.

4. Vzhled

Co se týče vzhledu, lze říci, že dnešní podložky nabízí nepřeberné množství různých barev a vzorů. Design si pochopitelně můžete vybrat čistě podle svého vkusu. Někteří výrobci vsází na specifické designové pojetí, kterým se i odlišují od konkurence.

Najděte si tak takovou jógamatku, která se vám bude líbit. Důležité je, abyste ze cvičení měli radost a těšili se na něj. Jen tak si udržíte motivaci a vydržíte se mu věnovat skutečně pravidelně.

5. Cena

Při pohledu na trh zjistíme, že ceny jsou velmi rozmanité. Pořídit si můžete podložku v rozpětí od 150 Kč do 3 000 Kč. Je však rozumné si stanovit strop na cca 1 500 Kč, dražší podložky už vám výraznější benefit už nepřinesou. I v profesionálních studiích běžně používají podložky v cenové relaci do 1 000 Kč.

Podložka na jógu
Podložka na jógu

Nejčastější otázky při výběhu podložky na jógu

 1. Není speciální podložka jen „tahání peněz“ z důvěřivých kupujících?

  Rozhodně ne, jóga je specifickým typem pohybu, který vyžaduje stabilní podklad. Ovšem pozor, nenechte se zmást, podložka deklarovaná jako protiskluzová nebude klouzat na zemi. Na zpocených rukou bude více či méně podkluzovat vždy.

 2. Které parametry jsou pro nákup stěžejní?

  Především je to tloušťka a neklouzavý povrch.

 3. Jak dlouho podložka vydrží? Záleží na ceně?

  Únava materiálu se v čase projeví vždy. Proto nemá smysl dávat do podložek několik tisíc korun. Přírodní materiály jsou však o něco odolnější.

 4. Podložka mi pořád klouže, co mám dělat?

  Pokud se opravdu hodně potíte, kupte si k podložce ještě speciální ručník. I když bývá možné si ho zapůjčit, z hygienických důvodů to není zcela vhodné.

Redakce Milujeme Fitness

Redakce Milujeme Fitness

Jsme nadšenci do fitness a zdravého životního stylu. Píšeme pro vás články s tipy, jak co nejlépe a nejefektivněji cvičit, jak získat vysněnou postavu a zároveň si cvičení maximálně užívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý přehled

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA MILUJEME FITNESS