
Uvažujete, jestli si k cvičení pořídit nějaké suplementy. Protein, spalovač, zázračnou vodičku na hubnutí, ten magický prášek, co si ti namakaní borci po tréninku ve fitku v šatně mixují v šejkru nebo nějaký doplněk stravy? Nevíte, jestli zrovna Vy něco takového potřebujete? Čtěte dále.
V prvé řadě – záleží to na mnoha faktorech. Pojďme se na ně podívat a na konci článku si každý z Vás pravděpodobně odpoví na otázku, jestli skutečně potřebuje vyhazovat nemalé peníze za tyto prostředky.
Faktor č. 1: Suplementy jsou jen pomocníci k VAŠÍ práci!
Nečekejte, že díky proteinovému drinku si vybudujete tělo kulturisty. Za prvé – proteinový drink má na Vaše tělo největší působivost hodinu po tréninku. A když trénujete jednou týdně – tím pádem pijete protein jen jednou týdně. Trénuju 4x týdně – piju protein 4x týdně. A to už má smysl.
Nejiné je to se spalovači tuků – můžete je pít jako sodovku, ale proběhnout se za Vás sami nepůjdou. Přípravky na pomoc odbourávání tuků z těla můžou být prospěšné, při fyzické aktivitě se budete více potit (spalovat tuk), nebo se vám zrychlí metabolismus (větší spotřeba energie) – záleží, jaký typ spalovače si vyberete. Ale všimněte si jedné nenápadné poznámky – při fyzické aktivitě! Koupím-li si spalovač a nebudu cvičit – je to samé, jako by si beznohý koupil brusle.
Faktor č. 2: První vylaď stravu a až pak řeš doplňky!
Už samotný název napovídá, že tyto látky jsou pouze doplňky stravy a reálné jídlo NE-NA-HRA-ZU-JÍ ! Zapamatovat! Jestliže cvičím, pak pravděpodobně uvažuji i nad tím, co a jak jíst – jde to ruku v ruce. Jídlo je pro Vás energie, palivo, hnací síla, Vaše auto taky pojede bídně s levným benzinem plným příměsí. A stejné je to s Vaším tělem. Nedodáme-li mu správnou energii – bude slabé, nemocné, škaredé. O vyváženém jídelníčku není tento článek. Věřím, že každý ví, co je oukej a co ne. Kdo ne, tak si to může kdekoliv dohledat a načíst spoustu stránek, ale stejně nakonec zjistí, že si musí sám na sobě vyzkoušet, co mu sedí a co ne. A to, že bychom se měli hodně velkým obloukem vyhýbat přidanému cukru, bílé mouce a dalším přidaným nesmyslům, snad všichni víme.
Čili jsem-li spokojený se svým jídelníčkem, mám dostatečný přísun bílkovin, vlákniny, vitamínů, vody – pak se můžu začít poohlížet po tom, jak si ten svůj přísun živin mohu obohatit.
Faktor č. 3: Cvičím tolik, že opravdu „něco navíc“ potřebuji?
Je jasné, že vrcholoví sportovci, co trénují každý den dvoufázově, závodí, jezdí po turnajích – potřebují nějaký ten povzbuzovák, něco na regeneraci, podporu pro růst svalové hmoty atd. Ale potřebujete to i Vy, když trénujete pro zábavu?
Chápu-li předchozí dva faktory – cvičím pravidelně, mám čistý jídelníček bez zbytečných nesmyslů (čti slazené nápoje, sladkosti, fastfoody) a cítím, že jsem unavený/nehubnu/ neroste to, jak by mělo – pak je možná třeba obohatit jídelníček suplementy (kofeinem, proteinovým drinkem, regeneračním přípravkem,..).
Před prvním nákupem se, prosím, poraďte s odborníkem, trenérem anebo alespoň kamarádem, který cvičí a rozumí této oblasti, ať zbytečně nevyhazujete peníze, za které byste si raději mohli nakoupit kvalitní jídlo. Nenakupujte nikdy z pochybných stránek bez recenzí (byť bude cena jakkoliv výhodná) – zavání to průšvihem pro Vaše zdraví – a to Vám nezaplatí nikdo.
Jaký přesně přípravek doporučujeme – o tom příště.
Shrnutí závěrem
Suplementy nepotřebuji, jestliže cvičím málo nebo vůbec – jsou to pouze pomocníci, co za mě mou práci neudělají. Bez cvičení to nefunguje.
Jestli si myslím, že mi doplněk stravy pomůže s růstem svalů, odbouráváním tuků, regenerací – pak se první musím zamyslet nad svým jídelníčkem – jestli nemůžu náhodou něco změnit tam.
Jsem-li natolik vytížený (fyzicky, psychicky), že uznám za vhodné pořídit si něco na podporu – vždy prvně konzultuji s profíkem – odborníkem v oblasti.