Rychlý přehled

Fitness snídaně: začněte ráno správně

Obsah článku

Ráno dělá den a snídaně – ta je jeho základem.

Bohužel se mezi námi stále najdou jedinci, kteří na staré známé moudro zapomínají.

A je to velká škoda! Trpí nejen jejich psychika, ale také jejich zdraví.

Raději si ráno přivstaňte a připravte sobě i své drahé polovičce fitness snídaně, čímž tělu hned zkraje dne dodáte tolik potřebnou energii.

Fitness snídaně
NaturalProtein – Zdravé snídaňové směsi

Fitness snídaně by měla obsahovat až 20 % denního příjmu živin 

Nabízí se otázka – jak vypadá vaše každodenní snídaně? Zamýšlíte se nad jejím složením nebo si dopřáváte jen to, co vám chutná? Podle odborníků má první jídlo dne, jež by mělo být nejvydatnější, obsahovat až dvacet procent denního příjmu živin. Splňuje tento požadavek jídlo, které vám po ránu leží na talíři? 

Jestliže dopoledne vypouštíte ze svého jídelníčku svačinu, může mít fitness snídaně i o deset procent živin více. Jen tak zajistíte dostatečný pohon pro tělo na celý den.

🥥 TIP: Recenze Wild & Coco (přírodní síla kokosu)

Pravidelnost na prvním místě 

Stejně, jako by si člověk měl vypěstovat spánkovou rutinu, měl by si vypěstovat i snídaňovou rutinu. Pravidelnost je na prvním místě a díky tomu dáte tělu vědět, kdy může přísun živin a energie očekávat.

Vyhnete se nepříjemnému efektu, kdy si tělo začne ukládat zásoby na později. To se stává ve chvíli, kdy jde pravidelnost stravování stranou. Organismus neví, kdy dostane najíst, proto se “pojišťuje“ pro případ, že byste ho nakrmit zapomněli.  

Bohužel při tomto nemilém scénáři se zásoby jídla ukládají do nejproblematičtějších partií těla, která navracíte do původního stavu jen velmi těžko. 

TIP: Nemáte čas? Prohlédněte si našich 11 rychlých receptů na hubnutí.

Jak by měla fitness snídaně vypadat? 

Vraťme se však ke složení prvního jídla dne. Jak již bylo zmíněno, obsahovat by mělo dvacet až třicet procent denního příjmu živin. Svou pozornost tak zaměřte hlavně na přísun nepostradatelných bílkovin, jež mají v těle řadu nezastupitelných funkcí.  

Abychom byli konkrétní, do snídaně se nebojte zakomponovat mléčné výrobky, vejce či luštěniny. Ve všech případech mluvíme o bohatém zdroji proteinů. Pokud patříte k veganům čili produkty od zvířat zatracujete, snídaně může být tvořena sypkými proteiny, z nichž si během chvíle připravíte výživný nápoj.  

Čemu se vyhnout? 

Jelikož máme tendenci sklouznout k nezdravým surovinám, které do snídaně rádi zakomponujeme, prozraďme si, čemu se vyhnout. Obecně platí, že se musíme vyhýbat nekvalitním uzeninám (především levným salámům s nízkým podílem masa či párkům) nebo paštikám a podobným těžkým potravinám, jež mají vysoký podíl nezdravých tuků.  

Místo zmíněných surovin upřednostněte ty, které jsou nositeli zdravých tuků, což jsou ořechy nebo kvalitní máslo.  

Nezapomínejte na ovoce, zeleninu a správné tekutiny 

Samozřejmě do své snídaně zakomponujte hodně ovoce a zeleniny. Obsahují nejen řadu minerálů a vitaminů, ale předně také zdravé kyseliny a další látky. Doplnit je lze i o semínka, jako jsou chia semínka nebo ta lněná.  

Co se týče tekutin – nejsou tekutiny jako tekutiny. Pitný režim dodržujete proto, abyste se vyhnuli dehydrataci organismu. Proto se vyvarujte kávě a místo ní popíjejte zelený čaj s obyčejnou vodou. Povoleny jsou také bylinkové, neslazené čaje. 

Fitness snídaně vejce
I takto může vypadat vaše fitness snídaně. (foto: pixabay.com)

Proč si denně dopřát fitness snídani? Jaké jsou její benefity?

Ptáte se, proč se zdravou, vyváženou a pestrou snídaní začít svůj den? I když se to na první pohled nezdá, přináší to řadu výhod. Nejen, že doplníte energii, ze které budete čerpat po celý den, ale kromě jiného se vyhnete večernímu “luxování ledničky”. Navíc se vám zlepší váš spánek.  

Mezi další benefity patří zahnání únavy, snížení nebezpečí obezity a dalších civilizačních chorob a zpevnění imunity, pokud bude součástí snídaně i zdroj vitaminu C.  

Tipy na fitness snídaně 

  • Ovesné kaše, které se doplní semínky, oříšky a jablky nebo jiným ovocem. Stejně jako ovoce i ovesné vločky přináší tělu řadu benefitů. Vyzkoušejte ovesné kaše Natural proteinkteré jsou připravené lusknutím prstů.
  • Smoothie z ovoce nebo zeleniny. Jedinečná vitaminová bomba, která dokonale zahájí váš všední den. 
  • Müsli s ořechy, ovocem a jogurtem. Dokonalá kombinace vitaminů, bílkovin a minerálů, jež zajistí správné fungování lidského těla.  
  • Vajíčka na sto různých způsobů. Skvělý zdroj bílkovin, který lze doplnit pěknou porcí zeleninové přílohy. 
  • Chia Shake. Chutný proteinový koktejl z chia semínek plný vlákniny.
  • Ovesné muffiny. Mohou být skvělou alternativou sladkých snídaní, pokud je preferujete.  
  • Palačinky. Ty nemusí být nutně plné cukru a nezdravé bílé mouky. Jejich zdravých verzí je nespočetné množství. Nezapomeňte je protkat tvarohem, ať doplníte bílkoviny. 
  • Sendvič s pořádnou porcí šunky. I tak lze doplnit potřebné proteiny. Uzeniny však musí být kvalitní s vysokým podílem masa. 

TIP REDAKCE: Inspirujte se našimi recepty a neztraťte mládí přemýšlením o tom, co budete podávat k obědu či večeři. Nebo se rovnou podívejte na nejlepší keto snídaně.

FAQ – Fitness snídaně 

Je snídaně skutečně tak důležitá?

Ano, snídaně je základ dne. Dodá tělu tolik potřebnou energii a díky ní bude fungovat po celý den.

Může být snídaně sladká?

Ano. I když jste v takzvaném „hubnoucím módu“, pokud vás honí mlsná, sladké byste si měli dopřát v první půli dne čili klidně k snídani.

Co by měla fitness snídaně obsahovat?

Fitness snídaně by měla být bohatá hlavně na živiny. Obsahovat by měla až 20 % denního příjmu živin. Chybět tak nesmí bílkoviny, vláknina a další.

Jaká by měla vypadat ideální snídaně?

Možností, jak by měla vypadat fitness snídaně plná živin, je mnoho. Můžete si dopřát vajíčka na sto způsobů nebo Chia Shake či müsli s oříšky a ovocem.

Redakce Milujeme Fitness

Redakce Milujeme Fitness

Jsme nadšenci do fitness a zdravého životního stylu. Píšeme pro vás články s tipy, jak co nejlépe a nejefektivněji cvičit, jak získat vysněnou postavu a zároveň si cvičení maximálně užívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky