Rychlý přehled

Ranní vstávání – 15 nakopávačů pro nedostatek energie

Obsah článku

Máte po ránu nedostatek energie? Trvá vám, než se dostanete do provozního módu a začnete plně vnímat svět? Jak to řešíte? Kávou, výživnou snídaní, nebo pro ranní vstávání máte jiný trik?

Pokud ještě žádný osvědčený trik nemáte, poté vám jakožto inspirace mohou posloužit následující řádky, na nichž jsme si pro vás přichystali 15 nejlepších nakopávačů při nedostatku energie.

Nechybí mezi nimi ani rychlé, syté a vynikající snídaně či energií nabité drinky, které vás vždy zaručeně nakopnou. Vyzkoušíte některý z nich? Nebo rovnou všechny?

1. Neprůstřelná káva s máslem – základ každého dobrého dne

Možná znáte, možná pijete, možná jste ji zatím nepřišli na chuť. Každopádně je to jeden z nejlepších způsobů, jak spojit kofein, tuk a proměnit tuto kombinaci v lahodnou porci výživných látek.

Kouzlo vězí v postupu. Jestliže pouze uvaříte kávu, hodíte do ní máslo a promícháte – opravdu budete mít jen kávu s tukem. A to nevypadá, ani nechutná vábně. Ale pokud si uvaříte opravdu kvalitní kávu, použijete tyčový mixér, a dáte si záležet na důkladném promixování – vznikne vám lahodná neprůstřelná káva s krásnou nadýchanou pěnou.

Kávová zrna - ranní vstávání
Káva – s kofeinem se to líp táhne

Alternativní a rychlejší varianta může být v šejkru – smícháme kávu s tučným máslem – a po cestě z domu šejkruji a šejkruji, až mi vznikne stejná konzistence jako z mixéru. Mňam.

Tip: Nejste-li zrovna milovníkem kávy, zkuste nastartovat váš den čajem na hubnutí.

2. Káva pro vegany s kokosovým mlékem

Někomu i přes svou delikátní nadýchanou pěnu může připadat obyčejná „bulletproof“ káva fádní, bez chuti. Tento drink je skvělý v tom, že lze libovolně obměňovat. Stejně tak, jako do klasické kávy, je i do této ideální přidat mléko. A místo másla zkusit neutrální kokosový tuk.

Káva s kokosovým mlékem - ranní vstávání
Káva s kokosovým mlékem – zdravější varianta vaší kávy

Chcete ultimátní kokosovou kávu? Zkuste přidat kokosovou vodu i kokosový tuk. Nejen, že získáte chuťově nasládlý, energeticky výživný drink, se kterým nedostatek energie nezažijete. Díky kokosu do sebe dostanete také velkou dávku vápníku a fosforu pro budování silných a zdravých kostí.
Další alternativou může být přidání skořice, vanilky nebo rozmixovaných oříšků!

3. Ranní zázvorový panák

Elixír jako z pohádky – med, skořice, citrón, zázvor, špetka soli, špetka pepře a horká voda. Připomíná Vám to nějaký babiččin lektvar? Možná ano. A právě proto to je záruka kvalitního, zdravého, nabuzujícího nápoje. Kombinace medu, zázvoru a skořice je sama o sobě chuťově silná a výrazná kombinace.

Med, citron, zázvor
Med, citron, zázvor – nabušený koktejl

Přidáním vitamínů z citrónu a jódu ze soli vykouzlíme nápoj, který nás nejen nakopne, ale přidáním horké vody a zázvoru i pěkně zahřeje zevnitř. Navíc zázvor je potravina s širokým spektrem příznivých účinků na zdraví. Necelá 1 dcl bude bezpečně stačit na zahřátí i nabuzení. Začnete svůj den zdravě nabuzeni!

4. Konzumujte potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu

Základem k získání energie po ránu je vydatná a zdravá snídaně. Co se týče jejího složení, tak nejlepšími nakopávači jsou potraviny s vysokým obsahem bílkovin a vlákniny.

TIP: Mrkněte na recepty naší redaktorky Moniky B. na keto snídaně.

Ideální snídaně pro dobití energie tak může vypadat kupříkladu následovně:

 • míchaná vajíčka s cherry rajčaty
 • vaječná omeleta s mozzarellou
 • tvaroh s medem a avokádem
 • celozrnný toast s arašídovým máslem
zdrava snidane vejce rajcata
Vajíčka a rajčata – Ideální snídaně pro získání energie

Proč jsou důležité zrovna bílkoviny a vláknina? Bílkoviny napomáhají třeba k lepšímu fungování imunitního systému, vláknina je zas potřebná pro zbavování těla škodlivých látek. Bez povšimnutí by neměl zůstat ani fakt, že potraviny s vysokým obsahem těchto složek jsou vhodné též k hubnuti.

TIP: Přečtěte si: Jak sestavit jídelníček na hubnutí: Tipy, rady i zdravé recepty.

5. Proteinové nápoje = potřebná ranní dávka bílkovin

Proteinový nápoj – nejenom, že vás nakopne, ale i může i skvěle chutnat. Proteinové nápoje jsou bohaté na snadno vstřebatelné bílkoviny, které jsou nezbytné pro ranní doplnění energie. Zároveň v nich nechybí ani aminokyseliny, jež dokáží organismus po dlouhé noci zregenerovat a uvést ho opět do plně funkčního stavu.

V neposlední řadě proteinové nápoje zrychlují metabolismus, což vám umožní se po ránu cítit tak nějak lehčeji.

Proteinový nápoj
Proteinový nápoj – a ranní vstávání nebude už tak těžké

Plusem proteinových nápojů je rovněž skutečnost, že vás dokáží nasytit, tudíž jsou ideální pro rána kdy nic nestíháte – mohou nahradit snídani. Byť z dlouhodobého hlediska to doporučit nemůžeme. Očividnou výhodou je též nenáročnost přípravy – buď se prodávají již hotové, nebo si můžete proteinový prášek snadno rozmíchat ve vodě.

TIP: Pro dobití energie po ránu vyzkoušejte třeba proteinové nápoje NaturalProtein.

6. Ideální start do dne plného energie? Jogurt s ovocem a oříšky

Další ze snídaní, která vás dokáže zaručeně probrat a dobít energií je jogurt s ovocem a oříšky. Tento mix vám totiž dodá do těla potřebnou dávku hořčíku, jenž se postará o energeticky bohatší ráno. Vhodné jsou k tomuto účelu zejména nízkokalorické řecké jogurty, jež ještě jako bonus podpoří vaše trávení.

zdrava snidane jogurt ovoce
Jogurt a ovoce – Chutná a zdravá snídaně pro lepší den

Samotný jogurt by však nestačil, proto jej zkombinujte s takzvanými superpotravinami – tedy potravinami, jež mají málo kalorií, ale jsou bohaté na zdraví prospěšné látky. Jako příklad můžeme uvést borůvky, maliny, či z ořechů třeba mandle. Výsledkem tohoto mixu tak bude zdravý, účinný a chutný nakopávač.

7. Produkty Chia Shake vás nakopnou při každé příležitosti, i po ránu

Fitness produkty Chia Shake jsou vyráběny tak, aby dokázaly tělu dodat potřebné látky po tréninku a zregenerovaly jej. Této jejich vlastnosti ale můžete využít i při ranním vstávání, kdy vám tyto produkty bohaté na bílkoviny a sacharidy, dodají potřebnou energii k tomu, abyste překonali i tu nejtěžší ranní krizi.

Chia shake koktejl 2
Chia Shake – Zaručený zdroj energie i pro ospalá rána

Jaké produkty Chia Shake jsou nejvhodnější jakožto dodavatelé ranní energie?

 • Proteinové palačinky
 • Koktejly s chia semínky
 • Proteinová másla (ta jsou ideální v kombinaci s celozrnným toastem)

TIP: Chtěli byste se dozvědět více o těchto produktech? Poté pro vás máme připravenu recenzi Chia Shake.

8. Kaše k snídani jakožto chutný dodavatel energie

Jaké kaše jsou ideálními nakopávači?

 • ovesná
 • rýžová
 • jáhlová
 • pohanková

Důvodů, proč jsou kaše vhodnými nakopávači je hned několik. Tím nejzásadnějším je ale pestrost jejich složení – například ovesné kaše obsahují velké množství sacharidů, bílkovin, vlákniny a dokonce i vitamínů. Rýžové kaše jsou zas přirozeně bezlepkové, tudíž jsou vhodnými nakopávači i pro lidi držící různé diety.

zdrava snidane ovesna kase s ovocem
Ovesná kaše – Osvědčený ranní nakopávač

Navíc kaše dokáže tělo opravdu zasytit, energii z ní tedy můžete na rozdíl od spousty jiných nakopávačů čerpat i dlouhodoběji. Vůbec nejlépe pak uděláte, když některou z výše uvedených kaší zkombinujete s ořechy a ovocem. Takovýto zdravý a energií nabitý mix by dokázal na nohy postavit i toho největšího lenocha.

9. Po ránu vás zaručeně nakopne černý, bylinkový či zelený čaj

Mnoho lidí má ranní vstávání spjato zejména s konzumací kofeinu v kávě. Avšak nutno podotknout, že i čaje obsahují velké množství kofeinu. Nejbohatší na kofein jsou pak černé čaje, ty jsou tedy perfektními nakopávači v případě, že nepijete kafe. Zároveň z dlouhodobého hlediska je jejich konzumace méně škodlivá.

caj ranni vstavani
Čaj – Zdroj kofeinu pro energetičtější ráno

Skvělou alternativou k černému čaji jsou čaje bylinkové a zelené. Ty prvně jmenované sice neobsahují žádný kofein, nicméně přírodní silou bylinek vám jsou schopny zajistit dostatečný přísun energie. Zároveň nejsou tak těžké na žaludek. Zelené čaje zas podporují tělesnou aktivitu a pomáhají s produkcí dopaminu.

10. Jóga po ránu vás nejenom dobije energií, ale i skvěle protáhne

Ano uznáváme, že přemluvit se k cvičení po ránu není zrovna snadná záležitost, avšak pokud se vám to povede, tak se vám cvičení odvděčí obrovským přísunem energie. Skvělá je v tomto ohledu zejména jóga, která je ze všech cvičení tím jednoznačně nejlepším nakopávačem.

Na rozdíl od fyzicky náročných aktivit, jež po ránu zařazovat nedoporučujeme, vás totiž nepřipraví o energii, která by vám na konci dne mohla chybět. Naopak příjemně nastartuje vaše tělo a připraví vaši mysl na nový den a na nové výzvy. Zároveň díky józe se po ránu příjemně protáhnete, zásluhou čehož se budete cítit daleko svěžejší.

joga ranni vstavani
Jóga – Příjemné ranní protažení

Jaké jóga cviky zařadit pro ranní nabití energií?

 • pozice psa (Adho Mukha Svanasana)
 • pozice dítěte (Balasana)
 • Bhastrika – dechová technika
 • Kapalabháti – technika na uvolnění mysli

11. Studená sprcha = okamžité dobití energie

Otužování patří mezi největší trendy dneška. A není se vůbec čemu divit, studená sprcha po ránu má totiž celou řadu blahodárných účinků – od pomoci s budováním obranyschopnosti až po zlepšení funkce krevního oběhu. Zároveň vás vždy dokonale probudí a vy se tak budete prakticky instantně cítit dobití energií a chutí do nového dne.

sprcha ranni vstavani
Sprcha – Studený zdroj energie

S vaším tělem dokáže ranní studená sprcha udělat opravdu divy, například má pozitivní účinek na centrální nervový systém. Dále se pozitivně projeví i na fungování nadledvin a štítné žlázy – stimuluje tedy i vyplavování hormonů pro lepší náladu a zvýšení hladiny energie. Bohatě stačí 90 sekundový pobyt pod studenou sprchou.

12. Bez hydratace to nepůjde, dopřejte si sklenici vody s citrónem

Pokud po probuzení nebudete váš organismus dostatečně hydratovat, pak nemůžete očekávat, že budete překypovat energií. Vysušené tělo bez vody si ji totiž bere z krve, v důsledku čehož je krev méně okysličená, a to vede k nástupu ospalosti. Proto si po ranním vstávání okamžitě dopřejte sklenici vody s citrónem.

voda s citronem
Voda a citrón – Nejsvěžejší start dne

Proč zrovna tuto kombinaci? Voda krom hydratování ještě pomáhá se zrychlením metabolismu a celkovou detoxikací organismu. Citrón je pak zas bohatý na vitamíny, které vaše tělo dokonale proberou. A posledním plusem je samozřejmě skutečnost, že tento nakopávač energie je opravdu rychlý na přípravu.

13. Světlo a vzduch jsou nenahraditelnými přírodními nakopávači

Ihned po probuzení otevřete okno a dopřejte si dávku vzduchu, která vás dokonale prokysličí, a vy se tak přestanete cítit unavení. Nic tělo po ránu nenakopne tak jako čerstvý a svěží vzduch. V létě můžete spát i při otevřeném okně, to vám zajistí probuzení plné energie.

slunecni svit
Slunce – Cítíte tu obrovskou energii a sílu slunce?

Stejně tak důležité je po ránu světlo. Lidé dlouhodobě vstávající za tmy nám rozhodně dají za pravdu, že se pak cítí více unavení, než když vstávají do prosluněného dne. Zkrátka tělo potřebuje po ránu světlo, aby se dokázalo rychle probudit.

14. Pozdrav slunci je léty ověřený ranní nakopávač

Nenechte se zmást, nemusí svítit slunce, abyste mohli tento nejznámější a nejtradičnější cvik z jógy zařadit do své ranní rutiny. Pozdrav slunci je pak ideální kombinací fyzického a duchovního cvičení, které dobije energií nejenom vaše tělo, ale i vaši mysl.

joga pozdrav slunci
Pozdrav slunci – Nastartujete jím tělo i mysl

Jak na nejjednodušší variantu Pozdravu slunce?

 1. Postavte se co nejvíce vzpřímeně s vahou rozloženou na obě chodidla.
 2. Natáhněte ruce směrem vzhůru a s výdechem se hluboce předkloňte.
 3. Vraťte se do polopředklonu, přesuňte jednu nohu dopředu, opřete se rukama o zem a přejděte do kliku.
 4. Zadní část těla úplně položte a propněte se v zádech. Poté přejděte do pozice psa hlavou dolů a vše zakončete přitáhnutím se ke špičkám noh a opětovným vzpřímením.

15. Hudba a tanec ve vás zaručeně rozproudí krev

Ne nadarmo se říká, že hudba je lék. A puštění si vaší oblíbené skladby hned po ránu pak může posloužit jakožto lék proti špatné náladě a únavě. Pokud budete chtít rozproudit krev ve vašem těle a dobít tak své pomyslné baterky, pusťte si něco svižnějšího.

tanec ranni vstavani
Tanec – Zaručený dobíječ energie a dobré nálady

Nestyďte se ani si rovnou u toho zatancovat – tanec je totiž formou cvičení, která vám zlepší náladu a zároveň se u ní dobře odreagujete. Zkrátka s hudbou a tancem bude ranní vstávání vždy o něco příjemnější a plnější energie.

FAQ – Nejčastěji kladené otázky o doplnění energie pro ranní vstávání

Mám naučeno doplňovat energii po ránu kofeinem. Je to dobře?

Kofein, a to jak ten obsažený v kávě či čaji, je sice zaručeným nakopávačem, nicméně s jeho dlouhodobým užíváním se váže celá řada problémů. Proto se porozhlédněte i po bezkofeinové variantě, třeba studené sprše či snídani plné bílkovin a sacharidů.

Fyzická aktivita po ránu. Nabije mě energií, nebo naopak vyčerpá?

Záleží na intenzitě. Pokud byste si na ráno naordinovali fyzicky namáhavé cvičení či náročný běh, poté byste s energií spíše plýtvali. Proto je vhodné zařadit spíše klidnější aktivity – ranní rozcvičku nebo jógu.

Budou všechny výše uvedené nakopávače fungovat vždycky?

Z krátkodobého hlediska by měly – každý z nás jsme ale samozřejmě odlišný, a tak mohou reagovat různě. Z dlouhodobého hlediska je ale potřeba nakopávače ještě podpořit kvalitním a alespoň 6-8 hodin trvajícím spánkem. Bez něj by vám byly v dlouhodobém horizontu k ničemu.

Které složky potravin jsou nejdůležitější pro dobití energie po ránu?

Nezbytným základem jsou bílkoviny, vláknina, sacharidy a hořčík. Zapomínat by se ale nemělo ani na potraviny bohaté na vitamíny a aminokyseliny.

Redakce Milujeme Fitness

Redakce Milujeme Fitness

Jsme nadšenci do fitness a zdravého životního stylu. Píšeme pro vás články s tipy, jak co nejlépe a nejefektivněji cvičit, jak získat vysněnou postavu a zároveň si cvičení maximálně užívat.

Nepřehlédněte podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky