Rychlý přehled

Zdravá výživa

Obsah článku

zdrava vyziva

Nejoblíbenější články o zdravé výživě na Milujeme Fitness ❤️

Nejlepší ořechová másla a krémy
Velký přehled a srovnání CBD olejů
Recenze ořechů Grizly
Nejlepší přírodní doplňky stravy
Ořechy od Ochutnej ořech (velká recenze)

Zdravá strava je v dnešní době velmi populární a to je dobře. 

Lidé se přiklánějí k surovinám, které mají vitamíny a stopové prvky a méně konzumují potraviny tučné a nezdravé. 

Co jíst, pro koho je jaká potravina vhodná a jak vybírat zdravé potraviny? 

To se dozvíte v našich článcích. ↙️

Co to je zdravá strava / výživa

Zdravá výživa jsou potraviny, které jsou pro tělo přínosné. Nezatěžují organismus látkami, které špatně zpracovává a vedou k nadměrnému hromadění tuku, včetně zvyšování rizika nemocí. Spadají sem především potraviny, obsahující zdraví prospěšné látky pro dobré fungování organismu. Jsou v nich zastoupeny v hojném množství vitamíny a stopové prvky. Nejsou geneticky modifikované a neobsahují umělé chemické přísady. Rovněž mají vyvážený poměr cukru a tuku.

Zdravá strava vám dodává kontrolu nad příjmem a výdejem energie. Potraviny, které konzumujete by měly být vyvážené a při správném cvičení dodat tělu jen to co potřebuje a ne prázdné kalorie, které nespotřebuje. Ty se pak ukládají ve formě tuků.

Zdravá strava má vliv na to, jak vypadáte. Dodává tělu látky, které mají pozitivní účinky nejen na orgány, ale také na pokožku nebo udržují štíhlou linii. Zdravé potraviny zlepšují vzhled vlasů a nehtů. Podporují rovněž zdraví psychické. Působí pozitivně na mozek a zlepšují náladu, zároveň také snižují rizika nemocí, které nezdravý životní styl podporuje jako kardiovaskulární choroby a alergii či vážnější nemoci.

Zdravá strava je zkrátka to, po čem se cítíte silní, zdraví a plní energie.

Co patří do zdravé stravy

Zdravá strava obsahuje mnoho druhů potravin, které by se měly stát součástí vašeho jídelníčku. Spadá sem především libové maso, včetně sušeného, ryby, zelenina, ovoce, ořechy, mléčné výrobky, luštěniny a cereálie.

Tyto potraviny můžete různě kombinovat a připravovat si z nich chutná jídla. Jednou z nejvíce oblíbených zdravých potravin jsou ořechy, z nichž se dělají třeba ořechová másla. Tělu je potřeba dodat i proteiny, které si můžete dát například ve formě proteinové kaše. Ke zdravým potravinám patří také doplňky stravy.

Pro koho je určena zdravá strava

Zdravá strava je určena pro všechny, kteří chtějí vypadat zdravě, mít spoustu energie a odolávat nemocem. Zdravě může žít každý, od dětí, přes dospělé, až po starší lidi. Se zdravým stravováním je možné začít v každém věku a nejlépe co nejdříve.

Tělo je chrám a je potřeba o něj pečovat. Co do něj dáme, se nám vrátí a odrazí se na naší kondici. Proto je potřeba dbát na pečlivý výběr potravin. Ke zdravému stravování patří určitě také pravidelný pohyb a cvičení.

Hlavní články o doplňcích stravy na Milujeme Fitness

Doplňky stravy na svaly
Nejlepší doplňky stravy (velký přehled)
Doplňky stravy na hubnutí
Ostatní doplňky stravy
Naše oblíbené přírodní doplňky stravy

Na co si dát pozor při výběru potravin

Při výběru zdravé stravy je potřeba dát si pozor na to, aby vás prodejci nenachytali na falešné produkty, které zdravé vůbec nejsou. Oblíbeným trikem je označovat vše bio, avšak i když je něco bio, pořád to může být nezdravé. Bio cukr nebo bio tučné maso je pořád ve velkém množství nezdravé.

Pozorně si prohlížejte etikety a přemýšlejte nad složením potravin. Jestliže neobsahují glutamáty nebo jiné přidané látky na zvýraznění chuti. Sledujte, jaké tuky jsou v potravině obsaženy a kolik je v ní cukru. Některé light, dia, či fitness výrobky mohou mít nevyvážený poměr tuku a cukru, který vás má za úkol zmást.

Při výběru potravin byste se měli zajímat o to, co jíte a přemýšlet, jestli je pro vás daná potravina vhodná. Dobré je také držet se potravin opatřených osvědčenými certifikáty, jako je regionální potravina nebo produkt ekologického zemědělství, či Fair trade. Veganské potraviny bývají označeny značkou Vegan.

Vybírejte si rovněž čerstvé potraviny, choďte na farmářské trhy a nakupujte i ve specializovaných obchodech nebo ve zdravé výživě. Nesázejte pouze na komerční obchody, které chtějí rychlý zisk. Zdravá strava je především zábava, svěží tělo a objevování nových chutí.

vánoce 2022

Potřebujete originální dárek na poslední chvíli?

✅ Doporučujeme online kurz: Jóga pro začátečníky