Vánoční speciál 2023 (50 tipů na dárky pro sportovce) 🎁🎄

Rychlý přehled

Oblečte se do nano oblečení. Ničí bakterie a nesmrdí

Obsah článku

Jenom v dobrém oblečení si užijete sportování na maximum. Doba, kdy vám muselo stačit klasické bavlněné tričko už je naštěstí dávno pryč. V moderních materiálech zůstanete v suchu a pohodlí i v extrémně náročných podmínkách, takže vás nebude nic omezovat. Seznamte se s hitem posledních několika sezon – nano oblečením.

Proč sáhnout po nano oblečení? Jak se liší od ostatních alternativ? A fakt můžete ve sportovních ponožkách s nanočásticemi stříbra vyrazit bez obav na rande hned po tréninku?

To všechno se dozvíte v našem článku.

Nanočástice stříbra v hlavní roli

Budoucnost se stala realitou. Oděvní průmysl v současné době používá moderní nanotechnologie, se kterými dokáže udělat z „běžného“ materiálu doslova super látku. Textilní společnosti tak mohou do vláken tradičních materiálů zabudovat třeba miniaturní částice antibakteriálního stříbra o velikosti od 1 do 100 nanometrů. Na vzhledu triček, šatů a ponožek se sice nic nezmění, ale na vlastnostech oblečení tuhle drobnou vychytávku poznáte už po několika minutách nošení.

V nano oblečení vás nerozhodí horké počasí ani nadměrné pocení. Budete se cítit stále v pohodě a svěží, jako byste právě proskočili obřím plátkem citrónu. 

Normálně se v potu usazeném na textilu začnou množit bakterie, které mají na svědomí nepříjemný zápach a nevzhledné skrvny. Pokud nosíte nano oblečení, nic takového se nestane. Stříbro je totiž přirozeně antibakteriální, což znamená, že nanočástice obsažené v látce účinně ničí veškeré bakterie. Přesně z toho důvodu můžete trička, ponožky a další nano oblečení nosit klidně i několik dnů po sobě. Nanomateriály doopravdy nevyžadují časté praní, takže si konečně užijete ten slastný pohled na prázdný koš na špinavé prádlo.

Ideální volba na sport i běžné nošení

Přestože bychom mohli o dalších výhodách a přednostech nano oblečení napsat několik stránek, uvedeme je pouze stručně v bodech:

  • pohodlně se nosí a je šetrné na pokožku, proto je vhodné i pro lidi s ekzémy
  • nanočástice stříbra působí preventivně proti bakteriím, plísním a mykózám
  • pohlcuje zápach
  • dobře odvádí vlhkost od těla 
  • vysoce porézní nanomateriál je dokonale prodyšný
  • v létě chladí a v zimě příjemně hřeje
  • některé nanomateriály mají také UV filtr
  • brání v usazování nečistot

Jak už asi správně tušíte, oblečení z nanomateriálů se pro své vlastnosti dokonale hodí na sport i běžné nošení. Oceníte ho na několikadenním treku divokou přírodou, kde s sebou nechcete na zádech nosit zbytečně moc oblečení, při zvedání železa v posilovně, při ranním běhu parkem i během pracovního nasazení.

A je skutečně jedno, jestli se potíte na nekončících poradách, v kabině těžké techniky nebo v kuchyni u sporáku.

Oblečení na několik let

Na trhu naleznete samozřejmě i celou řadu oblečení s impregnacemi a různými úpravami, které také zlepšují vlastnosti materiálů. Například speciálně ošetřená bunda dokáže hravě odolávat větru i dešti. Bohužel se většinou jedná pouze o krátkodobé řešení. Často se speciální funkce ztrácí už po prvním vyprání a vám v šatníku zůstane jenom předražený kousek běžného oblečení.

Naproti tomu nanočástice stříbra vydrží v materiálu po celou dobu životnosti oblečení. Miniaturní kousky antibakteriálního stříbra, které pouhým okem nemáte šanci zahlédnout, se během výrobního procesu za pomoci moderní nanotechnologie ukotví přímo do vláken tradičních materiálů a stanou se tak nedílnou součástí třeba BIO bavlny.

Nano oblečení si tak zachovává své speciální vlastnosti i po desítkách pracích cyklech. Stačí se řídit doporučeními od výrobce a oblečení vám bude spolehlivě sloužit klidně několik let. Dálší nespornou výhodou nanometriálů je ohleduplnost k našemu životnímu prostředí.

Praním nano oblečení za žádných okolností nedochází k uvolňování toxických látek do okolní přírody, což se naopak může relativně často stávat u normálního oblečení napuštěného impregnací a u funkčního oblečení z umělých vláken.

Naskočte na vlnu slow fashion

Nano oblečení v sobě spojuje dlouhou životnost, praktičnost, maximální pohodlí, zodpovědnost k přírodě a v neposlední řadě také nadčasovost. Přesně z těchto důvodů si ho oblíbili nadšenci slow fashion nebo-li pomalé módy.

Fast fashion móda vás nutí neustále kupovat nové a nové oblečení, které je sice extrémně levné a odráží nejaktuálnější módní trendy, ale zase není moc kvalitní, takže se brzo doslova rozpadne. Asi není třeba dodávat, že tento konzumní styl nadměrně zatěžuje přírodu a z dlouhodobého hlediska je neudržitelný.

Naštěstí si tuhle skutečnost začíná uvědomovat stále více lidí a při nákupu se na oblečení dívají z více úhlů pohledu. V souladu s principy slow fashion kladou důraz především na kvalitu použitých materiálů, lokálnost produktu, etickou stránku věci a mnoho dalších faktorů.

Oblečení nemusí být pouze spotřebním zbožím. Může se stát vaším společníkem na cestě životem. Podrží vás v nejrůznějších situacích a ve výsledku budete mít určitě daleko větší radost, když si pořídíte několik skutečně kvalitních kousků, které vám kamarádi pochválí i po několika letech nošení.  

Kdo má rád slow fashion, bude mít rád i nano oblečení.

Od sportovních ponožek až po elegantní dámské šaty

Ze začátku byla nabídka nano oblečení poměrně skromná. Dneska si už ale můžete v tomto „oddělení“ vybrat v podstatě celý šatník do každé situace. Vždyť jenom ponožek z nanomateriálu se na trhu nabízí hned několik druhů. Mimořádně oblíbené jsou ponožky se stříbrem na sport, speciální zdravotní ponožky i protizápachové ponožky určené ke společenskému oblečení. Díky nanomateriálům se konečně můžete vyvarovat trapným situacím se zápachem nohou. A to za těch pár stovek rozhodně stojí.

Pro své unikátní vlastnosti se do hledáčku mnoha můžů a žen dostaly v poslední době také moderní nano trička, ve kterých se budete cítit skvěle během sportování i na důležité pracovní schůzce. A nutno dodat, že kromě komfortu v nich získáte i přirozenou sebedůvěru.

Chybět nesmí ani dámská kolekce. Ve skutečně bohaté nabídce nano oblečení aktuálně naleznete i několik smart casual topů a elegantních šatů s nanočásticemi stříbra, které se stanou praktickou součástí každého šatníků. Od prvního oblečení – listu přes ohanbí – ušlo lidstvo obrovskou cestu.

Dávno nemusíme nosit nepohodlné kopřivové košile, za které však byli naši předci nesmírně vděční. Dnes ve 21. století už naštěstí máme k dispozici oblečení z nanomateriálů, které je dokonale pohodlné, prodyšné a navíc brání i šíření zápachu.

Dušan Souček

Dušan Souček

Fitness a cvičení mě provází celý život. Dřív jsem to více hrotil a dokonce jsem i dělat závodil v silově atletickém pětiboji. Dnes je mojí hlavní prioritou spíše zdraví, vitalita a energie. Pořád mě ale baví testovat různé produkty a zkoušet různé tréninky a přístupy ke cvičení.

Nepřehlédněte podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky