Vánoční speciál 2023 (50 tipů na dárky pro sportovce) 🎁🎄

Rychlý přehled

Strečink – jak, kdy a proč?

Obsah článku

Všichni to víme.

Měli bychom se protahovat.

Věnovat tomu chvíli času.

Ať už na začátku nebo na konci tréninku. Nebo v průběhu dne.

Ale pouze menšina z nás to opravdu dělá.

Přitom pro většinu je právě strečink důležitější než samotné posilování.

Strečink
Protáhněte se před a po každém cvičení

Chápu. Svaly jsou rychle vidět, mnohdy hned po konci tréninku, mám z toho radost a můžu se plácat po ramenou, že jsem odvedl skvělou práci. Svaly rostou, zvedám větší váhy, cítím se skvěle.

Ano?

Ano, ale ne nadlouho. Posilování bez protahování není dlouhodobá záležitost, nikdy.

Proč protahovat?

Každý sval v těle má svou tendenci – zkracovat se, ochabovat, a některé obojí.
Svaly, které mají tendenci ke zkracování, je třeba protahovat.

Svaly s tendencí k ochabování, je třeba posilovat.

Pojďme blíže podívat na strečování zkrácených svalů.

Zajímáte se o doplňky stravy na cvičení?

Srovnání a recenze nejlepších proteinů
Nejlepší gainery (sacharidy)
Jak vybrat nejlepší kreatin

Proč vlastně ke zkracování svalů dochází?

Posilovaná část svalu se při pohybu prokrvuje, zahřívá, roztahuje – zvětšuje. Ovšem když zchladne – začne se zmenšovat a nejen, že bude dostávat původní tvar (délku) ale bude mít větší náchylnost ke zkrácení.

Proto já, když budu mít vytrénované, ale neprotažené svalové vlákna, tak je budu mít pouze velké, ale zkrácené. A to nám ve finále nejen, že bude tvořit zvláštní a nepřirozený tvar postavy, ale může se projevovat bolestmi v přetížených (zkrácených) oblastech.

TIP: Jak správně dýchat při cvičení?

Například budu mít krásně vyposilované prsní svaly, ale zkrácením mi budou postupně stahovat ramena do protrakce (vpřed), budou ochabovat mezilopatkové svaly a výsledek bude takový, že si vybuduji zkrácenou celou vrchní část trupu a opticky mi to vytvoří hrb na zádech – a to nikdo dobrovolně nechce, nebo?

Navíc mějte na paměti, že něco zničit trvá chvíli, ale napravit to trvá dvakrát déle. Čili nepodceňujte protahovací část tréninku. 10 sekund každá strana před odchodem do sprchy nestačí.

Jak a kdy se mám správně věnovat strečinku?

Před tréninkem? Po tréninku? V průběhu tréninku? V průběhu celého dne?
Zaprvé – všechno je správně. Záleží pouze na formě protažení. Strečink existuje dynamický a statický.

Bezpečnější pro začátečníky je forma statického strečinku, jelikož se zaměřím pouze na daný protrahovaný sval a ostatní svaly mohou relaxovat. U dynamického strečinku zapojuji více svalů najednou – je to tedy komplexnější protahovací cvičení a musím na něj být fyzicky lépe připraven.

Na začátku tréninku je dobré protáhnout hlavě svaly, které budu danou tréninkovou jednotku trénovat. Vyhradím si cca 1/4 na začátku cvičení a tu věnuji pouze strečinku. Nezačínejte se protahovat bez zahřátí!

Protahovani pred cvicenim
Nic se nesmí uspěchat – u strečinku to platí dvojnásob

Obzvlášť v zimním období může zběsilé protahování hned po vstupu do fitness zapříčinit natažení nebo dokonce natržení svalového bříška nebo úponu. Doporučuji lehkou zahřívací rozcvičku ve formě 10 – 20 minut na rotopedu, schodech nebo lehkého běhu na páse.

Pohodlné cvičení z domova? To je portál Kondice.cz. Přečtěte si náš článek se zkušenostmi a recenzí portálu Kondice.cz.

V letním období může rozcvičku nahradit již rychlá chůze do posilovny. Po rozcvičce strečink – hlavní fáze – a opět strečink (10 – 15 minut), zase se věnujeme více svalům, které jsme právě odcvičili, ale můžeme protáhnout i zbytek těla a na úplný závěr jen ležet a zrelaxovat tělo – ono se nám odvděčí.

Redakce Milujeme Fitness

Redakce Milujeme Fitness

Jsme nadšenci do fitness a zdravého životního stylu. Píšeme pro vás články s tipy, jak co nejlépe a nejefektivněji cvičit, jak získat vysněnou postavu a zároveň si cvičení maximálně užívat.

Nepřehlédněte podobné články

Funkční trénink

Bolí vás záda, kolena, kotníky nebo třeba kyčle? Jste zkrácení a chcete zlepšit mobilitu těla? Trpíte svalovou dysbalancí? Potřebujete zlepšit výskok, rychleji běhat či mít pořádnou výbušnou sílu? Zaměřte se

Full body trénink

Zajímá vás full body trénink a jeho výhody? Chcete z něho vytěžit maximum a dočkat se pořádných výsledků? Nesnažte se lovit neúplné (a často nepravdivé) informace ve všech zákoutích internetu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky