Přemýšlíte o nákupu nových kolečkových bruslí?
Jste začátečník a ve výběru tápete?
Nebo jen potřebujete “něco lepšího”?
Se všemi otázkami, které se s nákupem pojí, vám pomůže podrobná recenze kolečkových bruslí, kterou jsem pro vás sestavila.
Rekreační jízda na inlinech je mým velkým koníčkem, vycházím tak z množství osobních zkušeností a poradím, jak na výběr, údržbu i jak se poprat se začátky bruslení 🙂
Nejlepší kolečkové brusle – výběr od Milujeme Fitness
Náš výběr pro děti:
- FILA Wizy Alu – dětské kolečkové brusle ve špičkové kvalitě, pro náročné rodiče i děti 👌
- WORKER TriGo Skate LED – pro ty nejmenší začátečníky 👶
- Action Doly se svítícími kolečky – kvalitní brusle za dobrou cenu 👍
Náš výběr pro dámy:
- Powerslide Phuzion Argon Rose 100 Trinity – model pro náročné a TIP redakce 😎
- K2 Marlee Beam – skvělý poměr ceny a výkonu 👏
- WORKER Sofore – lidová volba pro začátečnice 🛼
Náš výběr pro pány:
- K2 F.I.T. 80 BOA – pro ty, co si potrpí na kvalitu a výkon 🥇
- Powerslide Phuzion Enzo 80 Trinity – nejlepší poměr ceny a kvality 🤓
- 2v1 WORKER Naare – model dva v jednom – pro všechny, kteří rádi ušetří 🤑
Z čeho vybírat aneb Druhy bruslí
V první řadě se při nákupu díváme na typ bruslí. Jeho volba přímo souvisí s mnoha faktory jako je využití, preferovaný terén, styl jízdy, úroveň a schopnosti sportovce a tak dále. Než začnete na e-shopu nebo v regálech obchodů se sportovním vybavením pokukovat po nějakém modelu, zodpovězte si následující:
Jak často budu na bruslích jezdit?
Chci jezdit rekreačně, “na kondičku” nebo se učit nějaké triky?
Budu bruslit ve skupině? Jaké brusle mají ostatní?
Kde budu jezdit? Na zpevněné cyklostezce, asfaltové silnici nebo ve městě?
Máte jasno? Super, můžeme jít na výběr správného typu kolečkových bruslí!
Retro kolečkové brusle
Do této skupiny řadíme všechny modely s kolečky vedle sebe. Obvykle jsou vždy dvě kolečka vedle sebe ve dvou řadách, v některých případech se může jednat o čtyři užší kolečka vedle sebe, ve dvou řadách (tedy celkem 8 – tento typ ale seženete spíše sporadicky). Brzda na těchto bruslích bývá na špičce boty.
Retro neboli trekové brusle jsou super pro začátečníky i pokročilé, nicméně vyžadují trochu jiné rozložení těžiště jako inline modely – pokud jste tedy zvyklí na ty, připravte se na trochu tréninku.
Trekové brusle mají různé využití. Dá se na nich jezdit rekreačně po hladkém terénu nebo ve vnitřních sportovištích, využívají se také k tanci na bruslích nebo při roller derby.
Inline brusle
Inline brusle jsou v současné době mnohem oblíbenější než retro a trekové modely. Od těch se liší rozmístěním koleček – u “inlajnů” jsou všechna kolečka v řadě za sebou. Jejich počet může být různý, u některých typů se setkáme pouze se dvěma velkými kolečky, někdy jsou tři, nejčastěji pak čtyři.
Brzda je obvykle vzadu za všemi kolečky, a to pouze na jedné botě. U některých typů, určených hlavně pro profíky nebo na speciální sporty, může brzda úplně chybět.
Pojďme se tedy podívat na rozdělení inline bruslí.
Fitness
Tento typ je asi nejčastější a najdete ho ve všech prodejnách se sportovními potřebami i na všech podobně zaměřených e-shopech.
Jedná se o brusle vhodné pro začátečníky, ale i pokročilé a náročnější profíky – nabídka je skutečně široká a rozpětí kvality i ceny je v této kategorii velké.
Fitness brusle jsou určené hlavně pro rekreační ježdění na zpevněném povrchu. Sáhněte po nich taky v případě, že hledáte brusle pro rychlejší ježdění na zlepšení kondičky.
A jak taková fitness brusle vypadá? Bota je velmi měkká a polstrovaná, aby byl zaručen maximální komfort i při delší jízdě. Obvykle je dostatečně vysoká a kotník drží pevně v jedné rovině s chodidlem. Vázání může být klasické na tkaničky, případně na plastové či kovové přezky. Kolečka mají nejčastěji velikost 80 až 84 milimetrů – dají se sehnat i větší, ale ty doporučuji spíše pokročilým bruslařům, jízda totiž bude rychlejší a udržet se na bruslích s většími kolečky chce více stability a námahy.
Street
Pokud chcete s bruslemi brázdit ulice města, sáhněte po modelu street. Bota je pevnější než i fitness modelů, polstrovaná zevnitř, zvenku obvykle tvořena kvalitním plastem. Zapíná se na přezky. Díky menším kolečkům (76 až 80 mm) se brusle lépe ovládají, dá se s nimi rychleji manévrovat a jedou trochu pomaleji než fitness, což se ve městě hodí. Nemají ale brzdu.
Pokud jste ale úplný začátečník, nebudou street brusle tou pravou volbu pro vás, hodí se spíš pro mírně pokročilé a pokročilé jezdce – zkrátka pro ty, kteří už umí na bruslích bez problému zastavit, zatáčet, překonat překážky a běžně fungovat v provozu.
Speed
Speed modely jsou už pro pokročilé a profi sportovce. Hodí se na závodní dráhy, na silnice a hladké asfaltové stezky. Jsou určené pro krátké závody i delší jízdu. Jsou poměrně nekomfortní, proto si je mnoho profesionálních sportovců nechává vyrábět na míru.
Bota je nízká a připomíná klasickou sportovní obuv. Na spodní stranu jsou však připevněna tři velmi velká kola, která zajistí rychlost, ale také menší stabilitu a ovladatelnost.
Aggressive
Fitness brusle už vám nestačí a chcete vyzkoušet něco nového? Pokud toužíte vyzkoušet různé překážky v nejbližším skateparku, naučit se různé skoky a triky, sáhněte po modelu “aggressive”.
Bota, lišta a v podstatě celá brusle je velmi odolná, pevná a stabilní. Vydrží nárazy a navíc pevně drží celou nohu včetně kotníku, což snižuje riziko pádu či úrazu. Zapíná se obvykle na přezky, najdeme však u modely s kombinací tkaniček a přezek. Botě často chybí brzda a kolečka jsou velmi malá (50-60 mm) pro snazší manévrování.
Nordic
Tento druh bruslí je velmi specifický již na první pohled. Bota je stabilní, měkce polstrovaná a připomíná fitness model. Zespodu však najdeme připevněná pouze dvě kolečka na dlouhém a výrazném rámu, který se táhne až k lýtku, kde funguje jako brzda.
Kola jsou umístěná před a za botou, často bývají nafukovací nebo gelová. Jsou velká a přizpůsobená jízdě nejen na rovném asfaltu, ale také v terénu.
U nordic modelů si nevystačíte jen s bruslemi, potřebovat budete také hole – pohyb pak připomíná něco mezi nordic walkingem a bruslením, kdy je potřeba se pomocí holí odrážet. Díky tomu zapojíte snad všechny větší svaly a rovnoměrně zatížíte tělo.
Nordic brusle nejsou pro začátečníky.
Hokejové
Dalším zimním sportem, který si můžete díky kolečkovým bruslím užít i v létě, je hokej. Jedná se o inline hokej a aby se vám dobře jezdilo po hřišti mezi ostatními hráči, budete potřebovat hokejové inliny.
Bota vypadá téměř stejně jako bota bruslí na led. Jediným rozdílem je, že v rámu nenajdeme nůž, ale právě čtyři kolečka v řadě za sebou. Kolečka bývají menší než 80 mm, aby se na bruslích dobře zatáčelo a aby byl člověk celkově pohyblivější, ale zároveň dostatečně rychlý.
Jak vybrat kolečkové brusle
Máme zvolený typ bruslí a můžeme jít na výběr konkrétního modelu. I tady se musíme zaměřit na celou řadu důležitých parametrů, jen tak budou brusle pohodlné a bezpečné.
Tvrdá nebo měkká kolečka?
Materiál a velikost koleček jde ruku v ruce s typem bruslí.
Obecně platí, že pro začátečníky se nejlépe hodí měkká a menší kolečka, která poskytují lepší přilnavost k povrchu, snazší ovladatelnost a stabilitu.
Vybíráte-li si své první brusle nebo brusle pro děti, volte tvrdost koleček v rozmezí 70A až 80A (označení pro tvrdost). Nevýhodou měkkých koleček je jejich rychlé opotřebení.
Pro pokročilé jezdce, kteří preferují rychlost a delší trasy, se hodí tvrdší a větší kolečka. Ta jsou sice hůře ovladatelná a je třeba umět na bruslích držet balanc, ale urazíte s nimi dlouhé trasy, rychleji se pohybujete a opotřebení trvá delší dobu. Zde volíme tvrdost nejméně 80A a velikost od cca 85 mm.
Materiál a upevnění rámu
Rám je ta část brusle, která drží všechna kolečka hezky pohromadě. Vyrobený může být z různých materiálů, záleží na typu brusle i kvalitě provedení.
plastové rámy – mají nejkratší životnost, ovšem to, že je rám plastový, ještě neznamená, že není kvalitní. Tento materiál totiž můžeme najít i u špičkových bruslí, kde se výrobce snaží docílit co nejnižší hmotnosti boty. V tomto případě je ale plast o poznání kvalitnější než u nejlevnějších modelů.
kovové rámy – jsou vyráběné hlavně z hliníku, případně z jiných odolných a lehkých kovů. Hliník je však měkký kov a bez příměsí či správného provedení se může rám při větším nárazu zlomit nebo deformovat. U bruslí s kovovým rámem se oplatí sáhnout hlouběji do kapsy, protože čím více investujete, tím kvalitnější kov obvykle kolečka drží.
karbonové rámy – vyznačují se lehkostí a vysokou cenou. Kvalita je ale často srovnatelná s lepším kovovým rámem.
TIP: Dívejte se také na upevnění rámu! Nejlepší jsou brusle s rámem přišroubovaným, případně s nýty. Brusle s lepeným či vlisovaným rámem nechte raději v regále.
Zapínání
Co se týče zapínání, možnosti jsou dvě a každý bruslař nedá na tu svou dopustit. Vybrat můžete z bruslí na tkaničky nebo na přezky.
Výhodou tkaniček je, že nohu lépe stáhnou a brusle je tak stabilnější. Navíc je v případě poškození snadno vyšněrujete a nahradíte novými. Stahování tkaniček je ale zdlouhavé, což odrazuje hlavně děti, kterým musejí se zavázáním a správným stažením bruslí pomáhat rodiče.
Díky přezkám botu zapnete rychle a snadno. Často se však poškodí a jejich výměna není tak jednoduchá jako u tkaniček. Další nevýhodou je, že se při jízdě mohou povolovat, otevírat a nezpevní nohu tak dobře jako tkaničky.
Zpracování boty
U bot se nezaměřujeme pouze na design (i když ten je samozřejmě také důležitý), ale hlavně na celkové zpracování, kvalitu použitých materiálů a velikost.
Začněme tou velikostí – ta většinou neodpovídá obvyklé velikosti bot. U bruslí přidáváme jedno až jeden a půl čísla. Do brusle by se měla vejít i silnější ponožka a bota nesmí tlačit ani při rychlejším pohybu.
Hlavním použitým materiálem pak bývá plast nebo textil, u fitness modelů nejčastěji kombinace obojího. Celoplastové brusle bývají pevnější, odolnější a stabilnější, avšak méně pohodlné a neprodyšné.
U fitness bruslí na delší trasy a sportování zejména v letních měsících doporučuji sáhnout po prodyšné textilní botě, která je měkká, pohodlná a nepotí se v ní tolik noha. Pokud víte, že máte problémy s otlaky (to bývá nejčastěji v oblasti kotníků a nad nimi), zvolte model s odnímatelnou výztuží.
TIP: Bruslím z levných měkkých plastů s nedostatkem polstrování se raději vyhněte. Nejenže jsou často nekvalitní, ale také nepohodlné a mohly by vás od sportu spíše odradit.
Ložiska
Ložisko je kovová část uprostřed kolečka. Jedná se o součástku, která má na svědomí celkovou kvalitu jízdy – tedy to, zda se všechna kolečka točí stejně rychle, nezasekávají se a nevydávají žádné nežádoucí zvuky. Ložiska se poměrně rychle opotřebují a je vhodné je v pravidelných intervalech měnit.
Cena a značka
Cenové rozpětí je u kolečkových bruslí poměrně velké. K dostání jsou základní modely, které začínají zhruba na tisícovce, ale také velmi kvalitní brusle, jejichž cena se pohybuje kolem 10 až 15 tisíc. Chcete-li kvalitní brusle pro častější rekreační jízdu, porozhlédněte se v kategorii od 3 do 6 tisíc korun.
Co se týče značek, mezi ty nejoblíbenější patří FILA, Powerslide nebo WORKER.
Nejlepší kolečkové brusle dámské
Powerslide Phuzion Argon Rose 100 Trinity
Powerslide Phuzion Argon Rose 100 Trinity je perfektní model pro náročné, mírně pokročilé až pokročilé jezdce. V pevném hliníkovém rámu jsou uložena tři tvrdá kolečka o rozměrech 100 mm.
Bota je polstrovaná, odvětraná a pevně drží nohu díky tkaničkám a rychloupínacím přezkám. Brusle mají spoustu výhod jako nejkvalitnější typ ložisek nebo speciální brzdný systém, kterým můžete také měnit směr jízdy.
K2 Marlee Beam
Skvělý poměr ceny a výkonu 👏
K2 Marlee Beam je pevná bota se zapíná na suché zipy a nastavitelné přezky a disponuje technologií K2 Softboot.
Na její spodní straně najdeme kompozitový F.B.I. rám s ložisky ABEC 3 a kolečky o velikosti 76 mm a tvrdosti 80A. Kolečka jsou opatřena LED diodami. Bota je velikostně nastavitelná až do tří poloh.
WORKER Sofore
Lidová volba pro začátečnice 🛼
S WORKER Sofore za skvělou cenu získáte opravdu mnoho – měkká polstrovaná bota, kvalitní hliníkový rám s velkými kolečky o 84 mm, tvrdosti 82A a ložisky ABEC 7 Chrome.
Zapínání na tkaničky, přezku a suchý zip. Bota má funkci “Safety Ankle”, která se postará o správnou polohu kotníku během pohybu.
Nejlepší kolečkové brusle pánské
K2 F.I.T. 80 BOA
Pro ty, co si potrpí na kvalitu a výkon 🥇
K2 F.I.T. 80 BOA se zapíná na suché zipy a nastavitelné přezky. Na její spodní straně najdeme kompozitový F.B.I. rám s ložisky ABEC 5 a kolečky o velikosti 80 mm a tvrdosti 80A.
Jedná se o měkké a pohodlné fitness brusle vhodné pro začátečníky i pokročilé, které nabízejí spoustu výhod od vysoce prodyšného materiálu s technologií K2 Softboot až po jednoduché zapínání speciálním kolečkem bez zdlouhavého zapínání.
Powerslide Phuzion Enzo 80 Trinity
Nejlepší poměr ceny a kvality 🤓
Powerslide Phuzion Enzo 80 Trinity nabízejí nadčasový design, pohodlí a komfortní jízdu. Polstrovaná vyztužená bota za upíná tkaničkami, přezkou a suchým zipem.
Tvrzený rám drží gumová kolečka o velikosti 80 mm a tvrdosti 85A, která jsou opatřena vysoce kvalitními ložisky typu ABEC 7 (Wicked). Rám je navíc k botě připevněn třemi šroubky, což zlepšuje stabilitu brusle.
2v1 WORKER Naare
Model dva v jednom – pro všechny, kteří rádi ušetří 🤑
2v1 WORKER Naare je levná, ale fajn varianta dostupná pro všechny – brusle jsou unisex, velikosti najdete pro dámy, pány i starší děti.
Výhodou je možnost výměny koleček za nůž. Brzda je odnímatelná, kolečka mají velikost 76 mm a tvrdost 82A. Bota je polstrovaná, se zavazováním na tkaničku a přezku.
Nejlepší kolečkové brusle dětské
FILA Wizy Alu
Dětské kolečkové brusle ve špičkové kvalitě, pro náročné rodiče i děti 👌
FILA Wizy Alu jsou vysoce kvalitní dětské brusle pro náročnější a zkušenější děti. Pevná, měkká a polstrovaná bota se zavazuje na tkaničky, doplněna je přezkou v oblasti lýtka.
Kolečka mají průměr 75 mm, tvrdost 82A. Ložiska typu ABEC 5 Carbon, rám je z hliníku. Brusle jsou dostupné také ve větších velikostech (pro ženy nebo dospívající chlapce), jsou nastavitelné až na tři velikosti.
WORKER TriGo Skate LED
Pro ty nejmenší začátečníky 👶
Brusle WORKER TriGo Skate LED pro nejmenší děti se třemi kolečky – jedno na špičce boty, dvě vedle sebe na patě boty pro vyšší stabilitu. Později je možné kolečka uspořádat za sebe.
Přední kolečko disponuje LED diodami což přináší zábavu i bezpečnou jízdu za šera a tmy. Rám tvoří vysoce tvrzený plast, ložiska jsou typu ABEC 5 Carbon a kolečka mají velikost 64 mm, tvrdost 82A.
Action Doly se svítícími kolečky
Kvalitní brusle za dobrou cenu 👍
Action Doly se svítícími kolečky můžete nastavit až na tři velikosti. Děti zaujmou hlavně svítící kolečka, která se rozsvítí během jízdy – tento prvek je nejen zábavný, ale zlepší celkovou bezpečnost na cestách.
Rám brusle je z plastu, ložiska jsou typu ABEC 7, zapínání je na tkaničku a přezku s rychloupínáním. Vnitřní bota je odnímatelná a je vyrobena z prodyšného materiálu pro maximální komfort při nošení. Bota je opatřena brzdou pro maximální bezpečí.
5 tipů, jak naučit dítě bruslit
- Nechte dítě, ať se na bruslích samo postaví a drží balanc, v prvních chvílích jej nevoďte za ruce a nechtějte po něm, aby se odráželo.
- Když se dítě udrží sebejistě ve stoje, nechte jej v bruslích “chodit” – nemusíte mít strach ze špatného návyku, tento postup pomůže dítěti určit své těžiště a udržet rovnováhu.
- Ve chvíli, kdy dítě s jistotou chodí, netřesou se mu nohy a nepadá, můžete začít s velmi krátkými skluzy.
- Naučte jej správný postoj – mírně pokrčená kolena a nepatrný předklon dopředu.
- Nespěchejte na dítě a nechte jej se učit a jezdit svým tempem. Nepřidržujte jej, aby se se svou rovnováhou vypořádalo samo.
TIP: Naučte dítě vždy padat dopředu – řekněte mu, že když zavrávorá, musí dát ruce směrem ke kolenům. Tímto (a také nošením ochranných pomůcek) předejdete mnoha úrazům.
Údržba kolečkových bruslí
- kolečka pravidelně čistíme vlhkým hadříkem
- nezapomeňte pravidelně čistit a promazávat také ložiska (kovová část koleček)
- kolečka během jejich životnosti vyměníme z pozic 1 na 3 a 2 na 4
- viditelně opotřebovaná kolečka je nutné vyměnit za nová, můžete zkusit větší tvrdost nebo velikost
- po každém použití nechte brusle vyvětrat, vyschnout a případně je dezinfikujte
Máte raději pevnější půdu pod nohama? 😉 Mrkněte na další přehledy a srovnání fitness vybavení
Jak vybrat nejlepší běžecký pás.
TOP veslovací trenažér.
Nejlepší rotoped.
FAQ – otázky a odpovědi
Kde pořídit nejlepší inline brusle?
Brusle můžete pořídit ve specializované prodejně se sportovním zbožím. Širší výběr najdete v internetových obchodech – z pohodlí domova objednejte třeba na Insportline.cz nebo na Alza.cz.
Brusle kolečkové a in line brusle – je mezi nimi rozdíl?
Mezi kolečkovými a inline bruslemi není rozdíl, inline brusle jsou druhem kolečkových bruslí, kde jsou kolečka umístěna v jedné řadě.
Jak vybrat inline brusle?
Při výběru inline bruslí zvažte velikost nohy, tuhost boty, velikost a tvrdost koleček, typ ložisek a úroveň vašich dovedností. Nezapomeňte ani na design, cenu či ověřenou značku.
Jaké koleckove brusle pro začátečníka?
Pro začátečníka jsou vhodné kolečkové brusle s nižší tuhostí boty, menšími a měkčími kolečky pro lepší stabilitu a ovladatelnost.