Jak rychle zhubnout? Pomůže nízkosacharidová dieta

Jak rychle zhubnout? To je otázka, kterou si pokládá nejedna žena i nejeden muž. V současné době karanténní se zjistilo, že lidé přibírají na váze doslova rychlostí blesku. V průměru jsme “nakynuli” zhruba o sedm kilogramů. Pokud se však vracíte z home office do svého zaměstnání nebo se chystáte vyletět za hranice, se zakulacenou postavou se chlubit nechcete. Záchranné lano vám však hází nízkosacharidová dieta. Už jste o ní slyšeli? 

Jak rychle zhubnout - Zeleninový špíz
Zeleninový špíz – zdravý a chutný oběd a jeden ze způsobů, jak rychle zhubnout

Nízkosacharidová dieta je hitem posledních let. Pokud se díváte na televizi, možná jste ji v reklamách už zahlédli. Tím hlavním důvodem, proč se jí dává šance, však není dobrá televizní propagace, ale spíše efekt, který přináší. Slibuje viditelné výsledky za poměrně krátký čas, což není něco, čím by se mohla chlubit kdejaká dieta.  

V čem tkví nízkosacharidová dieta? 

Nízkosacharidová, low carb nebo také proteinová/bílkovinná dieta – to vše jsou označení jednoho a toho samého. Princip dietního stravování je jednoduchý – klade se důraz na vysokou dávku proteinů a minimální množství cukrů a sacharidů.  

Tip, jak rychle zhubnout: Vyzkoušejte nízkosacharidová jídla od Ketomix

Jelikož je pravdou, že sacharidy i cukry tělo ke svému bezproblémovému fungování potřebuje, hledá se jejich náhrada. A tou ideální jsou zmiňované bílkoviny, které nejsou tak kalorické. Pokrmy sestavené především z proteinů zajišťují správnou obranyschopnost organismu a mají sytící efekt.

Energie se čerpá z tuků 

Díky zavedení nízkosacharidového jídelníčku je tělo nuceno čerpat energii z tuků, jelikož sacharidy ani cukry mu nepodáváte. A právě to je důvod, proč člověk začne tak velmi rychle hubnout.  

Je mylné se domnívat, že tělo nedokáže bez sacharidů fungovat, jak to tvrdí mnozí zlí jazykové a odpůrci tohoto typu stravování. Na tento argument lze reagovat následovně – minimální (a potřebné či nutné) množství sacharidů se vyrábí rozkladem proteinů. Čili tělo svou “dávku” dostane. Navíc nízkosacharidová dieta netrvá déle než čtyři týdny a jakýmkoli vedlejším účinkům se tak předchází.  

PŘEČTĚTE SI TAKÉRanní vstávání – 15 nakopávačů pro nedostatek energie

Co jíst a nejíst? 

Jak již z textu vyplývá, není povoleno všechno, na co máme chuť. Stejně jako jiné diety, i nízkosacharidová dieta má svá pravidla, která je nutné dodržovat. A stejně tak existuje seznam jídel, jež jsou povolená a jež jsou naopak tabu.  

Co je povoleno 

Součástí low carb jídelníčku je velké množství zeleniny, která umí zasytit, navíc je tělu prospěšná (například zajišťuje správnou činnost střev). Vedle čerstvé zeleniny se konzumují již zmiňované bílkoviny čili povoleny jsou jak mléčné výrobky, tak vejce a maso. Svůj jídelníček také doplňte zdravými tuky v podobě oříšků, semínek nebo kvalitního, za studena lisovaného panenského oleje.  

jak rychle zhubnout low carb dieta
Hodně zeleniny a bílkovin – v tom tkví nízkosacharidová dieta. (foto: pixabay.com)

Nesmíte zapomínat ani na pitný režim. I v tomto případě ale platí, že nejsou tekutiny jako tekutiny. Povoleny jsou neslazené bylinkové čaje či čistá voda, tabu je alkohol nebo sladké šťávy a slazené nápoje. 

Co je zakázáno 

Přejděme nyní k potravinám, které jsou doslova tabu. Obecně by se měl člověk vyhnout průmyslově zpracovaných potravinám, jako jsou sladkosti, slané balené potraviny nebo kupované pomazánky či tyčinky.

Hlavním úkolem je vyvarovat se cukrům i sacharidům komplexně. Proto se rozlučte s přílohami. Na čtyři týdny se budete muset vzdát brambor, luštěnin, také pohanky, bulguru nebo rýže.  

Co se týče ovoce, i v této sekci je mnoho zákazů. Povoleny jsou prakticky jen lesní plody (a avokádo, bereme-li ho za ovoce).  

Výsledky v rámci týdnů 

Jak jsme avizovali na začátku, tou největší výhodou či předností nízkosacharidové diety jsou výsledky, které na sebe nenechají dlouho čekat. Viditelné změny můžete evidovat už v rámci prvních týdnů. Prakticky se tak stane v okamžiku, kdy se tělo zbaví všech cukrů a kdy si odvykne od přísunu této látky.  

Aby skvělé výsledky byly zachovány, nesmíte se navrátit ke svému původnímu způsobu stravování. Právě naopak – držte se na vlně klasického zdravého stravování i nadále! 

FAQ – Jak rychle zhubnout 

Jak zhubnout co nejrychleji? 

Důležité je zaměřit svou pozornost na stravování. Ta je 80 % úspěchu. Vsaďte například na některou z nízkosacharidových diet.  

Stačí se správně stravovat? 

Nikoliv. Pokud se chcete pyšnit krásnou a štíhlou postavou, je zapotřebí dodržovat pitný režim a pravidelně se hýbat. To je pomyslná svatá trojice, která vás dovede k vysněnému cíli.  

Co je to nízkosacharidová dieta? 

Nízkosacharidovou dietou se myslí ta, při které se jí bílkovinná jídla a omezují se sacharidy a cukry. V porovnání s jinými dietami se v tomto případě počítá jen s těmi sacharidy, které se vyrobí z bílkovin.

Jaké jsou výhody nízkosacharidové diety? 

Mezi výhody takzvané “lowcarb diety” patří snížení hmotnosti, snížení chuti k jídlu, snížení krevního tlaku či snížení hladiny krevního cukru. 

Redakce Milujeme Fitness

Redakce Milujeme Fitness

Jsme nadšenci do fitness a zdravého životního stylu. Píšeme pro vás články s tipy, jak co nejlépe a nejefektivněji cvičit, jak získat vysněnou postavu a zároveň si cvičení maximálně užívat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlý přehled

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY NA MILUJEME FITNESS