Zajímáte se o eliptický trenažér, ale nevíte, jaký je nejlepší?
Zjistěte, k čemu je dobrý a jak vám pomůže dosáhnout vašeho cíle.
Poradíme, na co se při nákupu zaměřit a jak vybrat.
Porovnali jsme ho s podobnými stroji a zjistili, zda je pro vás ten pravý.
Nejlepší eliptický trenažér – výběr od Milujeme Fitness
- Housefit MOTIO 80 iTrain – stroj s ideálním poměrem ceny a kvality pro celou rodinu. 🥇
- HOUSEFIT MOTIO 50 NC – zlatý střed a naše volba, pokud chcete kvalitu a nepotřebujete extra funkce. 🏆
- inSPORTline Petyr ET – levný eliptický trenažer inSPORTline. 💸
- Life Fitness-E3 GO Konzole – stroj budoucnosti pro náročné s nadupanou tréninkovou zónou a konzolemi. 😎
- NordicTrack C9.9 – Stroj s nejvíce funkcemi a variabilitou nastavení vhodný pro menší i větší postavy. 👌
- FINNLO MAXIMUM Cardio Strider CS3.1 – 2v1: Horizontální rotoped a eliptický trenažér za jednu cenu. 💪

Pro koho je eliptický trenažér vhodný
Na co je orbitrek dobrý? Je to ideální fitness stroj na hubnutí. Zvládnete s ním ale i vylepšit kondici a vytrvalost. Některé stroje nabízí nastavení pro silový trénink.
Šlápnout do toho na něm mohou úplně všichni bez rozdílu věku, pohlaví a váhy. Nejoblíbenější je ale u žen, protože perfektně formuje oblast hýždí. 🙋♀️
Orbitrek je dobrý také pro každého, kdo nechce zatěžovat klouby (pozor, při vážných chorobách pohybového aparátu na něm ale necvičte). To platí i o lidech s nadváhou, kteří při běžném kardiu pohybový aparát přetěžují.
Při cvičení na eliptickém trenažeru máte kontinuální pohyb, navíc bez kontaktu s tvrdým povrchem, a tak jsou vaše klouby chráněné před nárazy a otřesy.
Hodí se i pro osoby v rekonvalescenci nebo s ochablými svaly. Dlouhou dobu jste nemohli cvičit a jste po úraze/nemoci? Na eliptickém trenažéru si trénink snadno přizpůsobíte. Užijete si ho, ale zároveň se úplně nestrháte.
A na závěr – eliptický trenažér ocení každý, kdo se chce rychle nabít energií před prací. Stačí 15 až 20 minut před snídaní a budete jako vyměnění.
Jaké jsou typy eliptických trenažerů
Orbitreky se dělí podle různých parametrů. Brzdný systém vám toho řekne nejvíc.
- Magnetický eliptický trenažér vydrží dlouho a má tichý chod. Pohyb je plynulý. Do domácího prostředí je ideální, pokud máte dostatek financí. 🏠 Výhodou je, že se nemusí nijak udržovat.
- Páskový eliptický trenažér je levný. Bohužel také hlučný a v pohybu se cuká. Pokud máte svou posilovnu někde stranou, ničemu to ale nevadí. Nastavuje se manuálně – to také nemusí každému vyhovovat.
- Elektromagnetický (neboli indukční) eliptický trenažér je drahý, za to opravdu nadupaný. Amatérští sportovci by plně nevyužili jeho potenciál. Doporučujeme ho spíš profesionálům a lidem s vysokými nároky. Poradí si s vysokou zátěží a je odolný.
Kromě toho se setkáte i s dělením podle pozice setrvačníku.
- Setrvačník vpředu – přirozenost pohybu a polohy chodidel, šetrný ke kloubům a zádům. Pohodlí pro chodidla díky malé rozteči nášlapů. Vhodné pro celou rodinu, těžší osoby, seniory. Větší rozměry.
- Setrvačník vzadu a pedály vedle něj – ekonomická varianta. Tento model je malý, a tak se hodí do malých bytů. Velikost rámu lze zvolit s ohledem na výšku uživatele.
- Setrvačník s předsazenými pedály – pro profesionální sportovce, drahý, rozměrný a těžký. Lze však pořídit i ve skládací variantě. Přirozený pohyb, plynulý chod. Šetrný k pohybovému aparátu. Připravený na velkou zátěž a větší váhy.
- Variabilní nastavení – kombinace několika strojů najednou (rotoped, stepper, běh), lze si pohrát s délkou kroku. Drahý, a ne příliš dostupný. Plynulý chod, maximálně komfortní. Šetrný ke kloubům.
Na co si dát při nákupu pozor
(Vaše) Hmotnost a rozměry. Pokud chcete eliptický trenažér používat s celou rodinou, chtějte model, který váží alespoň 50 až 60 kg a unese i nejtěžšího člena rodiny. 🙋♂️
Lehčí stroje se hodí pro drobnější osoby, které zároveň nemají tak vysoké nároky na náročnost a funkce. Uživatelé nad 100 kg potřebují model o hmotnosti alespoň 70 kg.
Vaše výška. Podle výšky vybírejte délku kroku. Osoby nad 170 cm mají mít alespoň 40 cm dlouhý krok. Pokud jste drobnější, pozor na příliš velkou vzdálenost nášlapů od sebe. Zatěžovali byste kyčle.❗ To se stává hlavně u orbitreku se setrvačníkem vzadu a pedály vedle něj.
Možnost složení a manipulace. Do malé domácnosti je ideální skládací model. K dostání jsou i orbitreky na kolečkách. To se vyplatí hlavně u těžkých strojů.
Hlučnost. Ujistěte se, že stroj nebude na obtíž. Čtěte recenze. Vyzkoušejte si stroj u prodejce. Využijte dvoutýdenní právo na odstoupení od smlouvy.
Co od stroje očekáváte? Na hubnutí stačí běžné modely. Ovšem na silové cvičení budete potřebovat robustnější model za vyšší cenu.
Údržba. Kromě pravidelného očištění od potu je potřeba čas od času promazat pohyblivé části.
Jak vybrat nejlepší eliptický trenažér
-
Jaký je pro mě ten pravý?
Menší stupně zátěže a lehčí stroje jsou vhodné na kardio. Na robustnějších modelech s více stupni můžete rozjet i silové cviky.
-
Kolik stojí eliptický trenažér?
Orbitrek se dá koupit levně. Pokud jste rekreační sportovci a nemáte vysoké nároky, pořídíte si stroj do 15 000 Kč. Náročnější uživatelé a ti, kdo to myslí opravdu vážně, by se neměli bát investovat.
-
Nebude překážet?
Orbitrek je stroj a ten je prostorově rozměrný. Ovšem dají se pořídit i skládací, popř. na kolečkách. Pokud je u vás hluk problém, hledejte model s tichým chodem.
-
Vyplatí se kupovat eliptický trenažér?
Ano! Zpestříte s ním svůj trénink a konečně se do toho doma obujete. Některé modely lze spárovat i s telefonem, a to je teprve ta pravá zábava a challenge.
-
Co získám díky eliptickému trenažéru?
Zhubnete. Zlepšíte kondici. Orbitrek posiluje horní i dolní část těla. Ideální parťák na domácí cvičení. Udělejte si radost a rozjeďte to. Pozítří může být u vás.
Housefit MOTIO 80 iTrain
🥇 Stroj s ideálním poměrem ceny a kvality pro celou rodinu.
Housefit MOTIO 80 iTrain má tichou magnetickou brzdu a nehlučný chod. Setrvačník má vyšší hmotnost, a tak je pohyb plynulý a šetrný ke kloubům. Na stroji mohou cvičit i těžší členové rodiny, a to až do 150 kg.
Nabízí hned několik tréninkových programů (hubnutí, kondice) a dostatečný rozsah zátěže pro pokročilé i začátečníky. Lze měnit manuálně, nebo spustit v rámci programu.
Propojíte ho s aplikacemi nebo Google Maps. Díky tomu získáte přístup ke spoustě nových tréninků. Navíc si budete moct zapnout režim, který simuluje pohyb v terénu.
+ VÝHODY
- Robustní konstrukce – dlouhá životnost
- Kolečka
– NEVÝHODY
- Prostorově náročný
HOUSEFIT MOTIO 50 NC
🏆 Zlatý střed a naše volba, pokud chcete kvalitu a nepotřebujete extra funkce.
Ne všichni chceme desítky programů a připojení ke smartphonu. Pokud máte jako prioritu kvalitu a rozumnou cenu, našli jsme přístroj přesně pro vás.
HOUSEFIT MOTIO 50 NC sice nemá žádné tréninkové programy a nespárujete ho se smartphonem. Za to má ale kvalitní konstrukci, nehlučný chod a perfektní ergonomii. Využijí ho zejména rekreační sportovci. Ale i ti z vás, kdo cvičí pravidelně a chtějí to někam dotáhnout.
Na displeji najdete všechny důležité údaje o vašem výkonu. Zátěží je 8, volí se manuálně. A až si dáte do těla, zapněte chytrý systém Recovery, během kterého se vydýcháte.
+ VÝHODY
- Pěkná cena
- Kvalitní konstrukce
– NEVÝHODY
- Nevhodný na náročnější silové cvičení
- Žádné tréninkové programy
inSPORTline Petyr ET
💸 Levný eliptický trenažer inSPORTline.
InSPORTline Petyr ET je super volba pro každého, kdo hledá ekonomickou variantu. Má manuální ovládání zátěže a magnetický brzdný systém. Takže se nemusíte bát, že vám někdo vynadá kvůli hluku.
Stupňů zátěže je osm. Na displeji máte přehled o výkonu. Tepovka se měří pomocí čidel v madlech. Nezabere moc místa a snadno se s ním manipuluje. Konstrukce je skládací.
Maximální nosnost se uvádí 110 kg a výška 180 cm. Avšak vzhledem ke kratšímu kroku 33 cm a nízké hmotnosti stroje (34,5 kg) doporučujeme spíše pro drobnější postavy do 170 cm a 75 kg. Ideální pro ženy a maminky na mateřské. 🧘♀️
+ VÝHODY
- Nízká cena
- Snadná manipulace
– NEVÝHODY
- Pouze pro drobnější postavy
- Jen základní funkce
Life Fitness-E3 GO Konzole
😎 Stroj budoucnosti pro náročné s nadupanou tréninkovou zónou a konzolemi.
Life Fitness-E3 Go Konzole je eliptický trenažér pro náročné. Díky technologii WhisperStride ho téměr neuslyšíte. Bezúdržbový systém zajistí, že vám bude stroj dělat pouze radost. Nosnost je až 182 kg a úrovní odporu 20.
Díky tréninkové zóně procvičíte různé svalové skupiny. Spustíte HIIT popř. si optimalizujete vlastní trénink. Součástí produktu jsou také konzole Go Konzole a Track Connect, včetně hrudního pásu. Ty ještě rozšiřují vaše možnosti během workoutu.
Trenažér lze přes Bluetooth propojit s obrovským množstvím partnerských fitness aplikací a zpestřit si trénink. Každý cvičenec může mít na stroji svůj vlastní profil.
+ VÝHODY
- Spousta programů
- Lze propojit s velkým množstvím aplikací
– NEVÝHODY
- Vysoká hmotnost
- Nelze upravit délku kroku
NordicTrack C9.9
👌 Stroj s nejvíce funkcemi a variabilitou nastavení vhodný pro menší i větší postavy.
Chcete trenažér do domácnosti s partnerem, od kterého vás dělí klidně dvě hlavy a víc? Objednejte si NordicTrack C9.9. Je dělaný na míru drobným i vyšším postavám.
Délku kroku lze regulovat, stejně jako jeho sklon a úhel chodidla. Rázem si tak cvičení ztížíte. Nebo ulehčíte. Nabízí 22 úrovní odporu, ventilátor pro osvěžení během tréninku a monitoring tepovky.
Na podsvíceném displeji najdete vše důležité. Do těla si můžete dát podle 26 přednastavených programů na kondici i hubnutí. Stroj má reproduktor, ke kterému připojíte MP3 přehrávač. Součástí je tréninková aplikace iFit zabudovaná v trenažéru. Lze spárovat s telefonem a tabletem.
+ VÝHODY
- Spousta funkcí a možností pro váš trénink
- Lze regulovat délku a sklon kroku, úhel chodidla
– NEVÝHODY
- Vysoká hmotnost 110 kg (naštěstí má kolečka)
FINNLO MAXIMUM Cardio Strider CS3.1
💪 2v1: Horizontální rotoped a eliptický trenažér za jednu cenu.
FINNLO MAXIMUM Cardio Strider CS3.1 je kvalitní hybridní trenažér, pro ten nejnáročnější kardio trénink. Kombinuje orbitrek s rotopedem. Ideální i na rehabilitaci a pro osoby s omezenou hybností.
Nabízí 8 tréninkových programů. Stroj má také vlastní tréninkovou aplikaci Inspire, lze spárovat se smartphonem a tabletem.
Na LCD displeji najdete údaje o výkonu, kaloriích, tepovce, času a rychlosti. Lze uložit až 4 uživatele. Vhodný i pro větší osoby, nosnost 136 kg. Díky transportním kolečkům ho po tréninku snadno odsunete.
+ VÝHODY
- Kombinace orbitreku a rotopedu
- Vhodný na náročný trénink i pro rehabilitace
– NEVÝHODY
- Vyšší cena
- Bez signalizace překročení tepu
Jak cvičit na orbitreku
Desetiminutový HIIT workout na orbitreku může vypadat například takto👀:
Zdroj videa: insportline.cz
Pokud má být cvičení na orbitreku efektivní, pracujte s tepovou frekvencí. Zkuste tento trénink na týden:
- den: rovnoměrné tempo, 70-80 % max. tepové frekvence, 30 minut
- den: posilování s vlastní vahou
- den: regenerační tempo, 60-70 % max. tepové frekvence, 30 minut
- den: odpočinek
- den: posilování s kettlebellem, TRX, jednoručními činkami
- den: rovnoměrné tempo, 70-80 % max. tepové frekvence, 30 minut
- den: odpočinek
Eliptický trenažér vs běžecký pás

Podívejte se na článek, jak vybrat nejlepší běžecký pás?
Co je lepší, běžecký pás nebo orbitrek? Na orbitreku zlepšíte kondici i vytrvalost, stejně jako na páse.
Výhodou ale je, že na eliptickém trenažéru zabráníte poškození kloubů a dalším zraněním,🙌 které běh může zapříčinit. Běžecký pás proto není vhodný pro osoby v rekonvalescenci.
Co posiluje eliptický trenažér? Kromě spodní části i horní část těla. Díky odporu madel pěkně procvičíte nejen ramena, ale i záda, břicho a hruď. A pokud změníte směr pohybu, budete trénovat zase lýtka a svaly zadních stehen. Pás je zaměřený pouze na spodní polovinu.
Vědecké studie potvrdily, že na obou lze spálit podobné množství kalorií. Vždy samozřejmě záleží na vaší kondici a obtížnosti, jakou zvolíte. Ale výsledky jsou téměř identické.
Výhodou pásu je, že máte větší kontrolu nad pohybem. Zároveň si přesně navolíte, zda chcete například běžet do kopce atd. Ne všechny eliptické trenažéry mají tolik nastavení.
Eliptický trenažér vs rotoped

Na otázku, co je lepší, orbitrek nebo rotoped, není tak jednoduchá odpověď.😏
Mrkněte na článek s přehledem nejlepších rotopedů.
Stejně jako eliptický trenažér, ani rotoped nezatěžuje klouby a hodí se proto pro osoby v rehabilitaci nebo s mírnými obtížemi. Zátěž na klouby je ale na tomto stroji ještě o kousek menší. Navíc během pohybu sedíte.
Je dobrý i na spalování tuků a kondiční cvičení. Díky oběma strojům zůstanete fit.
Množství spálených kalorií se odvíjí od rychlosti a zátěže. Opět jsou to velmi podobné hodnoty. Vycházejte z tepové frekvence a snadno najdete takové tempo, které bude přinášet rychlé výsledky.
Eliptický trenažér zapojuje celé tělo v mnohem větším rozsahu než rotoped. Ten se zaměřuje hlavně na spodek, v menší míře na bicepsy a tricepsy. Pokud správně nastavíte pozici těla, zapracujete i na bříšku. Na orbitreku to však půjde vždycky o něco lépe.
Další přehledy a srovnání fitness vybavení
Jak vybrat nejlepší TRX systémy.
Přehled a rady jak vybrat veslovací trenažér.
Uvažujete o pořízení kvalitního fitness náramku?
Závěr
Eliptický trenažér si nejspíš koupíte jen jednou za život. Tak to udělejte tak, abyste byli maximálně spokojení.😊 Výběr na trhu je opravdu pestrý. My doporučujeme HOUSEFIT MOTIO 50 NC, který je za pěknou cenu a pořádně se na něm zapotíte.