Vánoční speciál 2023 (50 tipů na dárky pro sportovce) 🎁🎄

Rychlý přehled

Detoxikace organismu: pravdy a mýty

Obsah článku

Máte pocit, že by si vaše tělo zasloužilo pořádnou detoxikaci?

A to protože…

… chcete zhubnout pár kilo a odstartovat nový rok zdravě?

… vás trápí špatná pleť?

… se chcete zbavit překyselení organismu?

… chcete pomoci svému tělu v boji se škodlivými chemikáliemi?

Pokud jste si aspoň jednou řekli ANO, tak máme článek přesně pro vás. Detox je totiž velké výživové téma, ke kterému se váže spousta mýtů a falešností. Pojďte je s námi odhalit a zjistit, čemu se vyvarovat. A na závěr vám samozřejmě prozradíme, jaká detoxikační kůra je nejlepší.

detoxikace
Jeden z typů detoxikačních kůr je pití zeleninových šťáv. Zdroj: unsplash.com

Co je to detoxikace?

Na začátek je dobré si ujasnit pojmy. Detoxikace je obecně proces odstranění toxické látky. Ve vztahu k živým organismům popisujeme buď fyziologickou detoxikaci anebo medicinální, například pomocí antidot (protijedů).

Fyziologická detoxikace probíhá neustále. Naše tělo je totiž citlivé na jakékoliv vybočení z rovnováhy, a proto má celou řadu systémů, které tomu zabraňují. Jedním z nich je i ten detoxifikační.

Jak v těle probíhá detoxikace?

Hlavní detoxifikační jednotkou těla jsou játra, ale důležitou roli hrají také ledviny, plíce a střeva. Právě jejich prostřednictvím se z organismu dostávají škodliviny pryč. Ledviny je vyloučí do moči, plícemi je vydýcháme a část odejde také stolicí. O zbytek se postará pot, sliny, slzy a mateřské mléko.

Játra fungují jako hlavní biotransformační centrum, které toxiny přeměňuje na neškodné, dobře vyloučitelné látky. Ty se následně dostávají do žluči a do střev, odkud pak putují pryč z těla. A stálé vnitřní prostředí organismu – tzv. homeostáza – je zachováno.

Pokud tedy máte funkční játra, ledviny a plíce, o odstranění toxických látek je postaráno. Lidské tělo je úžasné, že?

Výukové okénko už máme za sebou, přesuňme se tedy k detoxikačním kůrám. Co je pravda a co mýtus?

Mýtus: Detoxikační kůry vám pomůžou zbavit tělo škodlivin

Navzdory tomu, co prodejci detoxikačních kůr tvrdí, tak neexistuje žádný kvalitní vědecký výzkum, který by potvrzoval, že detox pomůže tělo zbavit škodlivin. Jak je to možné? Hned z několika důvodů:

 • Detoxikační systém těla je dostatečný a škodliviny po sobě prakticky nezanechává – kdyby zanechával, tak byste to poznali. Věřte tomu.
 • Ani sami výrobci detoxikačních prostředků nejsou schopni říct, kterých toxických látek tělo zbaví. Proto není možné postavit kvalitní výzkum – není co měřit. (1)
 • Některé z detoxu jsou pro člověka vyloženě škodlivé, takže mají efekt spíš opačný. Naštěstí kůry netrvají tak dlouho, aby to zanechalo nějaké následky. (2)

Důvěřujte svým játrům a ledvinám, že škodliviny zvládnout zpracovat i bez občasné „pomocné“ detoxikační kůry. Mají na to neuvěřitelné páky. Neznamená to ale, že jídlem nemůžete ovlivnit jejich funkci.

Tak například vláknina může pomoci odstraňování škodlivin pomocí střev. Strava chudá na bílkoviny (což je velká část detox diet) zase detoxikaci může zpomalovat, protože tělu chybí aminokyseliny důležité pro správnou funkci detoxifikačních enzymatických systémů. (2)

Zdravá a vyvážená strava je proto základ.

Částečná pravda: Detox vám pomůže zhubnout

Pokud se před a po detoxikační kůře postavíte na váhu, rozhodně rozdíl uvidíte. To je nezpochybnitelné. Ale kdo by neviděl změnu po týdnu půstu oproti týdnu jezení tří větších a kaloričtějších jídel denně?

Hubnoucí kouzlo detoxikace spočívá v několika tricích:

 • Detoxikační režimy většinou využívají omezení jídelníčku, čímž dávají prostor pro kalorický deficit. A právě ten dělá rozdíl ve váze. (3)
 • Svojí roli hrají také močopudné a projímavé bylinky v detoxikačních směsích. Ty tělo odvodní a pročistí střeva, což se zase ukáže na změně hmotnosti. (3)

Takže ano, posun ručičky na váze tam skutečně je, ale stačí návrat ke starému režimu a kila jsou zase zpátky. A někdy dokonce naskáčou i hodnoty navíc, protože o živiny připravené tělo se snaží vše dohnat. Klasický jojo efekt.

Jako bonus si navíc opakovaným detoxem anebo přísným režimem můžete rozházet střevní mikroflóru a zadělat si tak na opravdové potíže.

Tip: Chcete konečně zhubnout a váhu si udržet? Přečtete si náš článek o spalování tuků, který vám poradí ten správný směr. Mrkněte také na bylinky, které by neměly chybět v žádné kuchyni.

detoxikace
Detoxikační kůry způsobují kalorický deficit, díky čemuž člověk ztratí hmotnost. Zdroj: unsplash.com

Mýtus: Tělo potřebuje pravidelnou detoxikaci

Jarní detoxikace – začněte nový rok s kompletním restartem! Kdo ještě nikdy nenarazil na podobný slogan, tak žije ve šťastné bublině. Důležitost pravidelné detoxikace se na nás valí za všech stran a v jarní sezóně obzvláště. Z předchozích řádků už možná tušíte, proč je tahle proklamace mýtus.

Tělo skutečně pravidelnou detoxikaci potřebuje, ale každý den a ne jednou za rok či půlrok. Proto je na to vybaveno detoxikačním systémem, který nepřetržitě přeměňuje, vychytává a vylučuje škodliviny. (3)

Částečná pravda: Po detoxu se budu cítit lépe

Spousta lidí se po detoxikační kůře opravdu cítí lépe a energičtěji. Proč tomu tak je? Většina režimů totiž z jídelníčku zcela vyřazuje průmyslově zpracované potraviny, které jsou bohaté na nasycené tuky a přidané jednoduché cukry. To tělu samozřejmě jenom prospěje. (4)

Jenže aby to opravdu fungovalo, tak musí jít o dlouhodobou změnu. Po detoxu se člověk vrátí zpátky ke klasické stravě a je zase na začátku bludného kruhu.

Je to jednoduché: týden detoxikace jednou ročně nezachrání špatný životní styl po zbytek roku.

Mýtus: Pití zeleninových šťáv a půst je nejrychlejší detoxikace

Neexistuje něco jako „rychlejší“ a „pomalejší“ detoxikace. Je sice pravda, že každá cizí látka se z těla vylučuje jiným způsobem a jinou rychlostí (například se některé musí přeměnit v játrech, jiné z těla vycházejí v nezměněné podobě), ale různé druhy detoxikačních kůr na to nemají vliv.

(Možná snad jenom klystýr a projímavé směsi, které urychlí průchod stolice.)

Pravda: Detoxikace organismu je marketingový tah

Možná se teď ptáte: jak je možné, že všichni ten detox doporučují, když vlastně nejde o nic užitečného?! Odpověď je jednoduchá – jde o velkou marketingovou bublinu, na které se dá skvěle přiživit.

Detoxikační kůry a přípravky jsou obrovským byznysem, který je živ z naší neochoty dělat dlouhodobé změny a touze po rychlých výsledcích. Různé půsty a očišťující rituály jsou tu navíc s námi už po staletí, takže nebyla potíž tohle všechno spíchnout do jednoho velkého fenoménu.

Navíc jak už bylo napsáno, část lidí se po detoxu cítí lépe a nastartovaná, což vyvolává pocit, že to opravdu funguje. Škoda jenom, že jde o přechodný úspěch. Podobných a dlouhodobějších výsledků je přitom možné dosáhnout jinou cestou, která vás sice bude stát více námahy, ale ušetří vaší peněženku.

Pravda: Můžu pomoci svému tělu s detoxikací

Přeci jenom existuje jeden vědecky prověřený způsob, jak podpořit přirozenou detoxikaci odehrávající se v našem těle každý den. Ale je třeba ho dodržovat dlouhodobě. A výsledky chvíli trvají.

Jde o zdravý životní styl.

Nejlepší detoxikace organismu

Zapomeňte na pití zeleninových šťáv, půsty, vodu s citronem, detoxikační čajové směsi nebo výplach tlustého střeva. Opravdu účinný detox těla vypadá následovně:

 • Vyvážená strava s minimem zpracovaných potravin,
 • dostatek spánku,
 • dodržování pitného režimu,
 • nekouření,
 • vynechání alkoholu a drog,
 • vyhýbat se škodlivinám v jídle i životním prostředí. (2)

TIP: S kvalitním spánkem vám můžou pomoct CBD oleje a kapky.

Dodržováním těchto pravidel podpoříte detoxikační systém vašeho těla a zároveň mu nabídnete dostatek živin pro jeho správné fungování. A pokud k tomu ještě bokem přidáte pohyb, tak to ještě vylepšíte,

Uvidíte, že zmizí únava, nafouknutí, bolesti hlavy i kila navíc.

Zkrátka ideální detox.

Další počtení o detoxu:

 • https://www.nccih.nih.gov/health/detoxes-and-cleanses-what-you-need-to-know
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/does-science-support-the-claims
 • https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-dubious-practice-of-detox
Jana Langová

Jana Langová

Pohyb je pro mě ideální činností k vyčištění hlavy, ale zároveň ho beru i jako důležitou součást života, protože tělo se musí udržovat v kondici, aby dobře fungovalo. Nejvíc mě k němu motivuje překonávání sama sebe :) Kromě toho se ráda vrtám v nových vědeckých poznatcích o sportu, jídle a lidském těle.

Nepřehlédněte podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky