Rychlý přehled

Jak vybrat nejlepší jednoruční činky

Obsah článku

Chcete doma cvičit tak, aby to mělo smysl?

Na trhu existuje perfektní pomůcka, kterou užijete na jakýkoliv druh cviků a aktivity.

Na hubnutí i posilování jsou nejlepší jednoruční činky.

Zjistěte, jak vybrat a na co se při nákupu zaměřit.

Ujasněte si své cíle a jděte do toho!

Nejlepší jednoruční činky – výběr od Milujeme Fitness

Nejlepší jednoruční činky

Pro koho jsou jednoruční činky vhodné

Jednoruční činky jsou ideální řešením pro každého, kdo chce cvičit z pohodlí domova a ušetřit za ježdění a vstupy do posilovny. Jsou ekonomické, účinné a nabízí velmi široké využití.

Zhubnete s nimi, vytvarujete postavu, zpevníte a zvládnete nabrat svaly.💪 Každý den se s nimi můžete zaměřit na jinou část těla, a proto nehrozí, že by vás za chvíli začaly nudit a jen na ně pod postelí sedal prach.

Jednoruční činky rozhodně nejsou jen pro chlapy, skvěle si s nimi zacvičí ženy, dokonce i dospívající. Jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé. Vyjděte z toho, jak zdatní jste a kupte si odpovídající váhu.

Na dynamické a aerobní cvičení vždy raději sahejte po lehčích, na silové cvičení po těžších.

Doma nesmí chybět ani žádnému fitness nadšenci.🏋️‍♀️ Ne vždy se totiž dostaneme do posilovny. A protože nechceme přijít zkrátka, vyplatí se doma mít pomůcku, po které ve chvíli nouze sáhneme a dáme si s ní pořádně do těla.

Nejlepší jednoruční činky jsou proto samozřejmostí. Které to jsou? To zjistíte v naší recenzi.

Základní rozdíly v jednoručních činkách

 • Jednoruční činky nakládací: na činku lze přidávat nebo z ní ubírat závaží. Nejčastěji se vyrábí z kovů a odolných materiálů. Mají vyšší pořizovací cenu a vydrží vám celý život. Vyplatí se koupit sadu s extra závažím. Vhodné na silové cvičení.
 • Jednoruční činky bez možnosti nakládání (monobloky): mají pevně danou váhu. Často se dají pořídit v sadě, kde je víc činek různé hmotnosti. Bývají levnější. Perfektní jako zátěž při aerobním a dynamického cvičení.

Začátečníci pozor❗ – kupujte pomůcku v rozmezí 5 až 10 kg v závislosti na vaší zdatnosti, ne víc. Mohli byste si poškodit záda. Začněte raději na menších hodnotách a časem přidávejte.

Nejlepší jednoruční činky pro ženy🙋‍♀️, které nechtějí nabírat svaly, ale raději tvarovat postavu, váží v rozmezí 1 kg až 5 kg.

Využijete je pro kardio i lehké posilování. Koukněte na speciální podkategorii monobloků, tzv. aerobní činky, které váží od 0,5 kg do 3 kg. Ty jsou pro vás to pravé.

Pánům🙋‍♂️, kteří mají za cíl nabrat svalovou hmotu, se vyplatí pořídit modely okolo 2x 10 kg, 2x 20 kg, 30 kg a výš (najdete je v našem výběru), ideálně právě s přídavnými kotouči, ať se máte kam posouvat. Zátěž si vždy nastavte tak, abyste zvládli alespoň 8 opakování.

Na co si dát pozor při nákupu?

Nejlepší jednoruční činky vám budou sloužit celý život. Proto si dejte pozor na materiál. Vyhněte se plastovým, nic nevydrží. Ocel a litina je sázka na jistotu – jsou sice dražší, za to kvalitnější. Pozor, mohou klouzat v ruce.

Pokud bydlíte v bytě, doporučujeme jednoruční činky pogumované, které chrání podlahu, tlumí náraz a nedělají takový hluk.

Nepřežeňte to s váhou.🙅‍♂️ Příliš těžké činky mohou ohrozit vaše zdraví. Nevhodné závaží se podepíše i na technice cviků, které nebudete provádět správně, a proto ani výsledný efekt nebude dobrý.

Kovové činky pravidelně ošetřujte speciálními přípravky a neskladujte je ve vlhkém prostředí, jinak začnou korodovat. Výrobci tento problém často řeší speciálním matným lakem, díky kterému je pomůcka odolnější.

Modely se syntetickým povrchem (například vinyl) stačí otřít od nečistot a prachu.

Jak vybrat nejlepší jednoruční činky

 1. Jaké jednoruční činky jsou nejlepší?

  Rozmyslete si, na jakou aktivitu je chcete (aerobní vs silové cvičení). Začátečníci by neměli překročit hmotnost 7 až 10 kg.

 2. Kolik stojí jednoruční činky?

  Záleží na tom, jak často je budete používat a jaké máte nároky. Pokud cvičíte jen občas nebo začínáte, není nutné pořizovat drahé. Ovšem pokud je pro vás kvalita a využitelnost na první místě, investujte do kompletní sady.

 3. Můžu se s činkami cvičit doma?

  Určitě ano. Pokud nemáte odolnou podlahu, pořiďte si nějaké s gumovou úpravou, aby se neponičila.

 4. Vyplatí se jednoruční činky?

  Rozhodně. Vylepšíte s nimi váš trénink a postavíte před sebe nové výzvy, do kterých se můžete zakousnout. A to máme přece všichni rádi.

 5. Co získám díky jednoručním činkám?

  Pevné zdraví, lepší postavu a skvělý pocit sám ze sebe. Navíc ušetříte za vstupy do gymu. Udělejte si radost, pořiďte si další pomůcku do vaší domácí posilovny ještě dnes a pozítří ji máte doma!

HMS Jednoruční Činkový set SG 03 10 kg

🥇Výběr redakce a zlatý střed pro začátečníky a mírně pokročilé, kteří se do toho chtějí opřít.

Tuto jednoruční nastavitelnou činku můžete naložit až 10 kg. Hodí se jak pro mírně pokročilé, tak trochu zdatnější začátečníky, kteří to myslí vážně.

Nabízí všechny výhody nastavitelných modelů, užijete ji na spoustu cviků a časem můžete zvyšovat na obtížnosti. Činka je z kvalitní oceli, a tak se nepoškodí. Tento model vám bez problémů vydrží celý život.

Kotouče sice nejsou pogumované, ale jelikož závaží není tak těžké, není to takový problém. Neprodává se v páru, proto je potřeba koupit dvě.

+ VÝHODY

 • Ideální na posilování a nabírání svalů.
 • Nastavitelná.

– NEVÝHODY

 • Pokročilým nemusí 10 kg stačit.
 • Kotouče nemají gumový povrch.

Jednoručky v kufříku inSPORTline set 2×10 kg

Jednoručky v kufříku inSPORTline set 2x10 kg

Set činek v parádním kufříku ❤️

Jednoručky v kufříku od inSportline udělají radost každému, kdo si chce dát doma pořádně do těla a zároveň si potrpí na pěkně zorganizovaný prostor. Taky už vás štve, jak se vám činky válí všude po pokoji? Tak je ukliďte! Pěkně do kufříku 😉.

V sadě najdete dvě jednoruční činky o váze 10 kg. Jsou vyrobené z kovového materiálu, takže jestli je neztratíte, budete je mít až do smrti. Zátěžové kotouče jsou navíc potažené speciální vrstvou, která odolá vlhkosti.

Závaží se zajišťuje pomocí hřídelí – podle libosti si tedy můžete přidat, když máte už nějaké závaží doma.

+ VÝHODY

 • Odolné činky z kvalitních materiálů.
 • Můžete přidávat další závaží.

– NEVÝHODY

 • Nenašli jsme.

Chromové činky inSPORTline Yellsteel

Chromové činky inSPORTline Yellsteel

😉 Pro bezpečné a pohodlné cvičení

Chromové činky Yellsteel hned na první pohled zaujmou pěkným designem. Ten ale samozřejmě není všechno.

Mají ochranné gumové prvky a ergonomicky tvarovanou rukojeť s vroubkováním. Cvičení je díky tomu nejen bezpečnější, ale i pohodlnější.

Na výběr máte z několika variant od 1 kg do 14 kg. Takže je jen na vás, jestli hledáte spíš něco na aerobní cvičení nebo nabírání svalů. Nakonec, proč si nepořídit od každého něco, že? Za super cenu získáte odolnou pomůcku, která vydrží a nikdy nevyjde z módy.

+ VÝHODY

 • Dobře se s nimi cvičí.
 • Odolný materiál, který vydrží.

– NEVÝHODY

 • Nenašli jsme.

Chromované jednoruční činky HH HMS

👌Činky v ideálním poměru ceny a kvality z odolného materiálu a s ochranou na podlahu.

Chromované jednoručinky činky HH HMS by doma neměly chybět nikomu, kdo to s cvičením myslí vážně. Jsou z kvalitního materiálu, který zaručuje dlouhou životnost a odolá poškození, včetně oxidace.

Díky mřížkované rukojeti se s nimi cvičí jedna radost a nekloužou z ruky. Na výběr máte z variant od
2x 1 kg až do 2x 9 kg.

Celková hmotnost se dá upravit tak, že činku rozšroubujete. Jelikož se závaží během manipulace nijak nepohybuje, jako tom je u činek s klasickými závity, jsou dobré i na dynamičtější aktivity.

Pokud bydlíte v bytě nebo cvičíte v obývacím pokoji či ložnici, určitě oceníte silikonový kroužek. Ten ochrání vaši podlahu před poničením, a navíc před nárazy chrání i samotnou činku.

+ VÝHODY

 • Lze rozšroubovat a změnit hmotnost.
 • Dobře se s nimi cvičí.

– NEVÝHODY

 • Maximum je 9 kg.
 • Na náročné posilování nestačí.

Sada činek 30 kg – GymBeam

Sada činek 30 kg - GymBeam

🏋️‍♂️ Litinová sada, kterou si můžete libovolně nastavovat.

Sada činek 30 kg – GymBeam se skládá ze dvou jednoručních os. Ty si můžete v případě potřeby spojit, a získat tak obouruční vzpěračskou tyč.

Osy i závaží jsou vyrobené z odolné litiny, takže je téměř nemožné je zničit. Na rukojetích najdete gumový protiskluzový povrch.

Sada obsahuje celkem 16 kotoučů o hmotnostech 0,5 (4×) / 1,25 (4×) / 2,5 kg (8×). Celkem si tedy budete moci zacvičit s hmotností 31,5 kg. Spojení zajišťuje přiložená spojovací tyč. Vše vám přijde v šikovném přepravním kufříku.

+ VÝHODY

 • Velmi odolné provedení.
 • Kombinace jednoručních i obouruční činky.
 • Praktický kufřík.

– NEVÝHODY

 • Hmotnost 31,5 kg je vhodná spíše pro začínající jedince.

Litinový činkový set HMS

😎 Multifunkční produkt 2v1.

Litinový činkový set HMS je složitelná činka. Dvě jednoručky tedy můžete kdykoliv složit pomocí spojovacího dílu v obouručku a zacvičit si zase trochu jinak.

Jednoruční činky váží maximálně 2x 20 kg, k dispozici je i varianta 30 kg. Díky tomu, že jde o nastavitelný typ, můžete se neustále posouvat dál. Závaží si vždy přizpůsobíte aktuální potřebě. Stačí přišroubovat a je to.

Model je vyrobený z lité oceli, takže vám vydrží dlouhá léta. Díky gumovému návleku na kotoučích se nemusíte bát, že poškodíte podlahu nebo rozzuříte sousedy. 

+ VÝHODY

 • Jednoruční i obouruční činka v jednom
 • Kvalitní materiál

– NEVÝHODY

 • Obouruční činka se nehodí na náročnější zdvihání.
 • Při dynamičtějších cvicích může vadit mírný pohyb závaží.

Nakládací činky HMS SGC40, 40 kg

Nakládací činky HMS SGC40, 40 kg

💪 Multifunkční nastavitelné činky za pěknou cenu.

Nakládací činky HMS SGC40, 40 kg nabízí dvě jednoruční osy. Ty si můžete snadno spojit, a získat tak obouruční osu na benchpress.

Kotouče jsou vyrobené z odolného plastu, který je vyplněný cementem. V balení jich najdete 16 – 8×2,75 kg a 8×2 kg. Získáte tak celkem 40 kg zátěže.

Jednotlivá závaží se šroubují na závit a zajišťují se s pomocí odolné matice.

+ VÝHODY

 • Nastavitelná zátěž.
 • Jednoruční i obouruční osa.
 • Pěkná cena.

– NEVÝHODY

 • 40 kg nemusí stačit všem.
 • Menší odolnost v porovnání s ocelovými činkami.

Jak cvičit s jednoručními činkami

Cvičení doma je zábavné a účinné, i s minimálním vybavením. Jednoruční činky se perfektně kombinují s posilovací lavicí.👌 Tyto dvě pomůcky dohromady vám otevřou spoustu nových cviků na ruce, hruď nebo břicho.

Pokud lavici nemáte, nevadí.

Podívejte se na náš článek 13 cviků pro efektivní trénink, kde najdete základní cviky, na které se můžete s činkami vrhnout.

Chcete mít zadek jako z časopisu? Mrkněte se na cviky na zadek a zjistěte, jak na to. Většinu z nich posunete s touto pomůckou na úplně jiný level.

Základní cviky na biceps a povídání o technice najdete v tomto videu:

Jak může vypadat jednoduchý půlhodinový trénink na ruce, břicho a spodní část těla?

 • Dřepy 10–20 opakování
 • Výpady vzad (střídejte nohy) 10–15 opakování
 • Mrtvý tah 10–15 opakování
 • Bicepsové zdvihy 10–15 opakování
 • Tricepsový zdvih 10–15opakování
 • Předpažování s jednoručkou 10–15 opakování

Vydýchejte se, napijte. A celé si to dejte ještě alespoň třikrát.😎

Jednoruční činky vs guma na cvičení

Gumy na cvičení zaberou nezaberou tolik místa, můžete je strčit třeba do šuplíku. Co se ceny týče, v porovnání s nakládací variantou jsou levnější.💸

Odporové gumy fungují velmi podobně jako činky. Posílíte s nimi svalstvo, vytvarujete postavu, vylepšíte balanc a flexibilitu. Jsou všestranné, hodí se na spodní i vrchní část těla.

Zkombinujte je s jednoručkami a do vašeho tréninku vnesete dynamickou zátěž, která váš silový trénink posune na úplně jinou úroveň.

Kromě posilování jsou fajn také na kardio a na rozehřátí před silovým tréninkem. Ocení je lidé v rekonvalescenci, kteří postupně získávají ztracenou sílu.

Jednoruční činky vs kettlebell

Jednoruční činky vs kettlebell

Srovnání a návod jak vybrat nejlepší kettlebell

Kettlebell při cvičení zapojuje více svalových skupin najednou. Proto je s ním hubnutí celkově rychlejší.✔ Avšak hodně záleží na druhu aktivity.

Je jasné, že pouhým zvedáním činek příliš nezhubnete. Pokud je ale zakombinujete do aerobní aktivity, budete s výsledky velmi spokojení.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv část těla, s kettlebellem vždy současně pracujete i na core. Jednoruční činky jsou v tomto ohledu trochu jednostranné (ač se najdou cviky, které zapojují více svalových skupin, nikdy to není v takovém rozsahu jako u kettlebellu).

Pokud je však vašim cílem větší fyzická síla a svalový přírůstek, není to vůbec na škodu.👏

Výhodou oproti kettlebellu je, že cviky s činkami nejsou tak technicky náročné. Navíc pokud máte nakládací typ, náročnost si snadno přizpůsobíte aktuální potřebě.

Jednoruční činky vs obouruční činky

jednoruční vs. obouruční činka

Při cvičení s obouručkou máte větší stabilitu. Jednoruční činky nejsou spojené, a proto se vám mohou ruce rozjet do stran či k sobě.

Právě proto je obouruční činka ideální pro vzpírání a těžké váhy, na jedno opakování s ní uzvednete mnohem větší váhu.🏋️‍♀️

Ale pozor. Váš pohyb je limitovaný, jen těžko se při pohybu obouruční činky zbavíte tak, abyste si neublížili, nevyplatí se proto přeceňovat své síly.

Jednoručky jsou efektivnější při aktivaci velkých a malých svalových partií najednou (u druhého typu zapojujete hlavně ty velké).

Rozsah pohybu je celkově větší, zvyšuje se mobilita kloubů. Zároveň je kladen vyšší nárok na udržení techniky a správného provedení. Pro budování svalové hmoty, hubnutí a posouvání vytrvalosti jsou lepší.

Další přehledy a srovnání fitness vybavení

Nejlepší TRX systémy
Přehled nejlepších fitness náramků
Jak vybrat nejlepší posilovací lavice

Závěr

Vybírejte pečlivě! Ty nejlepší jednoruční činky budou nedocenitelným parťákem, který vám pomůže dosáhnout vašich cílů.😍 Všechno pěkně z pohodlí domova. Vyzkoušejte výběr naší redakce HMS Jednoruční Činkový set SG 03 10 kg a opřete se do toho!

Anna Macurová

Anna Macurová

Sport mě nejvíc baví venku. Když je ošklivo, zalezu si do posilovny. Nejradši mám TRX, kolo a běhání. Ale ráda zkouším i další nové věci. Zajímám se o zdravý životní styl a baví mě hledat nové způsoby, jak ulehčit sobě i planetě.

Nepřehlédněte podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky